Trwa ładowanie...
d1qggrx

Paszport czy dowód - jaki dokument wybrać dla dziecka?

Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę. Kupując wycieczkę w biurze podróży albo rezerwując bilety na samolot, zastanawiasz się, czy twoja pociecha będzie potrzebowała jakiegoś dokumentu. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak. Na podstawie paszportu osoba nieletnia może wjechać do każdego kraju na świecie. Jednak jeśli chcesz się poruszać po strefie Schengen, wystarczy, że wyrobisz dla dziecka dowód osobisty. Sprawdziliśmy, dlaczego warto skorzystać z tej możliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paszport czy dowód - jaki dokument wybrać dla dziecka?
(Nadezhda1906/Shutterstock)
d1qggrx

Dowód osobisty dla dziecka
Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć w dowolnej gminie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nowelizacją prawa z marca 2015 roku, która zmieniła wygląd dowodów osobistych, o dokument dla dziecka może wystąpić również tylko jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator (wcześniej wymagana była obecność obojga rodziców lub wszystkich opiekunów prawnych). Wnioskodawca musi posiadać przy sobie swój dowód osobisty lub paszport. Warto też pamiętać, że nieletni powyżej 5 roku życia musi być obecny w urzędzie podczas składania wniosku.

Informacją, która ucieszy osoby chcące podróżować z dziećmi jest to, że wydanie dowodu osobistego jest usługą bezpłatną. Dzieciom do lat 5 jest on wydawany na okres 5 lat, a starszym na 10 lat. Dokument jest gotowy do odbioru po maksymalnie 30 dniach od złożenia wniosku. Za dzieci do 13 roku życia odbiera go rodzic lub opiekun prawny. Te, które skończyły już 13 lat mogą udać się do urzędu samodzielnie.

Paszport dla osoby nieletniej
Paszport to dokument uprawniający do przekraczania granicy każdego kraju na świecie (w niektórych przypadkach potrzebna jest jeszcze wiza). W związku z tym, uzyskanie tego dokumentu, zwłaszcza dla dziecka, wymaga więcej zachodu, niż opisywanego wcześniej dowodu osobistego. Przy składaniu wniosku o paszport dla osoby nieletniej muszą być obecni rodzice (oboje) lub opiekunowie prawni (wszyscy), a także sam zainteresowany dokumentem, czyli dziecko. Wyjątki, kiedy wystarczy stawiennictwo jednego rodzica/opiekuna, to:
- drugi rodzic/opiekun udzieli pisemnej zgody, a konsul, urzędnik punktu paszportowego albo notariusz potwierdzi zgodność podpisu drugiej osoby na oświadczeniu,
- ma ona orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
- ma ona orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
- ojciec dziecka jest nieznany,
- jeden z rodziców nie żyje.

Opłata za wydanie paszportu dla dziecka jest uzależniona od jego wieku. Do ukończenia 13 roku życia wynosi 30 zł *(15 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny), a dla dzieci starszych niż 13 lat – *70 zł (35 zł dla posiadaczy KDR). Należy pamiętać, że kosztowne jest zniszczenie z własnej winy lub zgubienie dokumentu - opłata za wyrobienie nowego będzie trzykrotnie wyższa, czyli wyniesie odpowiednio 90 zł i 210 zł. Datę odbioru dokumentu określa urzędnik podczas przyjmowania wniosku, nie może ona przekroczyć 30 dni. Nieletni do 13 roku życia otrzymują dokument ważny przez 5 lat, a starsze mogą z niego korzystać przez 10 lat.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, warto zastanowić się, jaki typ dokumentu dla dziecka będzie nam potrzebny. Jeśli w perspektywie najbliższych miesięcy, a nawet kilku lat, nie planujemy dalekich podróży poza Europę, warto wybrać dowód osobisty. Nie dość, że procedura jest łatwiejsza, to jeszcze nie poniesiemy żadnych kosztów (poza zrobieniem zdjecia, wymaganego w obu przypadkach). To także dobra opcja dla rodziców malutkich dzieci – należy bowiem pamiętać, że podczas kontroli dokumentów na granicy, możemy mieć kłopoty, jeśli zdjęcie nie będzie się zgadzało z wyglądem osoby. A jak wiadomo, dzieci w pierwszych latach życia potrafią zmieniać się bardzo szybko.
Urszula Drukort-Matiaszu

d1qggrx

Podziel się opinią

Share

d1qggrx

d1qggrx