Nietypowe uzdrowisko tuż przy polskiej granicy. Nawet w 30-stopniowy upał leży tam śnieg
Niemal krystalicznie czyste powietrze, kilkadziesiąt sanatoriów, liczne spa i baseny, a także całoroczny stok narciarski czy tropikalny park wodny. I to wszystko jest zaledwie 50 km od polskiej granicy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Druskienniki to litewski kurort, który cieszy się popularnością nie tylko miejscowych, ale także turystów z zagranicy, w tym Polaków i Skandynawów. Miejscowość, położona nad Niemnem, stała się popularna dzięki tryskającym tutaj leczniczym źródłom, a także mikroklimatowi, który w tym kurorcie, jak zapewniają specjaliści, jest wyjątkowy. W pobliżu nie ma żadnych ośrodków przemysłowych czy też innych źródeł zanieczyszczeń. Nawet ruch samochodowy jest dość umiarkowany. Do tego całe miasto otaczają sosnowe lasy, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale także nasycają je olejkami eterycznymi.
Uzdrowiska, sanatoria i spa
Już od setek lat ludzie przyjeżdżają do Druskiennik na zabiegi zdrowotne. To jedno z najbardziej znanych i cenionych uzdrowisk w Europie Wschodniej. Jako kurort miasto było znane już w XVIII w. i do tej pory jest popularne wśród osób szukających regeneracji, relaksu oraz leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych.
"Przekazywana z pokolenia na pokolenia wiedza tutejszych specjalistów jest stale wzbogacana o najnowsze rozwiązania i metody. Od kąpieli błotnych po terapie bursztynem, od rytuałów saunowych po uzdrawiającą muzykę, od ogromnego wyboru masaży po kriokomorę i wiele innych dobroczynnych dla zdrowia kuracji, które można znaleźć w jednym mieście" – przekonuje jeden z folderów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miasto idealne na city break. Przyciąga o każdej porze roku
Ale chyba najważniejsze dla kuracjuszy jest to, że z pomocą w leczeniu wszelkich schorzeń przychodzi sama natura. Do zabiegów wykorzystywane są m.in. sól, miód, ekstrakty z sosny, kamienie, glina, oleje, tlen. Łącznie wykonuje się tu ponad 400 rodzajów różnych zabiegów, wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, stosuje unikatowe terapie.
Druskienniki są jednak znane przede wszystkim z licznych źródeł wód mineralnych, które mają różne właściwości lecznicze. Chlorek sodu, magnez, wapń i potas zawarte w wodzie sprawiają, że jest ona wykorzystywana w balneoterapii do leczenia schorzeń układu pokarmowego, nerwowego, a także chorób skóry. Kuracjusze mogą korzystać tu także z inhalacji oraz kąpieli solankowych, które pomagają w leczeniu problemów z układem oddechowym i nerwowym. Dodatkowo w wielu miejscach można spróbować leczniczych wód mineralnych bezpośrednio ze źródeł lub korzystać z inhalacji w tężniach solankowych.
Narty latem, tropiki zimą
Ale Druskienniki to nie tylko spokojne uzdrowisko. Od lat zasłynęły z tego, że wbrew pogodzie, a może nawet na przekór niej, latem nawet w 30-stopniowy upał można pojeździć tu na ośnieżonym stoku na nartach, a zimą odpocząć pod palmami, ciesząc się gorącym powietrzem i ciepłą wodą.
W 2011 r. powstała tu Snow Arena. To całoroczny sztuczny stok narciarski oraz kompleks atrakcji zimowych pod dachem, jedyny w krajach bałtyckich. Ośrodek znajduje się obecnie w pierwszej piątce zadaszonych ośrodków narciarskich na świecie. Jest czynny przez cały rok, a temperatura nie rośnie w nim powyżej -2 st. C.
W hali o powierzchni ośmiu ha znajduje się kilka tras przeznaczonych do narciarstwa zjazdowego i snowboardu, a od niedawna można także korzystać z trasy na zewnątrz budynku, pod gołym niebem. Ta jednak jest otwarta tylko wtedy, gdy temperatura spada do + 5 stopni (ma 650 m długości). Główna trasa zjazdowa ma 50 m szerokości i 460 m długości. Jest też ośla łączka, czyli trasa do nauki jazdy na nartach o szerokości 70 m i 150 m długości. Na terenie obiektu jest także Snow Park dla snowboardzistów. Obecnie to największy kryty kompleks snowboardu nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Na miejscu znajduje się szkółka dla narciarzy, a także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a nawet ubrań narciarskich. Dlatego wielu turystów idzie na narty "z ulicy", pod wpływem impulsu, a także z ciekawości, aby doświadczyć zimowego klimatu latem.
