Nowa atrakcja blisko granicy z Rosją. "Po środku niczego"
Wzgórza, potoki i wąwozy, wyżłobione ok. 10 tys. lat temu przez lodowiec. Dziewiczy las, zamieszkały przez niedźwiedzie i dający schronienie ok. 150 gatunkom ptaków. Letnie białe noce i jesienne zorze polarne – tak przedstawiany jest nowy Park Narodowy w Salla we wschodniej części Laponii.
W 5,5 mln Finlandii parki narodowe i inne obszary przyrodnicze stały się rekordowo popularne w czasie pandemii koronawirusa. W latach 2020-2021 odwiedziło je o 25 proc. więcej osób niż przed epidemią.
Dziś Zarząd Fińskich Lasów pęka z dumy, bo na uroczyste oficjalne otwarcie 41. parku narodowego w tym kraju przybyło ok. 1,5 tys. osób.
Park Narodowy Salla
Park znajduje się w gminie Salla w Laponii, ok. 1000 km od Helsinek. To rejon, tuż przy granicy z Rosją, określany jest jako najzimniejsze miejsce w Finlandii. Zimą temperatura spada tam nawet poniżej -40 st. C. Latem średnia temperatura to nieco powyżej 11 st. C.
O Salli zrobiło się głośno dwa lata temu, gdy jej władze – w ramach walki z ociepleniem klimatu i kampanii promocyjnej zgłosiły się do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2032 r.
Teraz Salla jest na ustach wszystkich ze względu na otwarcie tam parku narodowego. Badania naukowe prowadzone na jego obszarze koncentrują się m.in. na formacjach geologicznych, m.in. jeziorze polodowcowym, czy długiej – liczącej ok. 20 km – dolinie powstałej na skutek trzęsienia ziemi i erozji lodowca. W rejonie są także wapienne gleby, puszczański i reliktowy las oraz zanikające gatunki roślinności.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, grzbiety wzgórz porastają 200-letnie świerki. Stałymi mieszkańcami tego pustkowia są niedźwiedzie czy orły. Spotykają się tu zarówno północne, południowe jak i wschodnie gatunki ptaków. Według spisu z 2021 r. najliczniej reprezentowane były: zięba jer czy piecuszek. Spotkać można także sikorkę północną, sójkę syberyjską czy dzięcioła trójpalczastego.
Salla czeka na turystów
Park Narodowy Salla jest dobrym miejscem do spędzenia wolnego czasu dla turystów ekstremalnych, fanów jazdy na rowerach górskich, a także spacerowiczów. Zimą może być również rajem dla skiturowców. Ze względu na swoje położenie reklamowany jest hasłem: "Salla - po środku niczego".
Salla jest 12 co do wielkości największym parkiem narodowym w kraju. Zajmuje powierzchnię 100 km kw, a jego szlaki prowadzą przez wielowiekowe lasy, doliny i pasma grzbietowe oraz wokół stawów z krystalicznie czystymi wodami. Z najwyższego szczytu – Świętej Góry (477 m), podziwiać można wzgórza Rosji, będące częścią największego w Europie pustkowia.