Trwa ładowanie...

Nowa jakość w POLREGIO. Komfortowe pociągi już na torach Wielkopolski

W środę w Poznaniu odbyła się premiera nowych pociągów POLREGIO. Nowe składy, którymi będą podróżować pasażerowie z Wielkopolski, posiadają wygody, jakich dotąd bardzo brakowało.

Share
Nowa jakość w POLREGIO. Komfortowe pociągi już na torach Wielkopolski
Źródło: WP.PL
d1a30xc

- Każde z miejsc jest wyposażone w dostęp do gniazdka elektrycznego. Fotele są wygodne, ergonomiczne i gwarantują pasażerom wypoczynek. Do tego dochodzi wyciszona przestrzeń pasażerska, co daje zupełnie inny komfort jazdy niż ten oferowany dotychczas. Pociągi są klimatyzowane, a także monitorowane - mówi Justyna Grzesik, rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Obecność kamer jest o tyle istotna, że bardzo utrudni życie złodziejom. - Serwery umożliwiają nam przechowywanie zapisu wideo przez kilka dni. Będzie więc możliwość wglądu, co na pewno ułatwi ściganie przestępstw, które niestety wciąż są popełniane w miejscach publicznych. Monitoring daje ponadto inne możliwości. Możemy go wykorzystać do sprawdzania stanu technicznego pantografów znajdujących się na dachu pociągu. Do obrazu z kamer cały czas ma dostęp najważniejsza osoba w pociągu, czyli maszynista – dodała Justyna Grzesik.

d1a30xc

Bezprzewodowy dostęp do internetu, wszelkie urządzenia ułatwiające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, gniazdka elektryczne, kącik dla dzieci czy pełna informacja pasażerska - to tylko niektóre z udogodnień dla podróżujących, które POLREGIO wprowadza w nowych lub modernizowanych pojazdach. Każda osoba znajdująca się w pociągu będzie mogła na bieżąco śledzić prędkość, przebieg trasy. Na monitorach znajdują się nawet oznaczenia, czy toalety są aktualnie zajęte. Na tory woj. wielkopolskiego trafiły nie tylko Impulsy, ale również zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne EN57 ALc czy popularne Feniksy. - Zmieniamy się dla naszych pasażerów nie tylko w zakresie taboru, ale również ofert promocyjnych jak np. "Połączenie w dobrej cenie" na trasie z Poznania do Leszna - zaznaczyła Justyna Grzesik, dodając, że nowe pojazdy posiadają również system informacji wizualnej i głosowej informujący o stacji, do której zbliża się pociąg

Nowy i zmodernizowany tabor otwiera nową erę w POLREGIO i gwarantują podróżnym komfort, z jakim dotąd nie mieli do czynienia. - Pojazdy eksploatowane dotychczas pochodzą jeszcze z lat 80. i 90. Przejechały wiele milionów kilometrów i pasażerowie pewnie doskonale je pamiętają z codziennych dojazdów do pracy czy szkoły. Teraz zaczynamy nowy etap. 10 grudnia, wraz ze zmianą rozkładu jazdy, na tory wyjadą zupełnie nowe – jedne z najnowocześniejszych w Polsce - lub zmodernizowane pojazdy- stwierdziła Justyna Grzesik.

Trzy czteroczłonowe składy (w każdym znajduje się 190 miejsc siedzących) kosztowały w sumie 61,5 mln zł brutto. Wyprodukowała je w całości firma Newag z Nowego Sącza. W środę po raz pierwszy testowali je dziennikarze i pasażerowie, dla których zorganizowano trzy bezpłatne przejazdy na trasie Poznań Główny - Wronki. Podróżni z tych miejscowości będą mogli korzystać z pociągów Impuls na co dzień, bo mają one kursować ze stolicy Wielkopolski do Krzyża. Ich maksymalna prędkość to aż 160 km/h.

d1a30xc

Podziel się opinią

Share
d1a30xc
d1a30xc