Trwa ładowanie...

Ognista tęcza. Niezwykłe zjawisko dostrzeżone w Tajlandii

Tęcza to jedno z najpopularniejszych zjawisk meteorologicznych, które możemy obserwować w każdym zakatku świata. Niezwykle rzadko istnieje szansa zobaczenia "ognistej tęczy". Udało się ją uwiecznić na nagraniu na północy Tajlandii.

Ognista tęcza. Niezwykłe zjawisko dostrzeżone w TajlandiiŹródło: Youtube.com
d22ngov
d22ngov

W prowincji Chiang Mai na północy Tajlandii zaobserwowano "ognistą tęczę" - niezwykłe zjawisko optyczne, nazywane także łukiem okołohoryzontalnym. Powstaje gdy światło załamuje się w kryształkach lodu znajdujących się w chmurach pierzastych.

Zjawisko nie jest widoczne w postaci łuku, jak w przypadku "klasycznej" tęczy. Interesujące jest to, że kolory w ognistej tęczy są dużo bardziej żywe niż w jej zwykłym odpowiedniku. Świetnie to widać na poniższym nagraniu z Chiang Mai, które opublikowano w serwisie YouTube 9 października br.:

W Polsce łuk okołohoryzontalny pojawia się niezwykle rzadko. Jedyna szansa na jego zaobserwowanie nadarza się od połowy maja do początku sierpnia, czyli wtedy gdy słońce znajduje się bardzo wysoko nad horyzontem. Zazwyczaj jest widoczny na średnich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, nigdy nie powstanie tam, gdzie szerokość geograficzna jest większa niż 55 stopni.

Zobacz też: Zorza polarna widziana z kosmosu

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj