Największe afrykańskie miasta niczym światowe metropolie
Kraje afrykańskie borykają się z wieloma problemami, a kontynent w oczach społeczności międzynarodowej często utożsamiany jest z najbiedniejszym i najbardziej zacofanym na świecie. Wielkie, nowoczesne metropolie kojarzymy z takimi miejscami jak Londyn czy Nowy Jork. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również w krajach takich jak RPA, Tanzania czy Kenia istnieją wielkomiejskie ośrodki, które są nowoczesne i tętnią życiem. Poznajcie afrykańskie miasta, które mogą konkurować ze światowymi stolicami.
Kraje afrykańskie borykają się z wieloma problemami, a kontynent w oczach społeczności międzynarodowej często utożsamiany jest z najbiedniejszym i najbardziej zacofanym na świecie. Wielkie, nowoczesne metropolie kojarzymy z takimi miejscami jak Londyn czy Nowy Jork. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że również w krajach afrykańskich jak RPA, Tanzania czy Kenia istnieją wielkomiejskie ośrodki, które są nowoczesne i tętnią życiem. Poznajcie miasta Afryki, które mogą konkurować ze światowymi stolicami.
Johannesburg w potocznym języku nazywany jest Joburg lub Egoli (złote miasto). To największa metropolia w RPA i główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Afryki Południowej. Tutejsze hotele, restauracje i sklepy cieszą się opinią najlepszych na kontynencie. Jest to miejsce pełne sprzeczności i kontrastów, które najłatwiej jest dostrzec w ruchliwym centrum. Można tu spotkać zarówno dyrektorów firm, ale również handlarzy ulicznych czy tradycyjnych uzdrowicieli. Biznes odbywa się na ulicach Johannesburga. Kierowcy mogą kupić prawie wszystko w czasie postoju na czerwonym świetle, a zakłady fryzjerskie to nic innego jak krzesło stojące na chodniku w ruchliwej części miasta.
Liczba ludności: 3,889 mln
Powierzchnia: 335 km kw.
wg/if
Metropolie Afryki - Nairobi, Kenia
Nairobi to stolica Kenii, położona w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. To jedno z największych miast Afryki Wschodniej, założone w 1899 roku przez Brytyjczyków na terenach Masajów w trakcie budowy linii kolejowej z Ugandy do Mombasy. W roku 1905 stało się stolicą brytyjskiego Protektoratu, a w roku 1963 niepodległej Kenii.
W ciągu pięćdziesięciu lat Nairobi przeszło prawdziwą metamorfozę i rozwija się nadal, co widać po ciągle zmieniającym się obliczu miasta. Turyście odwiedzającemu główną dzielnicę handlową aż trudno uwierzyć, że stąpa po ziemi, która zaledwie sto lat temu była siedliskiem dzikich zwierząt.
Nairobi jak magnes przyciąga przedstawicieli najróżniejszych narodowości. Po ukończeniu linii kolejowej wiele osób postanowiło osiąść tu na stałe. Na przykład Hindusi, którzy pracowali przy realizacji tego przedsięwzięcia, w krótkim czasie pozakładali na terenie całego kraju firmy. Do nich dołączyli kolejni przedsiębiorcy z Australii, Kanady i kilku państw afrykańskich.
Liczba ludności: 3,477 mln
Powierzchnia: 696 km kw.
Metropolie Afryki - Kapsztad, RPA
Kapsztad położony jest na górskim płaskowyżu pomiędzy dwoma oceanami. To najstarsze miasto Południowej Afryki, założone w 1652 r. przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. Sławę zawdzięcza otaczającym metropolię skalistym szczytom, białym plażom, wspaniałym restauracjom, dogodnym miejscom do surfingu i młodym wielorybom rodzącym się na wiosnę w wodach okalających Kapsztad. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i urodzajnym glebom, region nazywany jest spichlerzem Afryki Południowej. Produkowane są tutaj jedne z najlepszych gatunków win ze szczepu Pinotage.
Stare wąskie ulice, dawne budownictwo holenderskie, targowiska i antykwariaty konkurują z szerokimi ulicami, nowoczesnymi budynkami i luksusowymi sklepami. W Kapsztadzie panuje swoista kultura kawiarniana, dlatego urokliwe kafejki możemy spotkać w każdym zakątku miasta. Centrum miasta tętni życiem całą dobę.
Liczba ludności: 3,649 mln
Powierzchnia: 400 km kw.
Metropolie Afryki - Dar el Salaam, Tanzania
Dar es Salam założone zostało na miejscu wioski Mzizima w 1862 r. przez sułtana Zanzibaru Seyyida Majida, który wzniósł tu swój pałac. Dynamiczny rozwój miasta i portu nastąpił pod koniec XIX w. W latach 1890-1918 miasto było stolicą Niemieckiej Afryki Wschodniej.
