Nowe uzdrowisko w Małopolsce. Mamy ewenement na europejską skalę
Na terenie gminy Muszyna pojawiło się kolejne uzdrowisko. Taki status nadano również trzem sołectwom tworzącym razem "Uzdrowisko Złockie". To jedyna gmina w Europie - oraz oczywiście w Polsce - która ma na swoim terenie aż trzy uzdrowiska.
Od 21 czerwca na terenie gminy Muszyna znajdują się trzy uzdrowiska, tj. Muszyna, Żegiestów oraz Złockie. Wcześniej funkcjonowały tam dwa, czyli Muszyna-Złockie i Żegiestów. Jak się okazuje, taka liczba uzdrowisk w jednej gminie to prawdziwy ewenement.
- Teraz jest to w zasadzie tylko uporządkowanie i wyodrębnienie organizacyjne w sumie trzech uzdrowisk na terenie Muszyny. Ciekawostką jest to, że będziemy jedyną gminą w Europie i w Polsce również, która ma aż trzy uzdrowiska na swoim terenie - powiedział w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Gmina Muszyna słynie przede wszystkim ze swoich wód, które zawierają niezbędne człowiekowi biopierwiastki takie jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit. Wykorzystywane są one do kąpieli leczniczych oraz kuracji pitnych. Sprzyjający zdrowiu jest również klimat charakteryzujący się m.in. wysoką wilgotnością powietrza, dużą liczbą godzin słonecznych oraz znacznymi wahaniami temperatury.
W muszyńskich uzdrowiskach leczy głównie choroby układu oddechowego i pokarmowego.
Uzdrowiska w Polsce
W Polsce za uzdrowisko - według ustawy - uznawany jest obszar wydzielony w celu wykorzystania i ochrony znajdujących się na jego obszarze naturalnych surowców leczniczych, gdzie prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe.
Co więcej, aby otrzymać status uzdrowiska w Polsce, obszar musi posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych oraz klimat o właściwościach leczniczych. Dodatkowo na wskazanym terenie muszą działać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Poza tym ma obowiązek spełniać wymagania w stosunku do środowiska oraz osiadać infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego, usuwania odpadów.
Źródło: "Gazeta Krakowska"