Łódzka ziemia obiecana

Co roku można się przekonać, że Polacy chętnie podróżują nad Morze Bałtyckie i w Tatry, zaglądają do Gdańska czy Krakowa bądź Zakopanego, a ostatnio coraz częściej do Wrocławia i Poznania. Niezmiennie kochają też Mazury i Bieszczady. Wśród tych wszystkich rejonów naszego kraju województwo łódzkie wydaje się być niedoceniane. Dzieje się tak jednak zupełnie niesłusznie. Wyróżnia się ono swoją wielokulturową bogatą historią i zabytkami związanymi z rozwojem przemysłu. W Europie Zachodniej dawne fabryki i magazyny przekształca się już od jakiegoś czasu w różnego rodzaju budynki użyteczności publicznej, instytucje kultury czy atrakcje turystyczne. Ten trend dotarł także i do nas. Zobaczmy więc teraz, jakie możliwości drzemią w stolicy tego wyjątkowego regionu Polski.

Łódzka ziemia obiecana
Źródło zdjęć: © Michal Ludwiczak / Shutterstock.com

27.05.2016 | aktual.: 19.06.2016 21:17

Łódzkie leży niemal w samym sercu naszego kraju, tuż obok najrozleglejszego ze wszystkich województwa mazowieckiego. Siedzibą władz tej jednostki administracyjnej, zajmującej powierzchnię 18,2 tys. km kw., jest największe jej miasto Łódź (ponad 700 tys. mieszkańców). W regionie tym wydzielono 24 powiaty. Jego krajobraz tworzą Niziny Środkowopolskie (na północy) i Wyżyny Polskie (na południu)
. Najwyższe jego wzniesienie stanowi sztuczna Góra Kamieńsk (386 m n.p.m.) usypana w okolicy Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Wśród naturalnych wzgórz największa jest nieco niższa Fajna Ryba (347 m n.p.m.), położona w granicach Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Czym może zainteresować województwo łódzkie? Odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta, ani krótka. Spróbujemy jednak przedstawić różnorodne atrakcje czekające na osoby, które wybiorą się w te strony.

Marzenia o sukcesie

"Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz" – mówi Dawid Halpern w powieści "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta (1867–1925). W adaptacji tego utworu literackiego w reżyserii Andrzeja Wajdy (1974 r.) rolę Karola Borowieckiego zagrał Daniel Olbrychski. Miliony widzów oglądało na srebrnym ekranie, jak trzech przyjaciół zakłada swoją łódzką fabrykę. Być może to właśnie oba te dzieła najbardziej wpłynęły na obraz Łodzi w świadomości Polaków. Dziś to miasto wraca do lat swojej świetności i znów zaczyna się w nim wielki ruch.

Kariera Łodzi jako ważnego ośrodka przemysłowego rozpoczęła się w XIX w. Współcześnie wciąż kojarzy się ona z zakładami włókienniczymi i słynną "Filmówką", czyli Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera. Wśród uczelni miejskich warto wymienić jeszcze Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.

Najważniejszy punkt podczas zwiedzania miasta stanowi zazwyczaj ulica Piotrkowska, przy której działa wiele restauracji, kawiarni i pubów. Tutaj odbywają się też różne ciekawe wydarzenia z życia Łodzi i to w tym miejscu założono Łódzką Aleję Gwiazd – pierwsza mosiężna tablica z nazwiskiem aktora Andrzeja Seweryna została wmurowana w maju 1998 r. Filmowe produkcje dla dzieci reprezentuje za to Pomnik Misia Uszatka umieszczony przed Centrum Informacji Turystycznej.

Ulica Piotrkowska, Łódź (fot. Mariola S / Shutterstock.com)

