Pałac jak z bajek Disneya jest w Polsce. Można go kupić - znamy cenę

To jedna z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Niekórzy mówią, że z wyglądu przypomina pałac Disneya. Budowla nie ma jednak szczęścia do właścicieli. Po tym, jak przestała w niej działać szkoła rolnicza, trafiała w ręce osób, które nie potrafiły o nią zadbać i doprowadziły do ogromnych zniszczeń. Pałac w Bożkowie na Dolnym Śląsku, choć zruinowany, ma teraz szansę na "nowe życie".

Pałac w Bożkowie to wielka rezydencja, której uroku dodaje frontowa wieża
Pałac w Bożkowie to wielka rezydencja, której uroku dodaje frontowa wieża
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Katarzyna Wośko

29.04.2024 | aktual.: 29.04.2024 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pałac w Bożkowie powstał w XVI w. Wielokrotnie przebudowywany, swój obecny kształt zawdzięcza architektom z XVIII w. Po 1945 r. pałac przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przez wiele lat działały w nim różne szkoły rolnicze: Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, później Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza w ramach Zespołu Szkół Agrotechnicznych. Tak było aż do roku 2002.

Dewastacja i rozkradanie

Później pałac został sprzedany. Był wtedy w niemal idealnym stanie, ponieważ szkoły bardzo dbały o utrzymanie go w dobrej kondycji. W 2005 r. kupiła go firma, która nie zrobiła niemal nic, aby ten stan utrzymać. Niestety - z roku na rok było coraz gorzej.

Biuro konserwatora zabytków zainteresowało się tematem i wydało kilka nakazów zabezpieczenia oraz nałożyło grzywny, skierowało także sprawę do prokuratury. Jednak były to działania bezskuteczne. Rezydencja była już wtedy częściowo rozkradziona i mocno zdewastowana.

Pałac został sprzedany nowemu właścicielowi, który w 2011 r. wykonał co prawda powierzchowne prace zabezpieczające, jednak również nie zapobiegł dalszej dewastacji obiektu. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, który ukarał posiadacza rezydencji grzywną w wysokości 50 tys. zł oraz ośmioma miesiącami więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Pałac w Bożkowie był sprzedany w niemalże idealnym stanie - powiedziała w rozmowie z portalem dziennik.wałbrzych.pl Anna Nowakowska, kierownik wałbrzyskiej Delegatury Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu. Jej zdaniem wyrok jest niewspółmiernie mały w porównaniu do zniszczeń, do jakich doszło w opuszczonym pałacu.

Rezydnecja na sprzedaż

Ukarany właściciel obiektu kilka miesięcy temu wystawił posiadłość na sprzedaż. Ogłoszenie z ofertą można znaleźć w jednym z portali obrotu nieruchomościami. Cena wywoławcza to 6,7 mln zł, choć jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, cena ta podlega negocjacjom.

.
.© WP | Angelika Sętorek

Również nieoficjalnie udało nam się dotrzeć do źródła, z którego dowiedzieliśmy się, że zakupem interesuje się trzech potencjalnych kupców. Trwają rozmowy dotyczące ustalenia możliwych wariantów transakcji. Jak słyszymy "jest to ogromna posiadłość i jej ogrom przytłacza niektórych potencjalnych nabywców, dlatego negocjacje dotyczące tak poważnej inwestycji muszą trwać".

  • Pałacowe wnętrza zachwycają zdobieniami
  • Pałacowe wnętrza zachwycają zdobieniami
  • Pałacowe wnętrza zachwycają zdobieniami
[1/3] Pałacowe wnętrza zachwycają zdobieniamiŹródło zdjęć: © Adobe Stock

Pałacowe liczby

Wnętrza rezydencji liczą ok 2,5 tys. m kw., natomiast wielkość działki to 47 213 m kw. Do pałacu należy też park o powierzchni 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI/XVII w i rozległymi tarasami.

Jak czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży: "Wnętrze w większości dobrze zachowane, hol pałacu, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit".

  • W parku  pełno jest ciekawych elementów pamiętających dawne dzieje pałacu
  • W parku  pełno jest ciekawych elementów pamiętających dawne dzieje pałacu
[1/2] W parku pełno jest ciekawych elementów pamiętających dawne dzieje pałacuŹródło zdjęć: © WP | Katarzyna Wośko

Niemal wszędzie drewno jest bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię. Na klatce schodowej wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit.

Rezydencja była kilka razy przebudowywana, dzięki czemu jej styl jest wyjątkowy i niepowtarzalny
Rezydencja była kilka razy przebudowywana, dzięki czemu jej styl jest wyjątkowy i niepowtarzalny© Adobe Stock

W pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne detale związane z symbolami rodowymi dawnych właścicieli. W wielu pomieszczeniach można zobaczyć świetnie zachowane skórzane obicia ścian.

Pałac usytuowany jest w samym środku wsi Bożków, tuż przy drodze przelotowej przez tę miejscowość oraz w poblizu trasy z Wałbrzycha do Kłodzka. Jest to doskonała lokalizacja dla potencjnego hotelu czy restauracji.

Na teren pałacu nie można obecnie wejść, jednak można go podziwiać z części parku przylegającego do rezydencji.

O popularności i uroku pałacu w Bożkowie może świadczyć fakt, że wielokrotnie służył on jako tło filmowe - m.in. w takich produkcjach jak "Ze Network", "Dreszcze", "Legenda", "Brigitte Bardot cudowna", "Ciemno, prawie noc" i "Władcy przygód. Stąd do Oblivio".

Źródło: otodom.pl, dziennik.wałbrzych.pl

Źródło artykułu:WP Turystyka
zamekdolny śląskw podróży
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (183)