Trwa ładowanie...
na śniegu
09-02-2010 10:26

Opieka medyczna na Słowacji

Świadczone na Słowacji usługi medyczne stoją na dobrym poziomie, wizyty u lekarza czy nawet pobytu w szpitalu nie należy się obawiać.

Opieka medyczna na SłowacjiFot: sxc.hu
d1wox38

Gdy jesteśmy ubezpieczeni, wszelkie koszty nieprzekraczające określonej w polisie sumy pokrywa ubezpieczyciel. W razie wypadku należy oprócz służb medycznych powiadomić ubezpieczyciela, dzwoniąc na wskazany w polisie numer alarmowy.

W każdym mieście powiatowym (okresné mesto) znajduje się szpital, pogotowie ratunkowe i przychodnia (nemocnica s poliklinikou; dla uniknięcia nieporozumień warto zapamiętać, że na Słowacji każda, nawet najmniejsza przychodnia to poliklinika). Chcąc wezwać karetkę pogotowia (pohotovosť, záchranná služba, lekárska pomoc), należy zadzwonić pod nr 155 (z dowolnego telefonu).

d1wox38

Opłata dzienna za pobyt w szpitalu to ok. 40 EUR (plus koszty leczenia), a wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim kosztuje ok. 10 EUR.Bez trudu zaopatrzymy się na Słowacji w podstawowe środki medyczne. W miastach, a nawet małych miasteczkach, znajduje się przynajmniej jedna apteka (lekáreň), całodobowe dyżury pełnią jednak tylko apteki w większych miastach, do których w nagłych wypadkach będziemy zmuszeni się udać.

Podróżując po Słowacji, warto też znać inne numery alarmowe – policja (polícia): 158, straż pożarna (požiarna ochrana): 150, pomoc drogowa: 07 154, pogotowie górskie (horská služba): 18300.

d1wox38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wox38