Wciąż, mimo oszałamiającego postępu technicznego, dochodzi do katastrof, w których ginie wiele osób. Zobacz najtragiczniejsze wypadki ostatniego stulecia.
Wciąż, mimo oszałamiającego postępu technicznego, dochodzi do katastrof, w których ginie wiele osób. Zobacz najtragiczniejsze wypadki ostatniego stulecia.
Kolumbia
13 listopada 1985 roku nastąpiła tragiczna w skutkach erupcja wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii. Erupcja wulkany spowodowała lawiny błotne, które zniszczyły wiele miast i domów. W wyniku kataklizmu, w mieście Armero zginęło około 21 tys. ludzi. Była to jedna z największych katastrof związanych z erupcją wulkanu w XX wieku.
Egipt
20 lutego 2002 roku na terenie Egiptu doszło do tragicznego w skutkach pożaru pociągu relacji Kair-Asuan. Według oficjalnych danych zginęły wówczas 383 osoby. Zdarzenie miało miejsce niedaleko miejscowości Al Ajat, oddalonej o około 70 km na południe od Kairu. Składającym się z 11 wagonów pociągiem jechało ponad 3 tys. pasażerów, choć miejsc siedzących było dwa razy mniej. Ogień wybuchł około godziny 2.00. Policja przypuszcza, że jego przyczyną był wybuch butli gazowej jednego ze sprzedawców herbaty. Pożar objął siedem wagonów. Zanim maszynista zorientował się w sytuacji, płonący pociąg jechał jeszcze przez 8 km.
Haiti
W styczniu 2010 roku państwo nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Katastrofa pochłonęła ponad 300 tys. ofiar. Pracownicy organizacji humanitarnych alarmują, że ponad 1,5 mln mieszkańców Haiti mieszka wciąż w zatłoczonych obozach namiotowych wokół zniszczonej stolicy kraju, Port-au-Prince.
Sri Lanka
26 grudnia 2004 roku, największe od prawie pół wieku podwodne trzęsienie ziemi, wywołało falę tsunami, która spowodowała znaczne szkody w 11 krajach m.in. na Sri Lance, Tajlandii, Indonezji i na Malediwach. Zginęło wówczas prawie 230 tys. osób. Tsunami zostało wywołane przez wielkie trzęsienie ziemi o sile 9.3 w skali Richtera.
Indie
W listopadzie 2008 roku zamachowcy zaatakowali dwa luksusowe hotele, ośrodek żydowski i stację kolejową w Bombaju. W czasie trwającego 60 godzin oblężenia zginęło 166 ludzi. Około 30 ofiar śmiertelnych było w hotelu Taj Mahal (na zdjęciu). Władze Indii oskarżają członków pakistańskiego ugrupowania islamskiego Lashkar-e-Taiba o przeprowadzenie zamachów. Jedyny terrorysta, który przeżył zamachy, został skazany na karę śmierci przez indyjski sąd.
Egipt
3 stycznia 2004 roku boeing 737 egipskich linii czarterowych Flash Airlines spadł do Morza Czerwonego wkrótce po starcie z kurortu Szarm el- Szejk. Zginęło 148 osób, w tym 135 turystów francuskich.
USA
23-31 sierpnia 2005 roku Katrina zdewastowała południowe wybrzeże USA. Huragan trzeciego stopnia w pięciopunktowej skali Saffira-Simpsona, uderzył w Nowy Orlean i zniszczył wały chroniące miasto. Zatopieniu i zniszczeniu uległo 80% miasta. Przesuwający się w głąb lądu tajfun zdewastował także wybrzeża stanów Alabama i Missisipi. Spowodowało to ogromne straty materialne, wyceniane na przeszło 81 miliardów dolarów. Według potwierdzonych danych życie straciło 1836 ludzi, z czego najwięcej w stanach Luizjana oraz Missisipi. Zniszczenia Nowego Orleanu i skutki ewakuacji spowodowały, że liczba mieszkańców spadła niemal o połowę. Katrina została określona przez amerykański rząd jako „prawdopodobnie największa katastrofa w dziejach Stanów Zjednoczonych”.
Egipt
23 lipca 2005 roku w Sharm el-Sheikh miało miejsce jedno z najtragiczniejszych zamachów bombowych w historii Egiptu. W wyniku serii ataków na Riwierze Morza Czerwonego zginęło wówczas 88 osób, a ponad 150 zostało rannych. Pierwszy wybuch nastąpił krótko po godzinie 1 w nocy (po północy czasu polskiego) w sobotę na starym bazarze w Sharm el-Sheikh. Zaraz potem dwie bomby eksplodowały nad zatoką Naam, gdzie w odległości kilku kilometrów od bazaru zlokalizowane są najbardziej luksusowe hotele Sharm el-Sheikh. Zaatakowano tam hotel Ghazala Gardens oraz postój taksówek. Do ataku przyznała się Al-Kaida.
Francja
Do wypadku autokaru doszło w niedzielę 22 lipca 2007 roku, około godziny 9.30 we francuskich Alpach, w miejscowości Vizille koło Grenoble. Autokar uderzył na zakręcie w barierkę i stoczył się kilkadziesiąt metrów w dolinę rzeki. Podróżowało nim po europejskich sanktuariach maryjnych 50 osób - 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka. Zginęło wtedy 26 osób, a 24 zostały ranne.
Rejs Titanica
Titanic zatonął o godzinie 2.20 nad ranem, 15 kwietnia 1912 roku, w dwie godziny i 40 minut po zderzeniu z górą lodową. Zginęło wówczas 1517 osób, spośród 2223 pasażerów statku. Przyczyną zatonięcia słynnego transatlantyku, były wadliwe nity w kadłubie statku. Uderzenie w górę lodową spowodowało rozerwanie i "pęknięcie w szwach" w sześciu miejscach dziobowej części kadłuba i szybkie zalanie wodą komór statku. Jak stwierdzono, pęknięcia skończyły się w miejscu, gdzie kończyły się nity żelazne i zaczynały nity stalowe.