Trwa ładowanie...

Odkryli tajemne przejście do "świata umarłych" pod piramidą w Meksyku

Zagadkową komorę i prowadzący do niej tunel znaleźli meksykańscy archeolodzy. Po roku przeprowadzili nowe badania i potwierdzili z całą pewnością niezwykłe odkrycie w drugiej co do wielkości piramidzie w Meksyku.

Share
Odkryli tajemne przejście do "świata umarłych" pod piramidą w Meksyku
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: daniel case
d27afua

Tunel prowadził do pomieszczenia pod Piramidą Księżyca w Teotihuacan. To starożytne miasto, które zostało założone około roku 100 przed naszą erą. Naukowcy wiążą odkrycie z kulturą Tolteków, którzy mieli być założycielami Teotihuacan, zanim na tych ziemiach pojawili się Aztekowie. W komnacie najprawdopodobniej były składane ofiary z ludzi.

Przejście do komory znaleziono na głębokości 8 metrów. Samo pomieszczenie ma 15 metrów średnicy. W 2017 roku naukowcy badali kompleks z wykorzystaniem urządzeń mierzących oporność elektryczną. Dzięki temu odkryli "przejście do podziemnego świata". Teraz potwierdzili swoje odkrycie nowymi badaniami. Informacje na ten temat ogłosił właśnie meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii.

d27afua

Nasze prace koncentrują się teraz na przestrzeni rytualnej w podziemiu - powiedziała Veronica Ortega, szefowa Projektu Integralnej Ochrony Plaza de la Luna, który jest centralną przestrzenią kompleksu.

INAH
Źródło: INAH

Naukowcy mają nadzieję lepiej poznać ludy prekolumbijskie. Porównując znaleziska z różnych stanowisk archeologicznych, starają się znaleźć elementy wspólne dla kultur panujących w różnych częściach Ameryki. W ten sposób analizują powiązania Teotihuacan z innymi metropoliami tamtych czasów.

W badaniach prowadzonych pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, poprzez tunele wykopane w korpusie piramidy, archeolodzy Rubén Cabrera i Saburo Sugiyama znaleźli szkielety osób z deformacją czaszki, jak na terenach Majów, oraz różne obiekty z zielonego kamienia (naszyjniki, antropomorficzne figury), dlatego nietrudno jest pomyśleć, że teraz można odnaleźć coś podobnego - powiedziała Veronica Ortega.

INAH
Źródło: INAH

Tunel znajduje się na południe od Plaza de la Luna w Teotihuacan. Archeolodzy podejrzewają jednak, że do podziemnej przestrzeni jest jeszcze jedno wejście od strony wschodniej.

d27afua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d27afua

Podziel się opinią

Share
d27afua
d27afua