MiastaNajwiększe hity polskiej turystyki

Największe hity polskiej turystyki

Największe hity polskiej turystyki
Źródło zdjęć: © Marta Sitkiewicz/Infografika.wp.pl

Polska Organizacja Turystyczna wytypowała największe atrakcje turystyczne w kraju. Najciekawsze miejsca wybrano na podstawie badań, analiz i opinii regionalnych organizacji turystycznych. Później głos oddano internautom. To oni zdecydowali, które atrakcje są wizytówką województw, a z szesnastu najciekawszych wybrali top 5, które prezentujemy na zdjęciach. Na ostatnim slajdzie znajdziecie zestawienie atrakcji, które zdobyły największą liczbę głosów w każdym z województw.

Ilona Raczyńska/udm

1 / 5

Najciekawsze atrakcje w Polsce: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Na piątym miejscu znalazło się Muzeum Budownictwa Ludowego - Skansen w Sanoku, który rocznie odwiedza ok. 100 tys. turystów z całego świata. To największe tego typu muzeum w kraju jest także jednym z najciekawszych takich obiektów w Europie. Zajmuje aż 40 ha, a na tym rozległym terenie prezentowana jest kultura ludowa, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Skansen warto odwiedzić kilka razy, gdyż jego wygląd zmienia się wraz z porami roku. Wiosną przed domami kwitną ogródki, latem mieszkańcy wybierają się na żniwa, a jesienią zbierają plony. W skansenie można poczuć prawdziwy klimat pradawnych mieszkańców Podkarpacia. Poza budynkami mieszkalnymi, znajdują się tu także: szkoła, zajazd, młyn wodny, wiatraki, kuźnie, warsztaty rzemieślnicze, kościół, cerkwie i kapliczki. Wśród 30 tys. muzealnych eksponatów znaleźć można m.in.: meble i sprzęty domowego użytku, naczynia, ceramikę, zegary, kolekcje malarstwa i ikon, stroje, szaty liturgiczne, sprzęty i
przedmioty używane w świątyniach, narzędzia rzemieślnicze, narzędzia i maszyny rolnicze. W sezonie na terenie obiektu odbywają się liczne jarmarki folklorystyczne i festiwale muzyki folkowej, którym towarzyszą pokazy rzemiosła, prezentacje twórców regionalnych pamiątek, degustacje potraw, sprzedaż lokalnych produktów.

2 / 5

Najciekawsze atrakcje w Polsce: Puszcza Białowieska

Obraz
© Dariush M Shutterstock

Czwarte miejsce w zestawieniu zajmuje, znana na całym świecie, Puszcza Białowieska, która w 1979 roku została wpisana na listę UNESCO. To bez wątpienia najczystsza i najbardziej dzika część naszego kraju. Tylko tutaj możemy zobaczyć jak przyroda środkowej Europy wyglądała wieki temu - najstarsze z dębów, pamiętają przecież króla Władysława Jagiełłę! Bogata flora obfituje tu w gatunki rzadkie, zagrożone i chronione. Na wydzielonym terenie puszczy w roku 1932 powstał Białowieski Park Narodowy. Powierzchnia jego wynosi 10 501,9 ha, z czego pod ochroną ścisłą jest 4 747 ha. Znakiem rozpoznawczym puszczy są żubry, ale w tym wyjątkowym miejscu podejrzeć można także ok. 60 gatunków ssaków, 200 gatunków ptaków i aż 1000 gatunków owadów.

3 / 5

Najciekawsze atrakcje w Polsce: Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała

Obraz
© Licencja CC, Rogow Semu, Wikimedia Commons

Na najniższym stopniu podium znalazła się, wybudowana sto lat temu, Rogowska Kolej Wąskotorowa. Z początku służyła pruskiej armii w celu zaopatrzenia oddziałów frontowych w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, linia zarządzana była przez PKP, a ruch towarowy odbywał się tędy do roku 2001. Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej przejęło linię i tabor, by w 2003 roku przywrócić kursowanie turystycznych pociągów pasażerskich z Rogowa przez Rawę Mazowiecką do Białej Rawskiej. To dziś najdłuższa muzealna trasa kolejowa w Polsce, która liczy ok. 50 km. Kolekcja poddawanego renowacji wąskotorowego taboru jest jedną z największych w Europie. Wszystkie wyremontowane przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych lokomotywy i wagony mają oryginalne wyposażenie i dawne oznakowania. Pociągi turystyczne kursują w każdą niedzielę i wybrane soboty, od kwietnia do września. Na trasie, poza widokami, można podziwiać ciekawe zabytki, jak np. sosnowy kościółek z XV wieku
św. Stanisława Biskupa, Zamek Książąt Mazowieckich, Muzeum Ziemi Rawskiej. Na dłuższy przystanek warto zatrzymać się w Rogowie i odwiedzić tutejsze Arboretum i Alpinarium.

4 / 5

Najciekawsze atrakcje w Polsce: Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni. Podobnie jak w sanockim skansenie, także tutaj, znajdują się stałe ekspozycje budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego. Park Etnograficzny usytuowany jest w Tokarni, ok. 20 km od Kielc, w malowniczym zakolu Czarnej Nidy. Obejmuje 65 ha zróżnicowanego terenu, na którym prezentowane są zabytkowe budynki mieszkalne, zagrody wiejskie, budynki gospodarcze, zabytki przemysłu wiejskiego, kuźnia i młyny, kościół, dwór, szkoła, apteka i karczma. W niektórych zabudowaniach można obejrzeć pracownie artystów ludowych i warsztaty rzemieślników wiejskich, np. szewca, stolarza, plecionkarza, wyrabiającego kosze czy wytwórcy gontów. Skansen ożywa podczas festynów i cyklicznych imprez folklorystycznych, jak: Dożynki, Wytopki Ołowiu, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, Święto Chleba i Hubertus Świętokrzyski.

5 / 5

Najciekawsze atrakcje w Polsce: Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

Obraz
© Pulgrangart - Shutterstock

Za największy hit polskich atrakcji internauci uznali inscenizację bitwy pod Grunwaldem, która rozgrywana jest od 1998 r. w połowie lipca. W wydarzenie zaangażowanych jest blisko półtora tysiąca rekonstruktorów i miłośników średniowiecza z całego świata. A kilkadziesiąt tysięcy turystów rokrocznie gromadzi się na polach grunwaldzkich, by przeżywać tę żywą lekcję historii. Starcie sprzed sześciuset lat, to przypomnienie przebiegu największej bitwy średniowiecznej Europy, toczonej przez sprzymierzone wojska polsko-litewskie pod wodzą Władysława Jagiełły z hufcami państwa zakonu krzyżackiego. Turyści odwiedzający Grunwald w tych dniach - oprócz samej bitwy - mogą zobaczyć zrekonstruowaną wioskę, brać udział w zabawach rycerskich czy skosztować lokalnych przysmaków.

Ilona Raczyńska/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)