Trwa ładowanie...

Niesamowite odkrycie. Archeolog-amator rozszyfrował prehistoryczne znaki sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat

Znaki, które widnieją obok prehistorycznych malowideł naskalnych w europejskich jaskiniach, rozszyfrował archeolog-amator we współpracy z zespołem profesjonalnych naukowców. Wyniki ich badań opublikowano w piśmie branżowym "Cambridge Archeological Journal".

Malowidła w jaskini kresowej Altamira w HiszpaniiMalowidła w jaskini kresowej Altamira w HiszpaniiŹródło: Adobe Stock
dlgr3j3
dlgr3j3

Malowidła naskalne z czasów górnego paleolitu znajdują się w co najmniej 400 jaskiniach w Europie. Niektóre datowane są nawet 40 tys. lat lub więcej, a wizerunki zwierząt - na ok. 37 tys. lat. Wykonane zostały przez Homo sapiens.

Amator zbadał prehistoryczne znaki

Brytyjczyk Ben Bacon, który zawodowo zajmuje się konserwacją mebli, pasjonuje się prehistorią. Postanowił zająć się analizą fresków naskalnych, znajdujących się w rozsianych po Europie jaskiniach, takich jak Lascaux we Francji czy Altamira w Hiszpanii.

Nie jest tajemnicą, że prehistoryczni myśliwi malowali często zwierzęta łowne. Niektóre z nich przedstawione są bardzo realistycznie. Zdarza się, że wizerunkom zwierząt towarzyszą tajemnicze znaki, których nie udało się nigdy wcześniej rozszyfrować. Najczęściej pojawiające się to kropki, pionowe kreski lub nacięcia w kształcie "Y", występujące po kilka na raz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Zdaniem Bena Bacona mogą to być oznaczenia związane z mierzeniem czasu, odnoszące się do cyklu reprodukcyjnego zwierząt.

Zwierzęta przedstawione wraz z sekwencjami kropek lub linii Cambridge.org
Zwierzęta przedstawione wraz z sekwencjami kropek lub liniiŹródło: Cambridge.org
dlgr3j3

Amator i profesjonaliści

Bacon badał reprodukcje prehistorycznych fresków w zbiorach British Library i w internecie. Konsultował się również z profesjonalnymi naukowcami m.in. z University College London i Durham University, od których otrzymał słowa wsparcia.

Z analiz wynika, że znaki, które mogą dotyczyć okresów reprodukcji zwierząt, powiązane są również z cyklem księżycowym. Oznaczałoby to, że pierwotni łowcy-zbieracze systematycznie śledzili fazy księżyca, orientując się na ich podstawie w cyklach przyrodniczych.

W artykule opublikowanym w "Cambridge Archeological Journal" naukowcy argumentują, że kropki i pionowe kreski oznaczają liczbę miesięcy księżycowych. Z kolei symbol "Y" jest odpowiednikiem zwrotu "rodzić się" i miałby wyznaczać czas, kiedy zwierzęta łowne wydają potomstwo na świat.

Można więc sądzić, że znaki w prehistorycznych jaskiniach odzwierciedlają fazę sprzed tysięcy lat, kiedy pojawił się prosty system komunikatów pisanych, rodzaj proto-pisma. Jak dowiadujemy się z artykułu, najstarsze zabytki pisma pochodzą z Sumeru (Bliski Wschód), sprzed ok 5,5 tys. lat.

dlgr3j3
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj