Trwa ładowanie...

Niezwykły gość na izraelskiej plaży. "Pomyślałem, że to delfin"

Na izraelskiej plaży Jaffa pojawił się niezwykły gość. To mniszka śródziemnomorska, należąca do rzadkiego gatunku fok, którego zasięg obejmuje północno-wschodni Ocean Atlantycki, a także Morze Śródziemne.

Na plaży Jaffa znaleziono fokę mniszkę - zdjęcie poglądoweNa plaży Jaffa znaleziono fokę mniszkę - zdjęcie poglądoweŹródło: Adobe Stock, fot: Kohana Photo
d15jt7i
d15jt7i

Foki mniszki na plaży Jaffa

Izraelskie media obiegła informacja o pojawieniu się na plaży Jaffa niezwykłej foki. To mniszka śródziemnomorska, przedstawicielka zagrożonego gatunku. Jak donosi "Jewish Standard", jest to pierwszy taki przypadek w historii.

Zjawisko jest tym ciekawsze, że populacja mniszek może liczyć jedynie ok. 700 członków, a foki tego gatunku były w tych stronach widywane jedynie w wodzie, nigdy zaś na brzegu.

"Pomyślałem, że to delfin"

Fokę zobaczył na plaży przechodzień, który natychmiast zaalarmował policję. Ta przekierowała go do o Urzędu ds. Przyrody i Parków, a pracownicy jednostki przybyli, jak twierdzi mężczyzna, w ciągu chwili.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Odkąd mieszkają w Grecji, najbardziej tęsknią za polskimi... słodyczami

- Przejeżdżałem obok, jadąc na rowerze, i pomyślałem, że to delfin – powiedział "Jewish Standard" Avi Benson, który jako pierwszy zauważył zwierzę. - Kiedy podszedłem bliżej, zobaczyłem fokę wchodzącą i wychodzącą z wody. Myślałem, że jest ranna, dopóki nie dotarła na plażę, żeby odpocząć.

d15jt7i

Mniszki śródziemnomorskie

Mniszka, która pojawiła się na izraelskiej plaży to przedstawicielka gatunku zagrożonego wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów, gatunek został zaliczony do kategorii EN, czyli właśnie "zagrożony", choć w latach wcześniejszych ( 2013, 2008 i 1996) określano go jako "krytycznie zagrożony".

Foka, której jedno z dzieci nadało imię "Julia", została od gapiów odgrodzona specjalną taśmą. Na razie służby nie wykonywały żadnych ruchów, aby zmusić fokę do opuszczenia plaży, choć urzędnicy mają nadzieję, że w końcu wróci do Turcji, gdzie znajdzie bardziej odizolowane plaże. Brana jest jednak pod uwagę także opcja, że Julia przeprowadzi się na inną izraelską plażę.

d15jt7i

Źródło: jewishstandard.timesofisrael.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15jt7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jt7i