Trwa ładowanie...
dit8707

Ognista tęcza. Niezwykłe zjawisko dostrzeżone w Tajlandii

Tęcza to jedno z najpopularniejszych zjawisk meteorologicznych, które możemy obserwować w każdym zakatku świata. Niezwykle rzadko istnieje szansa zobaczenia "ognistej tęczy". Udało się ją uwiecznić na nagraniu na północy Tajlandii.
Share
Ognista tęcza jest jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk widzianych na niebie. Na powyższym zdjęciu tęcza widziana w lutym 2017 r. w Singapurze
Ognista tęcza jest jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk widzianych na niebie. Na powyższym zdjęciu tęcza widziana w lutym 2017 r. w SingapurzeŹródło: Youtube.com
dit8707

W prowincji Chiang Mai na północy Tajlandii zaobserwowano "ognistą tęczę" - niezwykłe zjawisko optyczne, nazywane także łukiem okołohoryzontalnym. Powstaje gdy światło załamuje się w kryształkach lodu znajdujących się w chmurach pierzastych.

Zjawisko nie jest widoczne w postaci łuku, jak w przypadku "klasycznej" tęczy. Interesujące jest to, że kolory w ognistej tęczy są dużo bardziej żywe niż w jej zwykłym odpowiedniku. Świetnie to widać na poniższym nagraniu z Chiang Mai, które opublikowano w serwisie YouTube 9 października br.:

W Polsce łuk okołohoryzontalny pojawia się niezwykle rzadko. Jedyna szansa na jego zaobserwowanie nadarza się od połowy maja do początku sierpnia, czyli wtedy gdy słońce znajduje się bardzo wysoko nad horyzontem. Zazwyczaj jest widoczny na średnich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, nigdy nie powstanie tam, gdzie szerokość geograficzna jest większa niż 55 stopni.

dit8707

Zobacz też: Zorza polarna widziana z kosmosu

dit8707

Podziel się opinią

Share
dit8707
dit8707