Niebezpiecznie w górach. Zamknięto szlaki turystyczne
W Tatrach i Karkonoszach występuje zagrożenie lawinowe. Z tego względu część szlaków jest zamkniętych. W Beskidach jest z kolei bardzo ślisko. "Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być dobrze przygotowani" - podkreśla GOPR.
Choć śniegu brakuje na jarmarkach w polskich miastach, w górach panują już iście zimowe warunki. Na wielu szlakach jest niebezpiecznie.
Karkonosze - zagrożenie lawinowe i zamknięte szlaki
W Karkonoszach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Po konsultacjach z GOPR Karkonoski Park Narodowy zamknął turystyczne szlaki letnie, przecinające tory lawin i zagrożone osunięciami.
Jak napisano w komunikacie KPN, tablice ostrzegające o lawinach są już umieszczone na zamykanych szlakach. W ciągu najbliższych dni pojawią się też zapory i dodatkowe tablice z informacją, że szlak jest zamknięty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W górnych partiach Karkonoszy jest - 6 st. C, pełne zachmurzenie i mgła, a widzialność do 30 m.
"Silny wiatr z kierunków zmiennych powoduje przenoszenie śniegu i odkładanie w depozytach po stronach zawietrznych. W górnych partiach żlebów kotłów polodowcowych, za przełamaniami terenu oraz w zagłębieniach, tworzą się deski śnieżne o zwartej strukturze" - napisano na stronie GOPR.
Zamknięte zostały następujące szlaki: szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką (Kocioł Łomniczki) na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski; szlak niebieski - tzw. Droga Jubileuszowa, od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym tzw. zakosami do Czarnego Grzbietu; szlak niebieski od Domku Myśliwskiego przez Kocioł Małego Stawu do schroniska Samotnia - zimowy wariant szlaku prowadzi drogą transportową; szlak żółty przez niszę niwalną Białego Jaru od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym tzw. Śląską Drogą - zimowy wariant prowadzi szlakiem niebieskim przez Spaloną Strażnicę i dalej głównym grzbietem do skrzyżowania ze szlakiem czarnym.
Niedostępne są też szlaki: żółty od Mokrego Rozdroża do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Śnieżnych Kotłach - zimowy wariant prowadzi szlakiem niebieskim tzw. Czeską Ścieżką do szlaku czerwonego na głównym grzbiecie Karkonoszy; szlak zielony od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem - zimowy wariant prowadzi szlakiem niebieskim tzw. Czeską Ścieżką do szlaku czerwonego na głównym grzbiecie Karkonoszy lub szlakiem czerwonym od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem; szlak zielony nad Kotłem Szrenickim od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy - do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym.
Tatry - zagrożenie lawinowe
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego występuje także w Tatrach. "Na szlakach zalega śnieg i występują oblodzenia. Miejscami jest bardzo ślisko" - czytamy w komunikacie.
TPN ostrzega, że podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlakach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie, grozi upadkiem z wysokości.
Beskidy - Warunki na szlakach trudne; w partiach szczytowych jest ślisko
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach także są trudne - przede wszystkim jest ślisko. W partiach szczytowych leży od 5 do 25 cm śniegu.
"Powyżej górnej granicy lasu, pod wpływem silnego wiatru w miejscach zawietrznych i w zagłębieniach terenowych leży około 50 cm" – poinformowali ratownicy GOPR.
W Beskidach kursują już koleje linowe na Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Szyndzielnię w Bielsku-Białej, Czantorię w Ustroniu, a także dolny odcinek wyciągu na Skrzyczne w Szczyrku, którym można wyjechać na Jaworzynę.
Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być dobrze przygotowani. Szczególnie ważne są solidne obuwie i ciepła odzież. Przydatne będą kije i raczki. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek". Przydatna może się okazać latarka, gdyż wcześnie zapada zmrok.
Źródło: TPN, KPN, GOPR, PAP