Trwa ładowanie...
fontanny
oprac. IR
08-07-2024 14:14

Nawet nie próbuj. Konsekwencje mogą być opłakane

Do Polski wracają tropikalne upały. W takich warunkach naturalnym odruchem jest szukanie ochłody na świeżym powietrzu. Niestety, miejskie fontanny, choć wyglądają kusząco, powinny być podziwiane raczej z daleka.

Kąpiel w fontannie to nie jest dobry pomysłKąpiel w fontannie to nie jest dobry pomysłŹródło: Adobe Stock, fot: Nekrasov Evgeny
dj3fn9h
dj3fn9h

Fontanny w miastach są szczególnie atrakcyjne podczas upałów. Mimo że zimna woda wydaje się być idealnym sposobem na ochłodzenie, to należy jej unikać. Powodem jest to, że woda w fontannach przeważnie nie jest poddawana uzdatnianiu ani dezynfekcji, a jej jakość nie jest regularnie kontrolowana laboratoryjnie. Często woda w fontannach krąży w zamkniętym obiegu, a wymiana następuje rzadko.

Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wycieczka na basen lub do strzeżonego miejskiego kąpieliska. Alternatywnie, w wielu miastach podczas upałów pojawiają się specjalne kurtyny wodne, które również zapewniają chłodzenie.

Siedlisko bakterii

Warto pamiętać, że woda w fontannach może stanowić siedlisko groźnych drobnoustrojów takich jak gronkowce, bakterie z rodzaju Legionella, Salmonella czy E. coli. W ciepłe dni drobnoustroje te namnażają się szczególnie szybko. Do zanieczyszczeń wody mogą przyczyniać także ptaki, koty i psy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlop u podnóży wulkanu. "Tanie linie lotnicze lubią się z tą wyspą"

Skutek nawet krótkiej kąpieli czy zabawy w fontannie może być nieprzyjemny. Dlatego warto pamiętać o tym, by nie moczyć nóg w takiej wodzie i powstrzymywać dzieci przed wodnym szaleństwem w miejskich fontannach. Kąpiący się mogą nabawić się wysypki lub innych zakażeń skórnych, problemów pokarmowych (a w konsekwencji biegunki i wymiotów) lub oddechowych. Po kontakcie z taką wodą mogą również wystąpić zapalenia spojówek, uszu, pęcherza oraz grzybice stóp. Eksperci zawsze ostrzegają, że przez chęć zabawy czy ochłodzenia konsekwencje bywają opłakane.

Warszawa, 19.06.2022. Warszawiacy odpoczywają na terenie Multimedialnego Parku Fontann, 19 bm. W Polsce trwa fala upałów. (amb) PAP/Radek Pietruszka PAP
Multimedialny Park Fontann w Warszawie Źródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka

Mandat za kąpiel w fontannie

Co ważne, kąpiele w miejskiej fontannie mogą zakończyć się nie tylko problemami zdrowotnymi, ale także mandatem. Jeśli przepisy użytkowania fontanny zabraniają kąpieli, straż miejska i policja mają prawo do interwencji. Zgodnie z art. 55. Kodeksu wykroczeń, "kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".

dj3fn9h

Warto dodać, że w wielu polskich miastach latem znaleźć można kurtyny wodne oraz zdroje z pitną wodą, które są ogólnodostępne i darmowe. Z nich można korzystać bez obaw.

Źródło: gov.pl/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj3fn9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj3fn9h