Niektórzy odczuwają tu moc. Tajemnicza góra na Dolnym Śląsku

Nie jest to wysoki ani wymagający pod względem wspinaczkowym szczyt. Widać go z daleka, gdy tylko opuszczamy Wrocław i kierujemy się w stronę gór. Najwyższy szczyt Masywu Ślęży to bardzo popularne miejsce wśród turystów, ale też wśród miłośników ezoteryki.

Na szczycie Ślęży znajduje się niewielki kościół
Na szczycie Ślęży znajduje się niewielki kościół
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KASW

Góra Ślęża, wznosząca się na 718 m n.p.m. i jest najwyższym punktem Przedgórza Sudeckiego. Znajduje się 30 km od Wrocławia i jest częścią Korony Gór Polski. To miejsce przyciąga turystów przez cały rok, oferując wspaniałe widoki na Sudety i Nizinę Śląską.

Historia i kult

Ślęża od wielu wieków była miejscem kultu religijnego. Już w epoce brązu traktowano ją w sposób wyjątkowy. W IV w. p.n.e. Celtowie założyli tu sanktuarium poświęcone bóstwu solarnemu. Do dziś można zobaczyć w tym miejscu rzeźby kultowe i kamienne wały z tamtych czasów.

Ślęża była uznawana również za miejsce mocy, co miało przyciągać kapłanów i czarowników. W przeszłości odbywały się tam sabaty czarownic. Wciąż mówi się, że na jej szczycie można poczuć niezwykłą energię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy hit wśród Polaków. "Latem trudno o miejscówki"

Jak głosi legenda, góra powstała jako "efekt uboczny" wojny aniołów z demonami, które rzucały w siebie ogromnymi głazami. Tak powstał masyw, w którym kryją się ponoć wrota do piekieł. Wejście do otchłani znajduje się tuż pod kościołem, który stoi na szczycie góry lub - według innych teorii - u jej podnóża.

Najświeższe opowieści mówią z kolei o wielkich skarbach skrytych w podziemnych korytarzach wydrążonych w górze przez hitlerowców. Mieli ukrywać w Ślęży najcenniejsze kosztowności zrabowane podczas II wojny światowej. Jak dotąd nikomu nie udało się jednak znaleźć ani wrót do piekieł, ani drzwi do tajemniczych korytarzy z kosztownościami.

Kamienna ławka przy szlaku na szczyt
Kamienna ławka przy szlaku na szczyt© Adobe Stock | MBCSTUDIO 6DII

W XIX w. Ślęża była miejscem ukochanym przez studentów. Huczne obchody ówczesnych juwenaliów rozpoczynały się zwykle w pobliskiej wsi Sobótka, a następnie przenosiły się na Ślężę. Uroczystości trwały zazwyczaj aż trzy dni i połączone były z różnymi występami i górskimi wędrówkami.

Nazwa i budowa Ślęży

Obecna nazwa Ślęża pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa ślęg, które oznaczało wilgoć, tereny podmokłe, błoto. Słowo to dobrze opisuje panujący tu, charakterystyczny wilgotny klimat. Wcześniej górę nazywano Sobótką. Ta określenie przetrwało jedynie w nazwie pobliskiej wsi.

Masyw Ślęży zbudowany jest z bardzo twardych i odpornych na działanie warunków atmosferycznych skał magmowych i metamorficznych. W przeszłości lodowiec dwukrotnie wkroczył na ten teren, pozostawiając liczne rumowiska skalne.

Charakterystyczna sylwetka Ślęży widoczna jest z trasy wiodącej z Wrocławia w Sudety
Charakterystyczna sylwetka Ślęży widoczna jest z trasy wiodącej z Wrocławia w Sudety© Adobe Stock

Szlaki turystyczne

Na Ślężę prowadzi kilka szlaków turystycznych, m.in. czerwony z Sobótki (5,2 km) i żółty z Przełęczy Tąpadła (3,1 km). Trasy te oferują różnorodne widoki i są dostępne dla turystów o różnej kondycji i poziomie zaawansowania w trekkingu.

Atrakcje na szczycie

Na szczycie Ślęży znajduje się kościół pw. Nawiedzenia NMP, który został odbudowany w latach 1851-1852 po wielkim pożarze. Jest tam też schronisko PTTK Dom Turysty, które zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym jest czynny codziennie, oferując noclegi, ciepłą strawę i piękne widoki z żelbetonowej wieży widokowej.

Najbardziej charakterystycznym i widocznym z daleka elementem na Ślęży jest wielki, 136-metrowy maszt nadawczy.

Źrodło: sleza.sobotka.pl,

Źródło artykułu:WP Turystyka
ślężadolny śląsksudety

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)