Nawet nie próbuj. Konsekwencje mogą być opłakane
Do Polski wracają tropikalne upały. W takich warunkach naturalnym odruchem jest szukanie ochłody na świeżym powietrzu. Niestety, miejskie fontanny, choć wyglądają kusząco, powinny być podziwiane raczej z daleka.
Fontanny w miastach są szczególnie atrakcyjne podczas upałów. Mimo że zimna woda wydaje się być idealnym sposobem na ochłodzenie, to należy jej unikać. Powodem jest to, że woda w fontannach przeważnie nie jest poddawana uzdatnianiu ani dezynfekcji, a jej jakość nie jest regularnie kontrolowana laboratoryjnie. Często woda w fontannach krąży w zamkniętym obiegu, a wymiana następuje rzadko.
Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wycieczka na basen lub do strzeżonego miejskiego kąpieliska. Alternatywnie, w wielu miastach podczas upałów pojawiają się specjalne kurtyny wodne, które również zapewniają chłodzenie.
Siedlisko bakterii
Warto pamiętać, że woda w fontannach może stanowić siedlisko groźnych drobnoustrojów takich jak gronkowce, bakterie z rodzaju Legionella, Salmonella czy E. coli. W ciepłe dni drobnoustroje te namnażają się szczególnie szybko. Do zanieczyszczeń wody mogą przyczyniać także ptaki, koty i psy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlop u podnóży wulkanu. "Tanie linie lotnicze lubią się z tą wyspą"
Skutek nawet krótkiej kąpieli czy zabawy w fontannie może być nieprzyjemny. Dlatego warto pamiętać o tym, by nie moczyć nóg w takiej wodzie i powstrzymywać dzieci przed wodnym szaleństwem w miejskich fontannach. Kąpiący się mogą nabawić się wysypki lub innych zakażeń skórnych, problemów pokarmowych (a w konsekwencji biegunki i wymiotów) lub oddechowych. Po kontakcie z taką wodą mogą również wystąpić zapalenia spojówek, uszu, pęcherza oraz grzybice stóp. Eksperci zawsze ostrzegają, że przez chęć zabawy czy ochłodzenia konsekwencje bywają opłakane.
Mandat za kąpiel w fontannie
Co ważne, kąpiele w miejskiej fontannie mogą zakończyć się nie tylko problemami zdrowotnymi, ale także mandatem. Jeśli przepisy użytkowania fontanny zabraniają kąpieli, straż miejska i policja mają prawo do interwencji. Zgodnie z art. 55. Kodeksu wykroczeń, "kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".
Warto dodać, że w wielu polskich miastach latem znaleźć można kurtyny wodne oraz zdroje z pitną wodą, które są ogólnodostępne i darmowe. Z nich można korzystać bez obaw.
Źródło: gov.pl/WP