Odkryj nieznane szlaki Roztocza
Wiesz, które miasto nazywane jest rowerową stolicą Roztocza lub gdzie znajduje się pomnik niezapomnianych Kargula i Pawlaka i która miejscowość wyróżnia się niezwykłym szlakiem szumów? Odkryj z nami nieznane szlaki Roztocza, a na pewno się dowiesz.
Tomaszów Lubelski - piękno Roztocza
A może by tak odwiedzić Tomaszów Lubelski? Piękna przyroda, dogodna lokalizacja, liczne szlaki turystyczne, cisza i spokój. Jednym słowem – miejsce idealne na odpoczynek! Szczególnie polecamy czarny szlak walk partyzanckich z Tomaszowa do Bodaczowa oraz zielony historyczny szlak z Tomaszowa do Turkowic. Warto wybrać się również na spacer do Siwej Doliny. To miejsce często wykorzystywane w celach nie tylko rekreacyjnych, ale również sportowych. Prawdziwy raj dla rowerzystów latem. Zimą przyciąga narciarzy biegowych.
Nie bez powodu Tomaszów Lubelski nazywany jest sercem Roztocza. Oprócz niezwykłej przyrody, miasto wyróżnia się także pięknymi zabytkami. Jednym z nich jest drewniany, barokowy kościół Zwiastowania NMP. Warto także zwrócić uwagę na: cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, budynek Czajni czy Rynek, z którego ulice rozchodzą się na cztery strony świata.
To właśnie tu co roku odbywa się impreza związana z rocznicą bitew pod Tomaszowem Lubelskim – "Ocalić od zapomnienia".
Tomaszów to dobre miejsce wypadowe do pobliskich miejscowości takich jak: Susiec, Majdan Sopocki, Krasnobród, Zwierzyniec i Zamość.
Majdan Sopocki - spokojny wypoczynek
Ciche i bliskie natury miejsce znajdziemy również w Majdanie Sopockim. Wszystkim pragnącym wypoczynku nad wodą polecamy tamtejszy zalew. To doskonałe miejsce do kąpieli, plażowania i uprawiania sportów wodnych. Jest on położony nad rzeką Sopot, ok. 9 km od Suśca. Przy zalewie wydzielone zostało strzeżone kąpielisko, a przy nim plaża i molo. Obok zalewu znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Naszą uwagę z pewnością przyciągną piękne sosnowe lasy, które rozciągają się wokół zalewu. W lasach znajduje się Stanica Harcerska Komendy Chorągwi ZHP Zamość i Komendy Hufca Tomaszów Lubelski. Warto wybrać się również do rezerwatu Czartowe Pole, utworzonego na terenie malowniczej doliny rzeki Sopot. Zwalone drzewa, liczne wodospady, ławeczki dla zwiedzających. Te widoki z pewnością na długo zapadną w pamięć.
Józefów - rowerem przez Roztocze
Nie bez powodu Józefów nazywany jest rowerową stolicą Roztocza. Znajdziemy tu bowiem wiele profesjonalnych szlaków i tras rowerowych. Miłośnicy wylegiwania się na słońcu również znajdą tu coś dla siebie. Józefów oferuje dwa rekreacyjne zalewy, czystą plażę i strzeżone kąpielisko. Do tego plac zabaw dla dzieci, siłownia pod gołym niebem i ścianka wspinaczkowa. Zdecydowanie polecamy to miejsce.
W samym Józefowie warto zobaczyć niezwykłą fontannę w centrum miasta, Basztę widokową, kamieniołom Babia Dolina, Muzeum Kamieniarstwa oraz neobarokowy kościół z końca XIX wieku. Na spacer idealnie nadaje się tamtejsza ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, a na niej: wiele gatunków drzew i krzewów, dawny pręgierz, spichlerz z XVIII wieku, mnóstwo zadaszeń, ławeczek i wiata na ognisko.
Susiec - szlakiem Szumów
Susiec wyróżnia przede wszystkim szlak szumów. Szumy to niewysokie kaskady na rzece Tanwi, a 17-kilometrowy szlak uważany jest za jeden z najpiękniejszych na Roztoczu. Miejscem idealnym na odpoczynek po spacerze jest Źródełko Miłości oraz ławeczka przy słynnym sklepiku "U Gargamela". Urokliwe miejsce, piękne widoki, odprężający szum wody. Każdy, kto był tu choć raz, chce powrócić w to miejsce.
Ta mała miejscowość kryje w sobie wiele miejsc wartych odwiedzenia. Skąd w Suścu pomnik Kargula i Pawlaka? To właśnie tu urodził się reżyser trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" – Sylwester Chęciński. W Suścu znajduje się również malowniczy Wodospad Jeleń, położony na rzece o tej samej nazwie, oraz trzy inne pobliskie wodospady. Oryginalne atrakcje przyrodnicze i piękna zielona okolica.