Trwa ładowanie...

Nie tylko Stambuł. Turcja to kraj wielu stolic

To euroazjatyckie państwo jest od lat ulubionym miejscem wypoczynku wielu Polek i Polaków, ale Turcja cieszy się popularnością także wśród innych nacji. Turystów przyciąga tu klimat i historia.

Nie tylko Stambuł. Turcja to kraj wielu stolicŹródło: Shutterstock.com
dymu82n
dymu82n

Cenne zabytki kuszą przyjezdnych zwłaszcza w Stambule, dawnej stolicy Imperium Osmańskiego. Burzliwe dzieje grodu, który nim stał się stolicą państwa sułtanów, był kolejno kolonią grecką, miastem rzymskim, stolicą – jako Konstantynopol - Cesarstwa Wschodniorzymskiego (zwanego Bizantyjskim) oraz Cesarstwa Łacińskiego, widać tu na każdym kroku. Metropolia, choć pozbawiona statusu stolicy, wciąż przyciąga o wiele więcej turystów niż jej szczęśliwa rywalka Ankara – obecna stolica Turcji.

Hagia Sophia - czwarta pod względem wielkości świątynia chrześcijaństwa

Co trzeba zobaczyć w Stambule? Przede wszystkim dawny kościół Mądrości Bożej (Hagia Sophia). Ta pochodząca z VI w. świątynia chrześcijańska (czwarta pod względem wielkości na świecie) została przekształcona po zajęciu miasta przez Turków (nastąpiło to w 1453 r.) na meczet. Od 1935 r. mieści się tu muzeum.

Hagia Sophia / Shutterstock.com
Źródło: Hagia Sophia / Shutterstock.com

Poza tym imponującą i wciąż inspirującą architektów budowlą, szanujący się turysta nie ominie też Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, które mieści się w dawnym pałacu Ibrahima Paszy, Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Morskiego. Obowiązkowym punktem pobytu w Stambule dla Polaków będzie też Muzeum Adama Mickiewicza, które znajduje się w domu, w którym w 1855 r. zmarł nasz wieszcz.

Muzeum Adama Mickiewicza / Shutterstock.com
Źródło: Muzeum Adama Mickiewicza / Shutterstock.com

W dawnej stolicy znajdują się także liczne meczety. Do najpiękniejszych należą: Błękitny Meczet i Meczet Sulejmana. Wśród świątyń chrześcijańskich uwagę zwracają: kościół św. Ireny z VI w. oraz kościół św. Marii, zwany przez Turków "Krwawym". Świątynia ta była terenem największego oporu chrześcijan broniących się, 29 maja 1453 r., przed szturmujących miasto Turkami.

Błękitny Meczet / Shutterstock.com
Źródło: Błękitny Meczet / Shutterstock.com

Trapezunt - dawna stolica cesarstwa

Turcja to jednak nie tylko Stambuł. Miłośnik historii powinien odwiedzić też kilka innych wsławionych w dziejach miast. Na pierwsze miejsce wśród nich zasługuje położony nad Morzem Czarnym Trapezunt (Trabzon), dawna stolica Cesarstwa Trapezuntu, ostatniej ostoi chrześcijan w Azji Mniejszej. W tym mieście, w którym jeszcze w 1923 r. większość mieszkańców stanowili Grecy, warto zobaczyć kościół Hagia Sophia, który jest miniaturą świątyni konstantynopolitańskiej. W mieście trzeba też odwiedzić kościół św. Eugeniusza, kościół św. Anny oraz pochodzące z XII w. ruiny twierdzy i cesarskiej rezydencji. W Trapezuncie znajduje się także willa twórcy nowożytnego państwa tureckiego Atatürka.

Trapezunt / Sutterstock.com
Źródło: Trapezunt / Sutterstock.com

Tars - miasto św. Pawła

W południowej Turcji leży Tars (Tarsus). Miasto wsławił jego najsłynniejszy obywatel – św. Paweł apostoł. W tej dawnej stolicy Królestwa Małej Armenii (ostatecznie zdobytej przez Turków w 1516 r.) zobaczyć można pochodzącą z czasów rzymskich Bramę Kleopatry, studnię św. Pawła, starożytną łaźnię oraz oczywiście meczet.

Tars / Shutterstock.com
Źródło: Tars / Shutterstock.com

Antiochia - twierdza krzyżowców

Na pograniczu z Syrią, w pobliżu Morza Śródziemnego, znajduje się Antiochia (Antakya). To jedno z najbardziej liczących się w starożytności centrów kulturalnych, handlowych, politycznych i religijnych, basenu śródziemnomorskiego, było w średniowieczu stolicą Księstwa Antiochii – jednego z państw stworzonych przez krzyżowców na Bliskim Wschodzie.

Antiochia / Shutterstock.com
Źródło: Antiochia / Shutterstock.com

Największą atrakcją miasta jest wykuty w skale kościół św. Piotra. Turystów przyciąga także muzeum z unikalnym zbiorem mozaik rzymskich. W Antiochii warto też zobaczyć rzymski most, pozostałości dawnych murów obronnych oraz cytadelę.

Antiochia / Shutterstock.com
Źródło: Antiochia / Shutterstock.com

Zobacz też: Street art w Stambule

dymu82n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj