Trwa ładowanie...

Oko w oko z rekinem - przewodnik Animal Planet

Przerażają i fascynują zarazem. Filmy z ich udziałem biły rekordy popularności. Ludzie okrzyknęli je mianem ludożerców, ale wciąż nie brakuje śmiałków, którzy chcą stanąć z rekinami oko w oko.

Oko w oko z rekinem - przewodnik Animal PlanetŹródło: Animal Planet, fot: WP
d40nvim
d40nvim

Przerażają i fascynują zarazem. Filmy z ich udziałem biły rekordy popularności. Ludzie okrzyknęli je mianem ludożerców, ale wciąż nie brakuje śmiałków, którzy chcą stanąć z rekinami oko w oko.

Korzystają na tym biura turystyczne organizując wycieczki z domieszką grozy w miejsca, gdzie - w ich naturalnym środowisku - występują te największe wodne drapieżniki. Tylko dla amatorów mocnych wrażeń - przewodnik po terenach, które odwiedzają jedne z najstarszych zwierząt świata... może to pomysł na kolejne wakacje?

Nie wiadomo dokładnie, kiedy rekiny okryły się złą sławą. Pewne jest natomiast, że popularność terminu „rekin ludojad” wzrosła po serii filmów „Szczęki” z lat 70. i 80. XX wieku. Jednak określenie to jest trochę na wyrost, bo tylko kilka gatunków jest niebezpiecznych dla człowieka. Atakują one w przypadku poczucia zagrożenia, głodu lub gdy pomylą człowieka ze zwierzęciem morskim (np. foką). Ludzkiego mięsa tak naprawdę nie lubią. Za najgroźniejszego przedstawiciela tego gatunku uznaje się żarłacza białego. Taką sławę zapewnił mu film Spielberga, nagłośnione przez media ataki na ludzi oraz jego drapieżny wygląd. Szary grzbiet ze złowrogą płetwą, biały brzuch, rzędy ostrych zębów. Do tego czarne, pozbawione emocji oczy. Oprócz niego potencjalnie groźne są też m.in. żarłacze tygrysie i tępogłowe. Ale istnieje szereg gatunków, które są przyjazne dla człowieka, w tym największa znana ryba świata – rekin wielorybi. Gdzie zatem można spotkać te budzące postrach zwierzęta?

d40nvim

Australijska Zatoka Rekina

Okazuje się, że miejsc tych jest całkiem sporo. Różne gatunki rekinów występują w większości otwartych akwenów wodnych świata. Niestety większość z nich zagrożona jest wyginięciem, bo często stają się łupem kłusowników. Przewodnik po najpiękniejszych zakątkach naszego globu, które z równym upodobaniem odwiedzają ludzie i rekiny, otwiera położona na zachodnim wybrzeżu Australii Zatoka Rekina. Rokrocznie tłumnie przybywają tu turyści, którzy mogą podziwiać kilkanaście gatunków rekinów, ale też delfiny i inne morskie zwierzęta. Miejsce to jest również cenne dla biologów, bo mogą w tu prowadzić badania wielu gatunków stworzeń morskich.

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh to popularny egipski kurort leżący nad Morzem Czerwonym. Słynie z pięknych plaż i idealnych miejsc do nurkowania. Można tam zobaczyć zatopione wraki statków, urocze rafy koralowe oraz… kolejną Zatokę Rekinów. To jedna z trzech zatok nad którymi położne jest Sharm El Sheikh. Chętni do podwodnych wojaży mogą podglądać życie rafy koralowej oraz drapieżników w Obserwatorium Rekinów. Znajduje się ono w pierwszym egipskim podwodnym parku krajobrazowym o nazwie Ściana Muhammada.

