Trwa ładowanie...

Odsłonięcie bursztynowego ołtarza w Gdańsku. Ewenement na skalę światową

Po 17 latach prac, w sobotę 16 grudnia, nastąpi uroczyste poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Na uroczystości ma być obecny sam prezydent RP Andrzej Duda.

Odsłonięcie bursztynowego ołtarza w Gdańsku. Ewenement na skalę światowąŹródło: www.gdansk.pl, fot: Grzegorz Mehring
d8sasjk
d8sasjk

Długo czekaliśmy na ten moment, ale wreszcie jest. "Opus magnum gdańskich bursztynników". "Śmiały projekt wielkiej kompozycji". "Największy taki na świecie". Pomysł budowy ołtarza narodził się w 2000 r., podczas pielgrzymki na Jasną Górę. To właśnie częstochowskie sakramentalia zdobione bursztynem stały się inspiracją dla tego dzieła. Jego autorem jest Stanisław Radwański, rektor ASP w Gdańsku, a wykonawcami Mariusz Drapikowski, Leszek Sobiech i Iwona Pomoryn.

Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Źródło: Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

W centrum mierzącej ponad 11 m wysokości i 12 m, półkolistej konstrukcji znajduje się obraz Matki Bożej – Opiekunki Ludzi Pracy. Madonna otrzymała rzeźbioną suknię z trenem z rzadkiej odmiany białego bursztynu. Pod sklepieniem zawisł biały orzeł. Ważnym elementem ołtarza jest też duża, licząca 1,7 m wysokości bursztynowa monstrancja. Całość oplatają winne latorośle w złoconych oprawach – kiście winogron są oczywiście również zrobione z żywicy. Wszystko to wydaje się lewitować w powietrzu; w rzeczywistości konstrukcja jest wsparta na rurach. To jeszcze nie koniec prac, bo ołtarz w przyszłości zostanie wzbogacony symbolizującymi Eucharystię łanami zbóż i historycznymi polskimi krzyżami – mają być zdobione bursztynem.

Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Źródło: Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Uroczyste poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny, bo tak nazwane zostało dzieło, oddędzie się 16 grudnia o godz. 16. Dokona go nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Na uroczystości mają się pojawić m.in. prezydent RP Andrzej Duda i abp Sławoj Leszek Głódź.

Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Źródło: Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Zobacz też: Piwna parafia

d8sasjk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8sasjk