Największe tamy na świecie
Tamy budowane są głównie w celu ochrony przeciwpowodziowej. Służą też jako źródło pozyskiwania wody. Oto lista najwyższych zapór wodnych na świecie.
Tamy budowane są głównie w celu ochrony przeciwpowodziowej. Służą też jako źródło pozyskiwania wody. Oto lista najwyższych zapór wodnych na świecie.
Vajont, Włochy
Włoska tama Vajont ma 262 metry wysokości. Znana jest z powodu największej w historii katastrofy zapory wodnej, która wydarzyła się w 1963 r. Wystąpiły wówczas silne opady deszczu, które spowodowały osunięcie się zboczy. Osuwisko miało rozmiar aż 240-270 mln metrów sześciennych. W skutek tego powstała fala 70-metrowej wysokości, która pędząc doliną poniżej zapory z prędkością blisko 100 km/h zrównała z powierzchnią ziemi 5 miejscowości, zabijając blisko 2 tysiące osób.
Zapora Nurecka, Tadżykistan
W Tadżykistanie znajduje się najwyższa na świecie zapora wodna, o wysokości 300 metrów. Usytuowana jest 3 kilometry od miejscowości Nurek, na rzece Wachsz. Powstała w latach 1961 - 1980. W jej wnętrzu znajduje się też elektrownia wodna, której łączna moc wynosi około 2700 MW.
Grande-Dixence, Szwajcaria
Szwajcarska zapora Grande-Dixence znajduje się na rzecze Dixence, w kantonie Valais i tworzy sztuczny zbiornik Dix. Gromadzona w nim woda jest doprowadzana sztolniami do elektrowni wodnych w dolinie Rodanu. Wysokość tamy wynosi aż 285 metrów
Inguri, Gruzja
Betonowa zapora wodna na rzece Inguri ma 272 metry wysokości. Wskutek wybudowania tamy powstało sztuczne jezioro. Mieści się tu również elektrownia wodna, której cześć znajduje się na terytorium Abchazji.
Chicoasén, Meksyk
Meksykańska tama Chicoasén, jest głównym projektem wodnym tego kraju. Ziemna zapora wodna znajduje się około 19 kilometrów na północ od Tuxtla na rzecze Grijalva. Ma 261 metrów wysokości i powstała w 1980 roku.