Natura broni się przed globalnym ociepleniem. Coraz większe opady śniegu na Antarktydzie

Naukowcy przekonują, że rosnące opady śniegu na Antarktydzie mogą zmniejszyć wzrost poziom wód w morzach i oceanach. Jednak radzą podchodzić do tematu na "chłodno". Badania i obserwacja zjawisk meteorologicznych zajmie im jeszcze sporo czasu.

Natura broni się przed globalnym ociepleniem. Coraz większe opady śniegu na Antarktydzie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

11.04.2018 15:50

Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący dla British Antarctic Survey, kompleksowo przeanalizował 79 rdzeni lodowych na terenie Antarktydy. Dostarczyły one szczegółowych informacji odnośnie opadów śniegu w ostatnich 700-800 latach. Badacze zauważyli, że przez ostatnie 200 lat były one o 10 proc. intensywniejsze. Wyliczyli, że na kontynencie pojawiły się dodatkowe 270 gigatony wody.

Naukowcy obalili wcześniejsze tezy, wedle których przez ostatnie co najmniej 5 wieków częstotliwość opadów była na tym samym poziomie. – Wzrost opadów śniegu jest napędzany przez zmieniające się schematy cyrkulacji, czerpiące ciepłe, wilgotne powietrze ze średnich szerokości geograficznych – powiedziała autorka raportu, Liz Thomas, naukowiec z British Antarctic Survey.

Ma to związek z globalnym ociepleniem. – Zwiększenie temperatur i zmniejszenie ilości lodu w pobliżu Antarktyki powoduje zwiększenie wilgotności. I właśnie owa wilgotność wpływa na większe opady śniegu, które kompensują topnienie lodowców. Jak widać, natura czasami sama potrafi się dostosować do trudnych warunków – oceniła Liz Thomas.

Obraz
© Shutterstock.com

Po co śnieg w miejscu, w którym nikt nie mieszka?

Część badaczy ma obawy, że większa ilość śniegu na Antarktydzie, to pogłębiający się problem. Dlatego, że prędzej czy później stopi się. – Wiele osób musi zrozumieć, że poziom wód wzrasta właśnie wtedy, kiedy utrata lodu nie zostanie uzupełniona przez opady śniegu. I to na ich podstawie jesteśmy w stanie oceniać, jaka przyszłość czeka ten mroźny kontynent. Choć pewne kwestie są skomplikowane, a dla wielu wręcz nielogiczne, jesteśmy pewni wyników swoich badań - powiedziała Thomas.

Według NASA, poziomu mórz podnosi się rocznie ok. 3,2 mm, czyli 3,2 cm w ciągu dekady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

antarktydaglobalne ociepleniena śniegu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)