Trwa ładowanie...

Wielka metamorfoza w Łodzi - pałac Steinertów odzyska dawny blask

Jeden z najcenniejszych i jednocześnie najbardziej zaniedbanych zabytków w Łodzi - zespół pałacowy braci Steinertów - doczeka się rewitalizacji. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do końca 2019 r. Koszt inwestycji wyniesie 38 mln zł.

Wielka metamorfoza w Łodzi - pałac Steinertów odzyska dawny blaskŹródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: HuBar
d34fldp
d34fldp

- Kompleks pałacowy Steinertów będzie jedną z pierwszych inwestycji w ramach rewitalizacji kwartałowej. Mamy już gotową dokumentację projektową z pozwoleniem na budowę i przyznane przez Urząd Marszałkowski dofinansowanie. Wartość całej inwestycji to 38 mln zł, z czego prawie 70 proc., czyli ok. 20 mln zł, uda się pozyskać ze środków UE - mówi szef komitetu sterującego rewitalizacją Tomasz Piotrowski.

Magistrat planuje wyłonienie wykonawcy prac w III kwartale br. - Funkcja budynku - niegdyś mieszkalna, w przyszłości zmieni się na użytkową. Lokale, które tu powstaną, chcemy przeznaczyć na działalność kreatywną, ożywiającą najbliższą okolicę. W kompleksie Steinertów powstanie też apart hotel i restauracja. Inwestycja zostanie sfinalizowana pod koniec 2019 roku - zaznacza Piotrowski.

UMŁ
Źródło: UMŁ

Cenny zespół pałacowy kilka lat czekał na rozpoczęcie remontu, ponieważ miasta nie było stać na odnowienie go we własnym zakresie. Skomplikowana była także sytuacja własnościowa w obrębie nieruchomości, która w przeszłości została częściowo sprywatyzowana. Aby pozyskiwać środki zewnętrzne na remont, trzeba było zaoferować lokatorom nowe mieszkania. Zdaniem Piotrowskiego, dalsza zwłoka spowodowana była koniecznością spełnienia wymagań związanych z aplikowaniem o środki unijne.

d34fldp

Kompleks pałacowy Steinertów jest jednym z najciekawszych łódzkich zabytków położonym niedaleko południowego krańca ul. Piotrkowskiej. - To zespół budynków, które symbolicznie prezentują historię rozwoju rodów fabrykanckich w Łodzi - od skromnych tkaczy po właścicieli bajecznych fortun. Mamy tu do czynienia z trzema obiektami - przylegający do pałacu, najniższy w kompleksie dom tkacza pochodzi z lat 40. XIX wieku. Zamieszkał w nim z rodziną protoplasta rodu, pochodzący z Saksonii Karol Gottlieb Steinert - wyjaśnia miejska konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.

UMŁ
Źródło: UMŁ

Po śmierci Karola Gottlieba rozwojem przedsiębiorstwa zajął się jego syn Adolf. Interes Steinertów szedł tak dobrze, że pod koniec XIX wieku rodzina mogła pozwolić sobie na postawienie pałacu. W tej części nieruchomości, która w latach 2014-1015 poddana była pracom konserwatorskim, obecnie mieści się przedszkole.

Przylegający do niego kunsztowny i okazały pałac, który obecnie zwraca największą uwagę w całym kompleksie, to inwestycja kolejnego pokolenia Steinertów - braci Emila i Karola. - Pałac powstał w latach 1909-1911. Fundatorzy sprowadzili architekta z Berlina - Alfreda Balcke, który zaprojektował dla braci bardzo okazałą rezydencję w stylu niemieckiego neorenesansu. Takich obiektów, w tak czystym stylu inspirowanym architekturą niemiecką, jest w Łodzi niewiele - zaznacza konserwator.

d34fldp

Pałac, który od frontu stanowi symetryczną kompozycję z dwoma prześwitami, jest de facto połączeniem dwóch budynków. Po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec między nimi różnice wynikające ze specjalnych wymagań każdego z braci Steinertów. Na elewacji umieszczono liczne elementy dekoracyjne, m.in. owalne tondo w kształcie koła zębatego z wizerunkiem prządki, łacińskie pozdrowienie dla wchodzących, ul z pszczołami - i inne symbole związane z dobrobytem, pracowitością i przemysłem.

UMŁ
Źródło: UMŁ

- Elewacja od strony ogrodu udekorowana jest konstrukcją ryglową. Jest tu też - obecnie mocno zniszczony - ogród zimowy nawiązujący do stylistyki niemieckiej. Do pałacu przylegał ogród w stylu renesansowym - ślady jego świetności znajdujemy w materiałach archiwalnych - dodaje Kwiecińska-Trzewikowska.

We wnętrzach pałacu zachowały się liczne elementy oryginalnego wyposażenia pałacu - parkiety, boazerie, kominki, sztukaterie. Wszystkie te elementy - w tym polichromie, których obecności pod warstwami farby spodziewają się konserwatorzy - zostaną odrestaurowane i zachowane. Ogólnodostępny będzie także ogród.

d34fldp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34fldp