Jest jednak także spora grupa fanów lata, którzy mogą znaleźć je w Druskiennikach nawet w środku zimy. Tutejszy aquapark jest jedną z największych tego typu atrakcji w Europie środkowo-wschodniej. Aby goście mogli poczuć się tu jak w tropikach, oprócz wysokiej temperatury wody i powietrza, są tu palmy, hamaki i postery, które przenoszą w południowy klimat.
Dorośli mają do wyboru strefę rozrywek wodnych, czyli część stricte aquaparkową, z basenami, zjeżdżalniami i jacuzzi oraz strefę łaźni. W nich odbywają się rytuały saunowe, można poznać zalety biczowania, a także jest tu zlokalizowana plaża nudystów.
Dla dzieci przeznaczono dwupoziomową strefę zabawy ze słonym "morzem", zjeżdżalniami, jaskiniami, plażą, huśtającym się "małpim" mostem. Znajduje się tu także specjalna sauna o niższej temperaturze dedykowana właśnie najmłodszym.
Dodatkową atrakcją jest przejazd kolejką gondolową z aquparku do Snow Areny, która ciągnie się nie tylko nad miastem, ale także nad Niemnem i okolicznymi lasami.
Dla aktywnych
Miasto od lat przebudowuje swoją infrastrukturę, aby stworzyć przyjazne warunki dla rowerzystów, a także turystyki pieszej. W wielu miejscach ustawiono interaktywne tablice, które pokazują dostępne szlaki i możliwe aktywności w terenie. Najbardziej popularna ścieżka ciągnie się wzdłuż nadniemeńskiego bulwaru i jest dobrym punktem startowym do zwiedzania miasta. Ciągnie się wzdłuż całej miejscowości i znajdują się przy niej okazałe sanatoria, hotele czy kawiarnie, a także Źródło Piękności, z którego można nabrać wody.
Natomiast ścieżki rowerowe ciągną się nie tylko po całym mieście, ale także w jego okolicach. Najbardziej polecane są: szlak Nad Niemnem, szlak Gwiezdna Orbita, szlak Žilwinasa i szlak Słoneczny. W sumie ponad 100 km jazdy.
Kolejną z popularnych atrakcji jest park linowy, którego ogólna długość wynosi ponad cztery km. Trasy ustawione są na drzewach, a najdłuższa z nich ma ponad pół km. Na każdej z nich czekają na turystów różne zadania sprawnościowe, podnoszące poziom adrenaliny. Jeśli komuś jej zabraknie, może ostatecznie przejechać się tyrolką zawieszoną nad Niemnem.
W miasteczku na zalewie można także wypożyczyć rowery wodne i kajaki, a latem w miejskim parku organizowane są zajęcia z jogi.
Kurortowa architektura, radziecka spuścizna i Wyspa Miłości
Kurort istnieje od XVII w. W XIX w. stał się popularnym miejscem wypoczynku dla arystokracji rosyjskiej i europejskiej. Do dziś miasto zachowało swój historyczny urok, z licznymi zabytkowymi drewnianymi willami i budynkami uzdrowiskowymi. Warto odwiedzić willę Kiersnowskich, gdzie znajduje się Muzeum Miejskie z ekspozycją przedstawiającą historię kurortu. Można tam również obejrzeć specjalne naczynia przeznaczone do picia wód mineralnych.
Uwagę, szczególnie niebieskim kolorem odbijającym się od zieleni, przykuwa także cerkiew Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość". Warto także zobaczyć park Grūtas, czyli muzeum radzieckiej przeszłości Litwy. Zebrane tu zostały pamiątki po sowieckich czasach, bardziej i mniej monumentalne. Na pewno należy zobaczyć grającą fontannę w centrum miasteczka. Podczas spektakli muzyczno-świetlnych można usłyszeć znane utwory klasyczne, a także współczesne.
Na koniec można wybrać się na Wyspę Miłości. Kiedyś prowadził do niej most, ale obecnie można ją obejrzeć jedynie podczas przejażdżki kolejką linową lub rejsu statkiem z Druskiennik, bo od 1960 r. jest bowiem rezerwatem botanicznym.
Czytaj także: Afera na Litwie z Polską w tle. Poszło o słynną zupę
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.