Nowy dworzec w Polsce. Dla wielu najpiękniejszy w kraju
Lublin staje się coraz atrakcyjniejszym miastem dla turystów. To także miejsce, którym w ostatnich miesiącach zachwycały się zagraniczne media, takie jak "The Guardian". Teraz Lublin ma kolejny powód do dumy. Mowa o nowo otwartym dworcu, nad którym prace trwały kilka lat. Wielu uważa go za najpiękniejszy w kraju.
Oto #TopWP. Przypominamy najlepsze materiały ostatnich miesięcy.
Otwarcie nowoczesnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie odbyło się w piątek 12 stycznia br. "Dziś historyczny dzień dla Lublina" - napisał na platformie X Krzysztof Żuk, prezydent miasta. - Dworzec Metropolitalny to nie tylko miejsce przesiadkowe. To symbol postępu, nowoczesności i troski o środowisko - mówił w czasie oficjalnej ceremonii otwarcia Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - To nie jest dworzec na miarę 2024 r., to jest dworzec na miarę 2050 r. - dodał.
Nowy dworzec w Lublinie
Nowo otwarty dworzec w Lublinie zlokalizowany jest w dzielnicy Za Cukrownią, pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową oraz Dworcową, w pobliżu dworca PKP Lublin Główny. To węzeł komunikacyjny, który połączy transport wewnętrzny miasta z transportem regionalnym i dalekobieżnym. Dodatkowo jest to przykład nowoczesnego budownictwa, którego wygląd imponuje. Szczególnie spektakularnie prezentuje się zielona ściana, na której znajduje się blisko 27 tys. roślin.
Charakterystyczne "kielichy", stanowiące jednocześnie filary dachu, kojarzą się ze słynnym Gardens by the Bay w Singapurze. - Uważam, że Dworzec Metropolitarny może śmiało uzyskać wyróżnienie w kategorii najpiękniejszego dworca w Polsce. Jako mieszkaniec Lublina jestem dumny z tego, że nasze miasto tak dobrze się rozwija - stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, Karol Wiak, ekspert z Nocowanie.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie Polacy wyjeżdżają na ferie? Króluje jeden kraj
Pod zdjęciami nowego dworca w sieci pojawiły się liczne komentarze, w których nie brakuje słów wyrażających zachwyt. "Dobra robota i piękny", "Wygląda obiecująco. Na pewno odwiedzę przy okazji następnej wizyty w Lublinie", "Super filary", "Piękny i nowoczesny. Robi wrażenie" - piszą internauci.
Trzykondygnacyjny budynek ma powierzchnię użytkową ok. 18 tys. m kw. i garaż podziemny. Lublin może pochwalić się także tym, że jest to jeden z najbardziej ekologicznych obiektów w Polsce. Dworzec ma zainstalowany zielony dach z panelami fotowoltaicznymi, system odzyskiwania deszczówki, a do zagospodarowania terenu wokół użyto antysmogowej kostki brukowej.
Lublin zaczął rok z przytupem
Otwarcie nowego dworca z pewnością spodoba się zarówno mieszkańcom Lublina, jak i turystom, którzy coraz liczniej odwiedzają to miasto. Powodów, dla których przejeżdżają do stolicy województwa lubelskiego, jest wiele. - Na taki stan rzeczy znaczący wpływ mają bez wątpienia wydarzenia kulturalne, piękne muzea i miejsca, w których można miło spędzić czas - stwierdził Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Nie bez znaczenia są także inwestycje, które z powodzeniem są realizowane w tym mieście w ostatnich latach. - Port Lotniczy Lublin umożliwia komunikację z innymi państwami Europy i świata, co sprawia, że turyści zagraniczni również coraz chętniej odwiedzają to miasto. Wierzę w to, że podobnie będzie wyglądać sytuacja w przypadku nowego Dworca Metropolitarnego. Bezpośrednie sąsiedztwo dworca PKP, do tego komunikacja autobusowa i łączność z wieloma destynacjami z Polski i Europy, być może sprawi, że Lublin w 2024 r. zanotuje jeszcze lepszy wynik pod względem odwiedzin turystów, niż w minionych latach. Swoją markę już na pewno ma! - dodał Karol Wiak.
Budowę dworca sfinansowały środki z funduszy europejskich w wysokości ponad 195 mln zł, co stanowi blisko 2/3 całej wartości inwestycji, która wyniosła ok. 340 mln zł.
Źródło: Miasto Lublin/kronika24/WP