Nomadowie: wędrówka przez całe życie

Czy wielki rozwój transportu samochodowego i uszczelnianie granic państw oznacza koniec istnienia licznych niegdyś plemion nomadycznych? Czy na świecie zostali jeszcze nomadowie, w których dawny duch drogi wciąż żyje? Otóż tak!

Nomadowie: wędrówka przez całe życie
Źródło zdjęć: © Travel Channel

04.07.2012 | aktual.: 10.05.2013 09:49

Czy wielki rozwój transportu samochodowego i uszczelnianie granic państw oznacza koniec istnienia licznych niegdyś plemion nomadycznych? Czy na świecie zostali jeszcze nomadowie, w których dawny duch drogi wciąż żyje? Otóż tak!

Nomadowie to ludy, które prowadzą koczowniczy tryb życia i to nie z przymusu, a z wyboru. Przemieszczają się bo pragną żyć zgodnie z naturą, zmieniają swoje miejsce pobytu ze względu na zmiany pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału. Zatrzymują się wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć pożywienie dla siebie i swojej zwierzyny. Żyją głównie z wypasu owiec i kóz oraz sprzedaży rzeczy, które zebrali w innym miejscu.

Grupy nomadyczne nie trudnią się rolnictwem, korzystają jakpo prostu z zasobów ziemi, na której osiedli, tak długo, aż ich nie wyczerpią, a następnie zwijają swoje obozowiska i wyruszają w poszukiwaniu lepszych warunków. Nazwa Nomada wywodzi się z łacińskiego nomas, które oznacza ‘Wędrujący w poszukiwaniu pastwisk’. Nomadowie istnieli już przed pięcioma tysiącami lat i choć mogłoby się wydawać, że dawno wyginęli, koczownicze ludy nadal istnieją i może jest już ich mniej niż kiedyś, ale wciąż dobrze sobie radzą.

Prawdziwych Nomadów można spotkać na przykład w Jakucji, największej Republice Federacji Rosyjskiej, która jest pięć razy większa od samej Francji, a za razem jest jednym z najzimniejszych i najmniej zamieszkałych regionów świata. Wędrowni Nomadowie Syberii zwani Ewenk, żyją w lasach syberyjskiej tajgi i zajmują się hodowlą reniferów. Lud ten żyje w zgodzie z dziką przyrodą i świętą tradycją. Nomadowie Syberii bez problemu potrafią przetrwać w drastycznych warunkach atmosferycznych, gdzie temperatura dochodzi nawet do minus 60 stopni Celsjusza.

Koczownicze ludy znajdziemy również, w bardziej przyjaznych dla człowieka częściach naszego globu. Nomadowie Azji podróżują przez Wietnam, Kambodżę, wzdłuż legendarnej rzeki Mekong. Są to głównie rybacy zwani ‘morskimi włóczęgami’, żyjący z połowu ryb i krewetek. Inni nomadowie, żyją w Rumunii i tradycyjnie podróżują od maja do października. Niewielu już zostało na świecie prawdziwych koczowników, więc warto przyjrzeć się bliżej tym, którzy przetrwali. Bez nich świat byłby znacznie uboższy.

W nowej serii Ziemi Nomadów na Travel dowiemy się więcej o Nomadach naszych czasów. Prezenter programu Christophe Cousin, wyrusza na poszukiwania ostatnich ludów koczowniczych, zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych. Premiera Ziemi Nomadów tylko na Travel Channel 15 lipca o godz. 20:00!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)