Wyjątkowo sprzyjające warunki klimatyczne sprawiają, że rejon Morza Czerwonego odwiedzają najgroźniejsze osobniki, co egipskie kurorty wykorzystują do celów turystycznych. Ma to jednak swoje ciemne strony. Na początku grudnia 2010 roku świat obiegła wiadomość o atakach rekinów w pobliżu Sharm El Sheikh. Po pierwszym z nich zamknięto plaże na 48 godzin. Dzień po ich otwarciu rekin ponownie zaatakował. Ostatecznie na plaże turystów wpuszczono ponownie 13 grudnia. W styczniu 2011 roku po raz kolejny plaże zostały zamknięte na kilka dni. Od tego czasu nie odnotowano przypadków ataku rekina. Władze kurortu przyznały, że zwierzęta te bardzo rzadko atakują ludzi, ale nie jest to nieprawdopodobne. Mimo to Sharm El Sheikh i inne miejscowości wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego nie narzekają na brak turystów i amatorów podwodnych wypraw, których kuszą emocjonujące spotkania z rekinami.

RPA

Wybrzeże Republiki Południowej Afryki to doskonałe miejsce do obserwacji przeróżnych gatunków rekinów, również tych najgroźniejszych. Można skorzystać z ofert nurkowania w oceanie, ale jeśli ktoś obawia się otwartej przestrzeni (gdzie może czyhać jakiś wygłodniały osobnik), to w Kapsztadzie znajdzie idealne rozwiązanie. W ogromnym oceanarium Two Oceans Aquarium można zanurzyć się w zbiorniku z rekinami i pod czujnym okiem pracowników przyjrzeć się z bliska rekinom tygrysim. Oprócz nich pływają tam ogromne żółwie zielone, płaszczki i inne niezwykłe zwierzęta morskie. Mniej odważni mogą podziwiać stworzenia stojąc przed ogromną (i bezpieczną) szybą. Przyzwyczajone do widoku ludzi rekiny, podpływają bardzo blisko ściany zbiornika, więc ma się wrażenie, że są one na wyciągnięcie ręki. Jeśli ktoś złapie bakcyla nurkowania i po wizycie w oceanarium zapragnie zobaczyć rekiny w naturalnym środowisku, na pewno nie będzie miał problemu ze zalezieniem miejsca i osób, które mu to umożliwią. Adrenalina wciąga, ale mimo
to nie należy zapominać, że rekiny to groźne zwierzęta. W skali roku u wybrzeży RPA odnotowuje się przeciętnie sześć przypadków ataku rekinów na człowieka.

d40nvim

Morze Północne

Niektórych może zdziwi fakt, że rejon koła podbiegunowego pojawia się w zestawieniu miejsc odwiedzanych przez rekiny. I rzeczywiście większość gatunków lubi wody ciepłe i tropikalne, ale jeden z nich – rekin polarny – doskonale czuje się w zimnych wodach Morza Północnego. Rekin polarny w odróżnieniu od swoich kuzynów nie może poszczycić się doskonałym wzrokiem. Jest prawie ślepy, a w poszukiwaniu pożywienia pomaga mu idealny węch. Żywi się wszelkimi zwierzętami morskimi. Zdarzyło się jednak, że wyłowiono okaz, który miał w żołądku szczątki… niedźwiedzia polarnego! Naukowcy doszli do wniosku, że musiał trafić na padlinę zwierzęcia, ale nie potwierdzili tego jednoznacznie. Osobniki z tego gatunku osiągają długość od 3 do nawet 7 metrów i wagę do 2,5 tony. Co prawda mięso tego rekina jest toksyczne dla człowieka, ale duża popularność tranu uzyskiwanego z jego wątroby sprawiła, że był chętnie poławiany. Z tego powodu gatunek ten jest obecnie zagrożony wyginięciem. Kto chce zatem spotkać ten okaz, musi się
pospieszyć.

*Spragnieni mocnych wrażeń? Już od 12 września, od poniedziałku do piątku, o godzinie 19.00, na kanale Animal Planet pasmo „Zabójcza głębia” - codzienna porcja emocji z rekinami w roli głównej. *

d40nvim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40nvim