Trwa ładowanie...

Nietypowy widok w Sobieszewie. Zatrzymałam się z wrażenia

Widok dzikich zwierząt niemal zawsze wywołuje emocje. Zwłaszcza tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Kilka dni temu turyści zwiedzający Wyspę Sobieszewską w Gdańsku mieli okazję zobaczyć stado łosi. Na tę nietypową gromadkę natknęłam się również i ja. Coś niesamowitego.

Stado łosi odwiedziło Wyspę Sobieszewską Stado łosi odwiedziło Wyspę Sobieszewską Źródło: WP Turystyka
d2h0c1o
d2h0c1o

Wyspa Sobieszewska to azyl dla wielu gatunków zwierząt. Mieszczą się na niej dwa rezerwaty przyrody: Mewia Łacha oraz Ptasi Raj. To miejsce na mapie Polski upodobały sobie szczególnie ptaki, bowiem bytuje ich tam prawie 300 gatunków.

W okolicach Wyspy Sobieszewskiej można jednak spotkać także foki, które wylegują się na łachach i falochronach tuż przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego oraz - jak się okazało - także i łosie.

d2h0c1o

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Dubaj.

Stado łosi na Wyspie Sobieszewskiej

W poniedziałek 10 kwietnia w lesie tuż przy drodze, pomiędzy plażą w Sobieszewie a ośrodkiem wypoczynkowym Orle, można było spotkać stado czterech łosi. Zwierzęta stały na skraju lasu i skubały liście z drzew. Zatrzymałam się z wrażenia.

Co ciekawe, łosie w ogóle się nie bały. Dwa z nich skryły się za drzewami, jednak dwa pozostałe odważnie zbliżały się do krawędzi drogi. Przypatrywały się z zaciekawieniem turystom, którzy zatrzymywali się, by podziwiać ich obecność. Taki widok nie zdarza się często.

d2h0c1o

- Od 15 lat przemierzam te lasy nawet dwa razy w tygodniu, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałam. Różne zwierzęta spotykałam na swojej drodze - dziki, sarny, lisy, jeże - ale stada łosi jeszcze tutaj nie było. Coś niesamowitego. - mówi pani Ania, mieszkanka Wiślinki, którą spotkałam na miejscu.

Źródło: WP Turystyka
Łosie z zaciekawieniem przypatrywały się spacerującym turystom

Coraz więcej łosi na Pomorzu

To samo stado łosi prawdopodobnie regularnie widywane jest w okolicach Górek Zachodnich oraz Stogów. W ostatnich latach zwierzęta widziano również przy Obwodnicy Trójmiasta, wjeździe do tunelu pod Martwą Wisłą oraz w rejonie węzła Lotnisko.

Najwięcej łosi można jednak spotkać na terenach położonych na wschód od Wisły, czyli w Nadleśnictwach Elbląg oraz Kwidzyn. Spora liczba tych zwierząt zamieszkuje jednak także nadleśnictwa znajdujące się tuż nad Wisłą.

Łosie spacerowały po lesie na Wyspie Sobieszewskiej WP Turystyka
Łosie spacerowały po lesie na Wyspie Sobieszewskiej Źródło: WP Turystyka

Leśnicy oszacowali, że liczba łosi mieszkających na Pomorzu w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła dziesięciokrotnie.

d2h0c1o

Jak zachować się podczas spotkania z łosiem?

Leśne BHP mówi, aby zachować ostrożność podczas spotkania z każdym dzikim zwierzęciem. Niezależnie od tego, czy jest to dzik, łoś czy jeleń, należy z rozwagą podchodzić do sytuacji.

Łoś to przyjazne i ciekawskie zwierzę. Rzadko kiedy bywa agresywne wobec człowieka, jednak należy pamiętać, że jeśli zostanie naruszona jego bezpieczna przestrzeń, może zaatakować.

Warto wobec tego zachować odpowiedni dystans i przypatrywać się z bezpiecznej odległości. Absolutnie nie zaleca się dotykania ani głaskania dzikich zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h0c1o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h0c1o