Trwa ładowanie...
d1z2i6h

Ogród Różany w Bernie - Rozarium

Największe atrakcje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Ogród Różany (Rozarium) w Bernie to po Niedźwiedzich Jamach druga najistotniejsza turystycznie atrakcja przyrodnicza stolicy Szwajcarii. Po terenie zielonym dyskretnie spaceruje zatrudniony tam ogrodnik, który dba o porządek, usuwa wyschnięte kwiaty, podlewa, nawozi, przycina i pielęgnuje ogród z odmianami uprawianymi nawet od ponad stulecia.

Teren Ogrodu Różanego używany jest obecnie jako park relaksacyjny i rekreacyjny, posiadający także doskonałą lokalizację do różnego rodzaju sesji zdjęciowych. Jako park publiczny służy od 1913 roku. Wcześniej natomiast, w latach 1765-1877, wykorzystywano go jako cmentarz dla mieszkańców niżej położonych części Berna.

Ogród Różany (Rozarium) w Bernie – położenie i gatunki kwiatów

Berneński Ogród Różany z niewielkim stawem zgromadził kolekcję 223 gatunków róż i kilkuset gatunków innych kwiatów, m.in. fioletowych irysów (200 odmian), delikatnej lawendy, lilii wodnej czy okazałych rododendronów (28 gatunków). W szwajcarskim, pozornie surowym dla roślin klimacie, rozwijają się one nadzwyczajnie dobrze. Rozarium usytuowane jest na jednym z dość silnie nasłonecznionych wzgórz w centrum Berna, powyżej rzeki Aare. Wokół znajduje się bardzo dużo drzew i terenów zielonych.

Zajmowane przez Ogród Różany terytorium nie jest wielkie, ale doskonale zaplanowane oraz przyrodniczo różnorodne. Na pięknie utrzymanych trawnikach swobodnie biegają dzieci, można tam również bezpiecznie poruszać się na wózku inwalidzkim. Kwiaty sadzi się przede wszystkim w jednorodnych grupach, w mniejszej bądź większej ilości, na zadbanych grządkach oraz rabatach.

W Rozarium w Bernie dominują róże rabatowe, wielkokwiatowe, zebrane w bukiety. Są tu głównie niemieckie odmiany roślin, ze szkółek Kordes, ale także tradycyjne gatunki róż z Anglii, Francji oraz ze Stanów Zjednoczonych. Najpopularniejsze odmiany róż to Golden Holstein, Austriana, Scentimental, Hans Erni czy Tiger.

Ogród Różany (Rozarium) w Bernie – restauracja Rosengarten

Berno otacza piękna przyroda, która wraz ze średniowieczna zabudową Starego Miasta, otoczonego z trzech stron zakolem rzeki sprawia, że jest to tak malownicza stolica, jedna z urokliwszych w Europie. Z Ogrodu Różanego warto podziwiać leżącą poniżej panoramę szwajcarskiego miasta, doceniając bliski kontakt z naturą.

Na terenie Rozarium w Bernie usytuowano również znaną restaurację, Rosengarten, z tarasem i werandą, wyposażoną dodatkowo w plac zabaw dla dzieci i zajmującą się na miejscu cateringiem imprez. Lokal otwarty jest codziennie od 9. do 24. Można tu zjeść śniadanie (małe za 52 zł, duże za 98 zł), lunch, obiad czy kolację i otrzymać piękny widok na Starówkę bezpłatnie. W kuchni używane są najwyższej jakości składniki, a tradycyjne potrawy przygotowuje się na nowo, z widocznymi włoskimi wpływami, co jest odczuwalne po wysokości typowych dla Szwajcarii cen.

W restauracji w Rosengarten duże piwo kosztuje 29 zł, kieliszek wina - od 27 zł, latte - 17 zł, frytki lub gazpacho - 37 zł, kanapki - 33 zł, duże spaghetti – 83 zł, ryba z gnocchi i warzywami – 133 zł. Codzienne serwowane są zestawy dnia (np. ravioli z sałatką za 77 zł), więc obiad tutaj nie zrujnuje portfela. Podczas słonecznych dni w sezonie letnim najlepiej wcześniej zarezerwować stolik, ponieważ ze względu na wspaniałe położenie restauracja Rosengarten w Rozarium cieszy się naprawdę ogromnym powodzeniem wśród berneńczyków oraz turystów przez cały rok.

d1z2i6h
Ogród Różany w Bernie - Rozarium
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 56 min/ 13h 5 min

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Frank szwajcarski [1 CHF (100 centymów) = 3,85 zł]

Orientacyjna odległość

1140 km samolotem, 1445 km samochodem, 1598 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z2i6h
d1z2i6h
d1z2i6h