Trwa ładowanie...

Niesamowite odkrycie. Archeolog-amator rozszyfrował prehistoryczne znaki sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat

Znaki, które widnieją obok prehistorycznych malowideł naskalnych w europejskich jaskiniach, rozszyfrował archeolog-amator we współpracy z zespołem profesjonalnych naukowców. Wyniki ich badań opublikowano w piśmie branżowym "Cambridge Archeological Journal".

Malowidła w jaskini kresowej Altamira w HiszpaniiMalowidła w jaskini kresowej Altamira w HiszpaniiŹródło: Adobe Stock
d3lep4o
d3lep4o

Malowidła naskalne z czasów górnego paleolitu znajdują się w co najmniej 400 jaskiniach w Europie. Niektóre datowane są nawet 40 tys. lat lub więcej, a wizerunki zwierząt - na ok. 37 tys. lat. Wykonane zostały przez Homo sapiens.

Amator zbadał prehistoryczne znaki

Brytyjczyk Ben Bacon, który zawodowo zajmuje się konserwacją mebli, pasjonuje się prehistorią. Postanowił zająć się analizą fresków naskalnych, znajdujących się w rozsianych po Europie jaskiniach, takich jak Lascaux we Francji czy Altamira w Hiszpanii.

Nie jest tajemnicą, że prehistoryczni myśliwi malowali często zwierzęta łowne. Niektóre z nich przedstawione są bardzo realistycznie. Zdarza się, że wizerunkom zwierząt towarzyszą tajemnicze znaki, których nie udało się nigdy wcześniej rozszyfrować. Najczęściej pojawiające się to kropki, pionowe kreski lub nacięcia w kształcie "Y", występujące po kilka na raz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak wygląda życie na Malcie? "Najtrudniejsze było pierwsze lato”

Zdaniem Bena Bacona mogą to być oznaczenia związane z mierzeniem czasu, odnoszące się do cyklu reprodukcyjnego zwierząt.

Zwierzęta przedstawione wraz z sekwencjami kropek lub linii Cambridge.org
Zwierzęta przedstawione wraz z sekwencjami kropek lub liniiŹródło: Cambridge.org
d3lep4o

Amator i profesjonaliści

Bacon badał reprodukcje prehistorycznych fresków w zbiorach British Library i w internecie. Konsultował się również z profesjonalnymi naukowcami m.in. z University College London i Durham University, od których otrzymał słowa wsparcia.

Z analiz wynika, że znaki, które mogą dotyczyć okresów reprodukcji zwierząt, powiązane są również z cyklem księżycowym. Oznaczałoby to, że pierwotni łowcy-zbieracze systematycznie śledzili fazy księżyca, orientując się na ich podstawie w cyklach przyrodniczych.

W artykule opublikowanym w "Cambridge Archeological Journal" naukowcy argumentują, że kropki i pionowe kreski oznaczają liczbę miesięcy księżycowych. Z kolei symbol "Y" jest odpowiednikiem zwrotu "rodzić się" i miałby wyznaczać czas, kiedy zwierzęta łowne wydają potomstwo na świat.

Można więc sądzić, że znaki w prehistorycznych jaskiniach odzwierciedlają fazę sprzed tysięcy lat, kiedy pojawił się prosty system komunikatów pisanych, rodzaj proto-pisma. Jak dowiadujemy się z artykułu, najstarsze zabytki pisma pochodzą z Sumeru (Bliski Wschód), sprzed ok 5,5 tys. lat.

d3lep4o
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lep4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lep4o