Trwa ładowanie...

Narty w Europie. Najtańsze ośrodki narciarskie w Czechach

Spośród ośrodków narciarskich w Europie naprawdę jest w czym wybierać. Na etapie podejmowania decyzji przed rodzinnym wyjazdem najistotniejszymi czynnikami zazwyczaj są ceny noclegów, skipassów, wyżywienia, rozrywki na miejscu oraz odległość od granic naszego kraju. We wszystkich wymienionych kategoriach wygrywają Czechy. Przedstawiamy ośrodki narciarskie Benecko, Bozi Dar, Výprachtice i Zelezna Ruda w Czechach.

Narty w Europie. Najtańsze ośrodki narciarskie w CzechachŹródło: Shutterstock.com
dogtgn1
dogtgn1

Czechy – najtańsze narty w Europie

Wśród najtańszych ośrodków narciarskich na terenie Europy od lat królują Czechy. U naszych południowo-zachodnich sąsiadów warto wybierać mniej znane miejsca z dobrymi warunkami i doskonale rozwiniętą infrastrukturą, których nie brakuje. Aby nieco oszczędzić, unikajmy zatłoczonych Harrachova czy Szpindlerowego Młyna w Karkonoszach, o niezłej co prawda opinii, ale dosyć kosztownych. Ceny karnetów na stoki w Szpindlerowym Młynie są nawet dwukrotnie wyższe niż w mniej znanych ośrodkach. W Czechach dominują szlaki łatwiejsze i dla średniozaawansowanych, a w mniejszych i tańszych centrach narciarskich jest znacznie mniej czarnych tras czy snowparków.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Czechy – na narty w Karkonosze

W czeskich Karkonoszach polecamy słoneczny ośrodek Benecko. Za jednodniowy skipass dla dziecka zapłacimy 61 zł, dla dorosłych 80 zł. 6-dniowy skipass dla dziecka to wydatek 318 zł, dla osoby dorosłej 423 zł. Mamy stąd 21 km do Cernego Dulu, 22 km do Szpindlerowego Młyna i 28 km do Jańskich Łaźni. Benecko to lokalizacja idealna dla rodzin z dziećmi, gdyż przeważają tutaj niezbyt trudne trasy, do 5 km. Najdłuższym odcinkiem jest Kejnos, istnieją również 2 snowparki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Pyty

W odległości ok. 12 km od ośrodka narciarskiego Benecko znajduje się tani hotel Gendorf, w samym centrum miejscowości Vrchlabi. Do najbliższych wyciągów mamy stąd 2 km, tuż obok szkółka narciarska, darmowy skibuss oraz wypożyczalnia sprzętu.

W Karkonoszach na uwagę zasługuje również miejscowość Bozi Dar, z takimi ośrodkami narciarskimi, jak Neklid czy Novako. W sezonie 2017/18 cena skipassów jednodniowych dla dzieci w wieku 6-11 lat w Neklidzie wynosi 66 zł, dla dorosłych 93,5 zł, 6-dniowych karnetów natomiast odpowiednio 296 zł i 420 zł. Sezon narciarski trwa tu 3,5 miesiąca. Do dyspozycji narciarzy jest 10 tras o długości 6 km na wysokości 880-1135 m n.p.m. 7 wyciągów dowozi amatorów białego szaleństwa na wzniesienia, z których prowadzą trasy głównie dla średniozaawansowanych. Znajdziemy tutaj 1 trasę nocną oraz 1 snowpark. Ośrodek narciarski Novako Bozi Dar leży na wysokości 1025-1058 m n.p.m. 4 wyciągi narciarskie pracują na 1 km dwóch łatwych tras w kolorze niebieskim, dostępnych także nocą.

Stoki narciarskie East News
Stoki narciarskie Źródło: East News, fot: ARTUR BARBAROWSKI

Uroczo położony hotel Praha usytuowany jest tuż przy granicy z Niemcami w Karkonoszach. Obiekt dysponuje krytym basenem, jacuzzi, Wi-Fi i płatnym parkingiem, a w ramach wieczornej rozrywki można tutaj posłuchać muzyki na żywo.

Czeskie Morawy - Ośrodek Narciarski Výprachtice

Na Morawach w Czechach warto odwiedzić ośrodek narciarski Výprachtice z całodziennymi, niedrogimi skipassami. W pobliżu leży jedno z najstarszych morawskich uzdrowisk, Velke Losiny, z basenami z wodą termalną i kompleksem z atrakcjami wodnymi, specjalizujące się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, układu ruchu czy neurologicznych. W miejscowości jest także piękny, renesansowy zamek w parku, elektrownia wodna oraz manufaktura papiernicza. Pobliskie tereny narciarskie i snowboardowe zajmują powierzchnię kilkudziesięciu km2.

Jadąc na narty autem do Austrii czy Szwajcarii, musimy przygotować się na zakup winiet Shutterstock.com
Jadąc na narty autem do Austrii czy Szwajcarii, musimy przygotować się na zakup winiet Źródło: Shutterstock.com

Na czeskich Morawach wyróżnia się czterogwiazdkowy hotel Wellness Diana w miejscowości Velke Losiny. Długość trasy samochodowej od ośrodka w Výprachticach wynosi stąd ok. 40 km. Oferta obejmuje tydzień zakwaterowania z dwoma posiłkami dziennie z dojazdem własnym w grudniu. W obiekcie z certyfikatem akcji "Hotel przyjazny rodzinie" jest basen, jacuzzi, sauna, centrum fitness, a restauracja słynie z wyśmienitych potraw.

Zelezna Ruda w Czechach

Kolejne świetne i niedrogie ośrodki narciarskie mieszczą się w czeskiej miejscowości Zelezna Ruda. Ceny jednodniowych karnetów w Špičáku lub Belvederze wynoszą 76 zł dla dzieci, 93,5 zł dla młodzieży i seniorów oraz 107 zł dla dorosłych. 6-dniowe skipassy kosztują odpowiednio 341 zł, 419 zł oraz 482 zł. Sezon narciarski trwa w okolicy zazwyczaj od początku grudnia do końca marca. W ośrodku Špičák Zelezna Ruda 44 proc. tras zjazdowych jest niebieska, 11 proc. czarna, a najwyższe wzniesienie leży na wysokości 1202 m n.p.m. 14 tras dla narciarzy ma łączną długość 8 km, przy czym najdłuższa z nich liczy 2 km. Belveder Zelezna Ruda to natomiast 8 wyciągów, 9 tras o długości 4 km, 1 km nocnych tras, 46 proc. stoków łatwych do pokonania i 54 proc. tras trudnych przy różnicy wzniesień 90 m.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Hotel Orea Wellness Horizont leży na północ od miejscowości Zelezna Ruda. To doskonały obiekt dla osób ceniących spokój, a ze względu na dogodne położenie na wzniesieniu na terytorium Szumawy Wschodniej także dla osób aktywnych. Dysponuje krytym basenem, sauną, jacuzzi, siłownią, parkingiem (w cenie również taksa klimatyczna).

dogtgn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dogtgn1