Nysa. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Nysa to dawniej (od 1290 r.) stolica księstwa biskupiego, nazywana „Śląskim Rzymem”.
Dawnej (od 1290 r.) stolica księstwa biskupiego, nazywana „Śląskim Rzymem”.
Biskupi wrocławscy często szukali tu schronienia – np. w czasach reformacji protestanckiej.
Kościół parafialny św. Jakuba
Kościół św. Jakuba ma charakterystyczną, dominującą nad miastem sylwetę z potężną, wolno stojącą obok na wzór włoski wieżą dzwonniczą, której nigdy nie zdołano wykończyć. Budowla przypomina najlepsze praskie świątynie z XIV wieku. Wzniesiona w 1. połowie XV stulecia nie ma sobie równych w kraju pod względem elegancji wnętrza. Sklepienie hali z obejściem podtrzymują smukłe ośmiokątne filary z cegły przetykanej kamiennymi pierścieniami. Równie wysokiej próby jest wyposażenie wnętrza. W nastawie ołtarza głównego znajduje się późnogotycki tryptyk Ukrzyżowania z początku XVI wieku. Wśród pomników biskupów wrocławskich szczególnie zwracają uwagę renesansowe nagrobki Jacoba von Salza (zm. 1539) i Balthasara von Promnitz (zm. 1562) oraz manierystyczne epitafia Caspara von Logau (zm. 1574) i Jana Sitscha (zm. 1608).
Rezydencje biskupie
Biskupi wrocławscy już w XIII wieku zbudowali w Nysie dwór przy murach miejskich. Obok niego w 1. połowie XVII wieku wzniósł pałac królewicz polski Karol Ferdynand Waza, zasiadający wówczas na wrocławskim tronie biskupim. Przebudowany przed połową XVIII stulecia czteroskrzydłowy gmach jest teraz siedzibą posiadającego znakomite zbiory sztuki Muzeum Powiatowego w Nysie.
Rynek
Po straszliwych zniszczeniach wojennych z 1945 roku w rynku ocalał częściowo Dom Wagi z 1604 roku (w stylu manieryzmu niderlandzkiego), nieliczne kamieniczki i tzw. Piękna Studnia z niezwykłej urody kutą kratą z 1688 roku. Zespół budowli jezuickich Koniecznie trzeba zobaczyć też zespół wczesnobarokowych budowli jezuickich: seminarium św. Anny (1656–1657), kolegium (1669–1686) i połączony z nimi kościół – pierwszą na Śląsku świątynię jezuicką (1688–1692), nawiązującą do wzoru sławnego rzymskiego kościoła Il GesĚ.
Kościół świętych Piotra i Pawła
Zbudowany (1720–1727) dla bożogrobców w stylu dojrzałego baroku. Bracia Christoph i Feliks Anton Schefflerowie, uczniowie najsłynniejszego bawarskiego freskanta Cosmasa Damiana Asama, ozdobili jego wnętrze iluzjonistycznymi malowidłami o tematyce związanej z Krzyżem Świętym. W ołtarzu głównym obraz z patronami kościoła namalował Christian Bentum, który, podobnie jak młodszy z Schefflerów, pozostał dłużej na Śląsku i pracował w Lubiążu oraz Trzebnicy.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Wrocław
Autor: Beata Lejman