Położone wzdłuż zatoki na Oceanie Indyjskim Dar es Salaam jest wielokulturowym miastem, w którym mieszkają afrykańscy Tanzańczycy, społeczności arabskie i południowoazjatyckie, emigranci brytyjscy i niemieccy. Na jednym terenie współegzystują ze sobą katolicy, luteranie i muzułmanie. Zróżnicowanie populacji znajduje odzwierciedlenie w kulturze. Miasto szczyci się międzynarodową kuchnią, od tradycyjnego tanzańskiego barbecue i potraw zanzibarskich po tajskie, chińskie i amerykańskie restauracje.
Liczba ludności: 3,461 mln
Powierzchnia: 162 km kw.
Metropolie Afryki - Kair, Egipt
Kair położony jest nad Nilem w północnej części kraju. Jest największym miastem Afryki, określanym mianem największego centrum arabskiego świata. Jest miastem wielu kontrastów - zarówno kulturowych, jak i społecznych. Historia tego miejsca trwa od ponad 5 tysięcy lat. Jest kolebką nazywaną miastem faraonów. Tutaj miały swój początek cywilizacje: grecka, rzymska, chrześcijańska, muzułmańska. Od XIX wieku Kair stał się dużym centrum turystycznym. Znane na całym świecie zabytki oraz duża liczba muzeów sprawiły, że turyści często i chętnie odwiedzają to miasto. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można tutaj zobaczyć najcenniejsze zabytki Egiptu pochodzące sprzed kilku tysięcy lat, a także pospacerować po średniowiecznym rynku lub promenadą ciągnącą się wzdłuż Nilu.
Metropolia jest bardzo rozległa i podzielona na 14 dzielnic. Najciekawsze z nich to:
*Współczesny Kair - charakteryzuje się połączeniem nowoczesnej architektury z dawną elegancją. Położony jest wokół głównego placu Majdan at-Tahrir, nazywanego _ sercem Kairu _.
Stary Kair - najstarsza część miasta położona jest po wschodniej stronie Nilu. Charakteryzuje się gęstą zabudową oraz wąskimi i zatłoczonymi zaułkami. Znajduje się tam duża ilość zabytków pochodzących z okresu rzymskiego i chrześcijańskiego. Przedmieścia* - znajdują się po zachodniej stronie Nilu. Zostały zbudowane na dawnych terenach rolniczych, wzorowanych na architekturze zachodnioeuropejskiej, np. Paryskiej po 1870 roku. Dzielnice te charakteryzują się otwartymi przestrzeniami, szerokimi uliczkami, alejami oraz zielenią.
Liczba ludności: 17,737 mln
Powierzchnia: 528 km kw.
Metropolie Afryki - Algier, Algieria
Miasto leży w obszernej zatoce nad Morzem Śródziemnym, 800 km w linii prostej od Marsylii. Położone jest na stokach Sahelu rozciągających się wzdłuż Zatoki Algierskiej. Metropolię otaczają wzgórza wznoszące się do wysokości 400 m n.p.m. Algier jest centrum gospodarczym, kulturalnym i najważniejszym ośrodkiem naukowym w kraju. Znajduje się tam również największy port Algierii.
Miasto słynie z pięknych plaż, zjawiskowej pustyni, imponujących zabytków i przyjaźnie nastawionych mieszkańców. W centrum Algieru wznoszą się wysokie, białe kamienice z niebieskimi okiennicami. Elewacje zdobione płaskorzeźbami i balkony z balustradami tworzą wyjątkowo urodziwą scenerię, przypominającą Paryż. Do 1962 r. władzę sprawował tam rząd francuski.
Liczba ludności: 2,988 mln
Powierzchnia: 273 km kw.
Metropolie Afryki - Tunis, Tunezja
Stolica Tunezji, dawny francuski protektorat, położona jest nad zachodnim brzegiem jeziora Tunis, w odległości 10 km od Morza Śródziemnego. Jest gospodarczym i turystycznym centrum kraju. Historia miasta sięga czasów starożytnych, bowiem powstało ono na przełomie VI i VII wieku jako osada Fenicjan.
Tunis jest kameralnym miastem, swoistą mieszanką arabskiej i śródziemnomorskiej kultury. Miejscowość łączy w sobie style różnych kultur i tradycji, dlatego obok francuskich "ville nouvelle" można tu napotkać ślady panowania tureckiego zawarte w miejskiej architekturze. Stare, eleganckie kamienice, bulwary pełne palm, kawiarń i patiserii przywołują obrazy Marsylii, kontrastując z dobrze zachowaną arabską medyną - labiryntem krętych, ciemnych uliczek i placów z fontannami, starymi meczetami i małymi lokalami, gdzie nigdzie nie spieszący się mężczyźni popalają szisze.
Począwszy od średniowiecznej części i tradycyjnych targowisk zwanych soukus, miasto rozciąga się ku nowocześniejszym przedmieściom i zabudowaniom portowym. Do innych, popularnych wśród turystów zabytków należą meczet Al - Kasr z 1106 roku oraz słynny zespół pałacowy Bardo zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.
Liczba ludności: 0,746 mln
Powierzchnia: 212,6 km kw.
wg/if