Trwa ładowanie...

Nowe połączenie PKP Intercity z Polski do Chorwacji. Kolejne informacje

Bezpośredni pociąg do Chorwacji to temat, który mocno interesuje Polaków zakochanych w kraju nad Adriatykiem. Połączenie miał uruchomić czeski przewoźnik RegioJet, ale do dziś się to nie udało. Na początku miesiąca pisaliśmy, że krakowscy radni chcą, żeby trasę do oferty włączyło PKP Intercity. Sprawa poszła o krok do przodu.

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków Polaków na wakacjeChorwacja to jeden z ulubionych kierunków Polaków na wakacjeŹródło: Adobe Stock
dyq4yn9
dyq4yn9

Z bezpośredniego połączenia do Chorwacji mogą od kilku lat korzystać Czesi. W 2020 r. RegioJet uruchomił pociąg z Pragi, który okazał się hitem i to nie tylko wśród Czechów, ale również Polaków. W efekcie czeski przewoźnik wpadł na pomysł, aby pociąg do Chorwacji kursował też z Polski, niestety do dziś nic z tego nie wyszło.

Nowa szansa na pociąg do Chorwacji

Na początku marca informowaliśmy, że o sprawie znów jest głośno. Tematem zajęli się krakowscy radni, którzy wystąpili z projektem rezolucji w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Krakowa do Chorwacji.

"Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu" - czytamy w projekcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Od lat są zakochani w Chorwacji. "Ten kraj jest jak róg obfitości"

Jak informuje "Gazeta Krakowska", 20 marca na sesji Rady Miasta Krakowa rezolucja została jednogłośnie poparta i została skierowana do ministra infrastruktury i do PKP Intercity. O tym, jak wszystkim zależy na nowym połączeniu, świadczy także obecność na sali Konsula Honorowego Republiki Chorwacji Pawła Włodarczyka, który jest inicjatorem uruchomienia bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji.

dyq4yn9

Nowe połączenie plusem także dla Małopolski

Duże zainteresowanie podróżami do Perły Adriatyku, przy jednoczesnym braku bezpośredniego połączenia kolejowego z tą częścią Europy sprawia, iż Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie spotyka się na co dzień z licznymi zapytaniami i apelami dotyczącymi uruchomienia bezpośredniego połączenia między Krakowem a miastami Chorwacji.

Radni zwracają uwagę, że nowe połączenie będzie korzystne nie tylko dla turystów z Polski, ale także dla przedsiębiorców w Małopolsce. - Nowa, kolejowa oferta przewozowa, poza ułatwieniem i podniesieniem komfortu podróżowania do Chorwacji, stanowiłaby również atrakcyjną, turystyczną i biznesową ofertę Krakowa dla mieszkańców, tak przyjaznej dla Polaków, Chorwacji – podkreślają radni.

dyq4yn9

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyq4yn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq4yn9