Pałac Izraela Poznańskiego (Łódź)
Kraj |
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi to piękny i ozdobny budynek, w których mieszkała bajecznie bogata rodzina fabrykantów. Łódź jako ośrodek włókienniczy w XIX wieku przeżył prawdziwą rewolucję gospodarczo-społeczną, teraz zmienia się na naszych oczach.
Pałac Izraela Poznańskiego
Pałac jako jedna z pierwszych budowli powstawał już jako zelektryfikowany. Do dzisiaj możemy podziwiać przepiękne i wystawne wnętrza i wybrane eksponaty, pamiętające czasy, kiedy pałac tętnił życiem towarzyskim elit ówczesnej Łodzi, sportretowanych w filmie "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy. W pałacu oraz Muzeum Fabryki możemy podziwiać pozostałości i wspomnienia po prawdziwiej, łódzkiej, obiecanej ziemi.
W budynku ma swoją siedzibę Muzeum Miasta Łodzi, a sam pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego niektórzy określają jako* łódzki Luwr*, z uwagi na liczne działa sztuki, zachowane piękne kominki i sztukateria sal. Pałac stanowi pozostałość po imponującym majątku najbogatszej rodziny w Łodzi.
Pałac Izraela Poznańskiego – lokalizacja i zwiedzanie
Pałac znajduje się na rozległym terenie, na rogu ulic Zachodniej i Ogrodowej. W piątek zwiedzanie pałacu jest niedostępne, a w pozostałe dni muzeum funkcjonuje w godzinach od ok. 10 do 18. Bilety normalne kosztują 12 zł, ulgowe 8 zł, a środę wchodzimy za darmo. Polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, który w ogromnym natłoku pięknych przedmiotów i zdobień, pomoże nam wydobyć i zapamiętać te najciekawsze i warte zapamiętania.
Pałac Izraela Poznańskiego – wyjątkowy pałac bajecznie bogatych fabrykantów
Pałac jest barokowo-klasycystyczny i należy do najpiękniejszych polskich pałaców. Został zaprojektowany z ogromnym przepychem przez kilku projektantów. Secesyjna sień to przedsmak atrakcji pałacu Poznańskiego. Zachowały się liczne malowidła ścienne, sztukaterie, zabytkowe sprzęty. Możemy pod okiem przewodnika oglądać salę balową, jadalnie, saloniki i sypialnie, z pełnym wyposażeniem z epoki. XIX wieczna łódź była gigantycznym ośrodkiem, gdzie dynamicznie rozwijał się przemysł, a ulice tętniły życiem wielokulturowego miasta.
W budynku znajduje się ekspozycja: Panteon Sławnych Łodzian, gdzie możemy zobaczyć, kto ze znanych postaci był związany z Łodzią. Znajdują się tutaj eksponaty między innymi związane z Julianem Tuwimem i Władysławem Reymontem.
Pałac Izraela Poznańskiego – atrakcje Łodzi
Łódź kojarzy się z filmówką i włókiennictwem, ale stopniowo wychodzi z szuflady... Mury dawnej fabryki Poznańskiego obejmowały niegdyś ogromny obszar miasta, dziś w ich obrębie funkcjonuje największe w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura, będące także jedną z głównych atrakcji Łodzi.
Miasto zaangażowało się ostatnimi laty w intensywną i oryginalną promocję, między innymi z użyciem nowatorskich klipów promocyjnych Łodzi. Łódź to słynne miasto filmowe, w której mieści się słynna łódzka "filmówka".
W planach jest także odtworzenie historycznych, łódzkich rzek. Pałac Poznańskiego nie jest jedynym pałacem łódzkich fabrykantów, jest największym z nich. W mieście jest ich więcej i stopniowo są remontowane, tak jak to będzie miało miejsce w przypadku pałacu Steinertów.
Pałac Izraela Poznańskiego – warto wiedzieć
Izrael Poznański nie dożył ukończenia budowy pałacu, który posiadał rodziny dość krótko. Przez lata funkcjonowały w nim urzędy i różne instytucje państwowe. Do dzisiaj krąży anegdota na temat pałacu Poznańskiego i samej osoby fundatora. Jeden z architektów odpowiedzialnych za projekt pałacu (a było ich wielu) spytał Poznańskiego, w jakim stylu ma być zbudowany pałac. Bajecznie bogaty Poznański miał mu na to odpowiedzieć: „jak to w jakim? Mnie stać na wszystkie!”.
Czas lotu / jazdy samochodem | 1 godz. 35 minut samochodem przez A2 z Warszawy |
Strefa czasowa | UTC + 1 godz. |
Waluta | PLN |
Godziny otwarcia | Poniedziałek 10.00 do 14.00 |
Ceny biletów | Środa wstęp bezpłatny. |
Orientacyjna odległość | 136 kilometrów od Warszawy |
Komentarze