Omijany przez Polaków kraj w Europie. Nowość w biurach na 2022 rok
Bałkany z roku na rok zyskują na popularności. Turyści z Polski doceniają ich piękno, atmosferę i niskie ceny. Bośnia i Hercegowina wciąż jednak niewielu osobom kojarzy się z wakacyjnym rajem. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ LOT uruchamia nową trasę czarterową z Polski do Bośni i Hercegowiny na lato 2022. Co do zaoferowania ma ta niedoceniana perła Bałkanów?
Bośnia i Hercegowina zdecydowanie nie należy do turystycznych hitów Polaków. Zazwyczaj odwiedzają ją przy okazji pobytu na południu Dalmacji. Popularne są jednodniowe wypady do Mostaru czy Medziugorie znanego z objawień maryjnych.
Przez Neum, jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie, które posiada dostęp do Adriatyku, trzeba także przejechać, żeby dotrzeć na Półwysep Peljesac oraz do Dubrownika. Zmieni się to jednak w 2022 roku, gdy otwarty zostanie most Peljesac, który sprawi, że południowy kraniec Chorwacji nie będzie już terytorialnie odizolowany od reszty kraju.
Bośnia i Hercegowina - tegoroczna nowość z biurach podróży
W biurach podróży do tej pory Bośnia i Hercegowina też raczej była mało popularnym kierunkiem. Można było wykupić pojedyncze wyjazdy z dojazdem własnym albo zwiedzić kraj podczas wycieczek objazdowych po Bałkanach. Właśnie się to jednak zmienia.
- Od czerwca tego roku do Mostaru w Bośni i Hercegowinie będzie można polecieć z Pyrzowic samolotem czarterowym. To nowość w ofercie - mówi Marzena German z Wakacje.pl.
Tę nową trasę czarterową uruchamia LOT, a pierwszy rejs zaplanowano na 21 czerwca 2022 roku. Mostar, położony przy drodze wiodącej z Dubrownika do Sarajewa, słynie przede wszystkim z charakterystycznego Starego Mostu wybudowanego w 1566 roku.
Został on niestety zniszczony przez Chorwatów podczas wojny w byłej Jugosławii w 1993 roku. Odbudowano go w 2004 roku, a rok później - wraz z otoczeniem - wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto się także przespacerować uliczkami Starego Miasta, które są wyjątkowo malownicze. Na każdym kroku widać tam wpływy tureckie.
Bośnia i Hercegowina - raj dla miłośników zwiedzania
- Kierunek na pewno jest wart polecenia, a szczególnie zachwycą się nim ci, którzy lubią łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych miejsc - mówi Marzena German.
- Kraj kojarzy się z kilkoma bardzo znaczącymi wydarzeniami historycznymi i kulturowymi. To właśnie tam w Medziugorie w 1981 roku doszło do objawień maryjnych - dziś jest to popularny cel pielgrzymek. Inną atrakcją turystyczną jest Sarajewo, gdzie w 1914 roku z rąk zamachowca zginął austriacki arcyksiążę Ferdynand, co było jednym z czynników prowadzących do wybuchu I wojny światowej. Z kolei 70 lat później odbyły się tam zimowe igrzyska olimpijskie - wylicza German.
Warto odwiedzić Konjic, gdzie znajdował się gigantyczny schron przeciwatomowy Josipa Broz Tity, klasztor derwiszów w Blagaj czy zaplanować wypoczynek w Banja Luce słynącej ze źródeł wód leczniczych.
Jednym z punktów obowiązkowych podczas podróży nie tylko po Bośni i Hercegowinie, ale w ogóle po Bałkanach, jest most na Drinie w Wiszegradzie, który stał się bohaterem powieści Ivo Andricia "Most na Drinie". W 2008 roku został wpisany na listę UNESCO.
Czytaj także: Albania. Słoneczna alternatywa dla Bułgarii i Chorwacji
Bośnia i Hercegowina - wspaniała przyroda
- Bośnia i Hercegowina to też raj dla miłośników wędrówek, czy to po klimatycznych miasteczkach, czy na łonie przyrody - mówi Marzena German. - W czasie tych wypraw można wybrać się nad jeziora albo w góry i spędzić czas przy szumie rzek i wodospadów - dodaje.
Oferta turystyczna to także wypoczynek w kurorcie Neum na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Zamieszkać można tam w hotelach o różnym standardzie (trzy, cztery gwiazdki) w opcji ze śniadaniami, dwoma posiłkami dziennie albo all inclusive.
Ceny z przelotem zaczynają się od 1599 zł od osoby. Turyści z Polski mogą też wybrać się na wycieczkę objazdową, w czasie której zobaczą największe atrakcje kraju i znajdą czas na błogi wypoczynek.