Trwa ładowanie...
dlcoitk

Nie tylko Stambuł. Turcja to kraj wielu stolic

To euroazjatyckie państwo jest od lat ulubionym miejscem wypoczynku wielu Polek i Polaków, ale Turcja cieszy się popularnością także wśród innych nacji. Turystów przyciąga tu klimat i historia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Choć Stambuł nie jest stolicą Turcji, przyciąga znacznie więcej turystów niż główne miasto tego kraju - Ankara
Choć Stambuł nie jest stolicą Turcji, przyciąga znacznie więcej turystów niż główne miasto tego kraju - Ankara (Shutterstock.com)
dlcoitk

Cenne zabytki kuszą przyjezdnych zwłaszcza w Stambule, dawnej stolicy Imperium Osmańskiego. Burzliwe dzieje grodu, który nim stał się stolicą państwa sułtanów, był kolejno kolonią grecką, miastem rzymskim, stolicą – jako Konstantynopol - Cesarstwa Wschodniorzymskiego (zwanego Bizantyjskim) oraz Cesarstwa Łacińskiego, widać tu na każdym kroku. Metropolia, choć pozbawiona statusu stolicy, wciąż przyciąga o wiele więcej turystów niż jej szczęśliwa rywalka Ankara – obecna stolica Turcji.

Hagia Sophia - czwarta pod względem wielkości świątynia chrześcijaństwa

Co trzeba zobaczyć w Stambule? Przede wszystkim dawny kościół Mądrości Bożej (Hagia Sophia). Ta pochodząca z VI w. świątynia chrześcijańska (czwarta pod względem wielkości na świecie) została przekształcona po zajęciu miasta przez Turków (nastąpiło to w 1453 r.) na meczet. Od 1935 r. mieści się tu muzeum.

  Hagia Sophia / Shutterstock.com
(Hagia Sophia / Shutterstock.com)

Poza tym imponującą i wciąż inspirującą architektów budowlą, szanujący się turysta nie ominie też Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, które mieści się w dawnym pałacu Ibrahima Paszy, Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Morskiego. Obowiązkowym punktem pobytu w Stambule dla Polaków będzie też Muzeum Adama Mickiewicza, które znajduje się w domu, w którym w 1855 r. zmarł nasz wieszcz.

   Muzeum Adama Mickiewicza / Shutterstock.com
(Muzeum Adama Mickiewicza / Shutterstock.com)

W dawnej stolicy znajdują się także liczne meczety. Do najpiękniejszych należą: Błękitny Meczet i Meczet Sulejmana. Wśród świątyń chrześcijańskich uwagę zwracają: kościół św. Ireny z VI w. oraz kościół św. Marii, zwany przez Turków "Krwawym". Świątynia ta była terenem największego oporu chrześcijan broniących się, 29 maja 1453 r., przed szturmujących miasto Turkami.

  Błękitny Meczet / Shutterstock.com
(Błękitny Meczet / Shutterstock.com)

Trapezunt - dawna stolica cesarstwa

Turcja to jednak nie tylko Stambuł. Miłośnik historii powinien odwiedzić też kilka innych wsławionych w dziejach miast. Na pierwsze miejsce wśród nich zasługuje położony nad Morzem Czarnym Trapezunt (Trabzon), dawna stolica Cesarstwa Trapezuntu, ostatniej ostoi chrześcijan w Azji Mniejszej. W tym mieście, w którym jeszcze w 1923 r. większość mieszkańców stanowili Grecy, warto zobaczyć kościół Hagia Sophia, który jest miniaturą świątyni konstantynopolitańskiej. W mieście trzeba też odwiedzić kościół św. Eugeniusza, kościół św. Anny oraz pochodzące z XII w. ruiny twierdzy i cesarskiej rezydencji. W Trapezuncie znajduje się także willa twórcy nowożytnego państwa tureckiego Atatürka.

  Trapezunt / Sutterstock.com
(Trapezunt / Sutterstock.com)

Tars - miasto św. Pawła

W południowej Turcji leży Tars (Tarsus). Miasto wsławił jego najsłynniejszy obywatel – św. Paweł apostoł. W tej dawnej stolicy Królestwa Małej Armenii (ostatecznie zdobytej przez Turków w 1516 r.) zobaczyć można pochodzącą z czasów rzymskich Bramę Kleopatry, studnię św. Pawła, starożytną łaźnię oraz oczywiście meczet.

  Tars / Shutterstock.com
(Tars / Shutterstock.com)

Antiochia - twierdza krzyżowców

Na pograniczu z Syrią, w pobliżu Morza Śródziemnego, znajduje się Antiochia (Antakya). To jedno z najbardziej liczących się w starożytności centrów kulturalnych, handlowych, politycznych i religijnych, basenu śródziemnomorskiego, było w średniowieczu stolicą Księstwa Antiochii – jednego z państw stworzonych przez krzyżowców na Bliskim Wschodzie.

  Antiochia / Shutterstock.com
(Antiochia / Shutterstock.com)

Największą atrakcją miasta jest wykuty w skale kościół św. Piotra. Turystów przyciąga także muzeum z unikalnym zbiorem mozaik rzymskich. W Antiochii warto też zobaczyć rzymski most, pozostałości dawnych murów obronnych oraz cytadelę.

  Antiochia / Shutterstock.com
(Antiochia / Shutterstock.com)

Zobacz też: Street art w Stambule

dlcoitk

Podziel się opinią

Share
dlcoitk
dlcoitk