Wzdłuż ulicy Piotrkowskiej wznosi się mnóstwo zabytkowych kamienic i pałaców. Na zainteresowanie zasługują m.in. Pałac Juliusza Heinzla (to przed nim ustawiono w kwietniu 1999 r. Ławeczkę Tuwima wykonaną ze spiżu przez rzeźbiarza Wojciecha Gryniewicza – potarcie nosa figury pisarza podobno przynosi szczęście), popadający stopniowo w ruinę i przeznaczony do rewitalizacji neorenesansowy Pałac Braci Karola i Emila Steinertów, wzorowany na włoskich rezydencjach miejskich okresu odrodzenia Pałac Maksymiliana Goldfedera, neogotycka Kamienica Szai Goldbluma czy eklektyczna Kamienica Hermana Konstadta. Poza tym w tej części miasta znajduje się Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki (budowana w latach 1901–1912) i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Białej Fabryce Ludwika Geyera. Ta ostatnia placówka zaprasza na ciekawe wystawy. W jej wnętrzach obejrzymy np. rekonstrukcję tkalni z przełomu XIX i XX w. oraz rozmaite narzędzia i maszyny włókiennicze. To najlepszy sposób na poznanie bardzo istotnego etapu
historii Łodzi. Wielbiciele wszelakich zdobień powinni koniecznie podejść pod tzw. Kamienicę Pod Gutenbergiem. Musimy jednak ostrzec osoby lubiące bardziej minimalistyczny wystrój – widoku nieco przeładowanej dekoracjami elewacji tego budynku nie da się szybko zapomnieć.

Lista łódzkich zabytków jest niezmiernie długa. Poza rejonem ulicy Piotrkowskiej warto zobaczyć jeszcze XIX-wieczny ratusz z wieżą z dzwonnicą i zegarem (dawna siedziba władz miejskich, dziś Archiwum Państwowe w Łodzi) bądź interesujące zabudowania fabryczne, w tym tzw. Beczki Grohmana, czyli monumentalną bramę wiodącą do fabryki Henryka Grohmana, oraz browar Karola Gottloba Anstadta należący do firmy Browary Łódzkie S.A. Jeden z najsłynniejszych przykładów tego rodzaju architektury stanowi jednak niewątpliwie centrum handlowe *Manufaktura *(otwarte w 2006 r.) funkcjonujące w dawnym kompleksie fabrycznym Izraela Poznańskiego. Podczas rewitalizacji tego terenu zachowano charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, które idealnie połączono z nowoczesną infrastrukturą. Własnością wspomnianego przedsiębiorcy była też obecna główna siedziba Muzeum Miasta Łodzi. Rozległy Pałac Poznańskich, jeden z najbardziej znanych łódzkich obiektów, robi wielkie wrażenie. W jego wnętrzach kręcono sceny do "Ziemi obiecanej"
Andrzeja Wajdy. W placówce można dowiedzieć się, jak wyglądało życie ówczesnej burżuazji przemysłowej i podziwiać zabytkowe sale.

Tak naprawdę w Łodzi każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby zafascynowane dziejami polskiego przemysłu muszą na pewno udać się w rejon Księżego Młyna, gdzie skupione są najstarsze zachowane zespoły fabryczne. Zapaleni historycy powinni zajrzeć na cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej, założony w 1892 r. Pochowano na nim między innymi ok. 43 tys. osób zmarłych i zamordowanych w getcie łódzkim. Miłośnicy przyrody mają do wyboru liczne parki, ale ich uwagę przyciągnie z pewnością Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza podzielony na 9 tematycznych sekcji, w tym ogród japoński, arboretum czy alpinarium. Dzieci wraz z rodzicami chętnie wyruszą szlakiem turystycznym powstałym w ramach projektu Łódź Bajkowa. Prowadzi on do rzeźb z brązu przedstawiających postacie z produkcji Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for, np. figurek wspomnianego już Misia Uszatka, sympatycznego pingwina Pik-Poka pragnącego zwiedzić świat oraz dwójki zupełnie różnych od siebie kotów Bonifacego i Filemona (mapkę ze wszystkimi
bohaterami bajek umieszczono pod adresem www.bajkowa.lodz.pl)
. Nie będzie się tu nudzić nawet młodzież. Na elewacjach łódzkich budynków z inicjatywy Fundacji Urban Forms pojawiło się już 30 wielkoformatowych malowideł (murali). Tworzą Galerię Urban Forms, jej plan znajduje się na stronie internetowej www.galeriaurbanforms.org. Duże wrażenie robią zwłaszcza te na ścianie kamienicy przy ulicy Pomorskiej 67 (autorstwa hiszpańskiego artysty Aryza) i bloku przy alei ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 80 (mural wykonany przez chilijskiego twórcę Inti).

Tekst: SYLWIA JEDLAK-DUBIEL (Magazyn All Inclusive)/wg

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

Źródło artykułu:All Inclusive
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)