Trwa ładowanie...

Paszporty szczepionkowe już od marca. Jest wstępna lista przewoźników

Paszporty zdrowotne to ważny temat ostatnich miesięcy. Mówi się o nich głównie w kontekście podróży samolotem, ale są też kraje, które chcą wprowadzić takie cyfrowe dokumenty u siebie. Jesienią informowaliśmy, że nad aplikacją pracuje organizacja IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych). Już od marca ruszają testy.
Share
Paszporty szczepionkowe będą testowane już od marca
Paszporty szczepionkowe będą testowane już od marcaŹródło: Getty Images
d305d9q

Organizacja IATA w listopadzie ogłosiła, że pracuje nad aplikacją Travel Pass, która ma pomóc ożywić ruch turystyczny w trakcie i po pandemii. Aplikacja będzie cyfrowym paszportem, zawierającym informacje o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Będą w niej także podstawowe informacje dotyczące przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych krajów oraz lista najbliższych laboratoriów.

IATA Travel Pass - testy w marcu

Aplikacja Travel Pass będzie testowana już w marcu. Wstępnie na niektórych trasach 20 przewoźników, m.in. Qatar Airways, Emirates czy Etihad. IATA prowadzi wciąż jednak rozmowy, więc lista może się wydłużyć do 30, a nawet 40 linii lotniczych. Co ciekawe chętny na testy jest także rząd Panamy.

d305d9q

Jak czytamy na stronie IATA, Travel Pass nie będzie osobną aplikacją dla pasażerów, ale dodatkiem w aplikacji danej linii lotniczej.

Paszporty szczepionkowe budzą kontrowersje

Przypominamy, że na początku lutego duński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu tzw. paszportów szczepionkowych. W cyfrowym dokumencie miałyby się znaleźć informacje o odbytym szczepieniu na koronawirusa i tym samym dać jego posiadaczom pewne przywileje. Sprawa wzbudziła ogromne kontrowersje.

d305d9q

Temat cyfrowych paszportów pojawił się już podczas przyjęcia przez Unię Europejską wspólnych wytycznych dotyczących zaświadczeń o szczepieniach przeciw COVID-19, które mają być wzajemnie honorowane przez państwa Wspólnoty. Certyfikaty mają służyć jedynie do celów medycznych.

Grecja chętna na paszporty szczepionkowe

Premier Grecji Kyriakos Micotakis w liście do szefowej KE Ursuli von der Leyen wprost stwierdził, że akceptowane w całej Unii zaświadczenia o szczepieniach mogłyby ułatwić swobodę podróżowania po Europie zaszczepionym osobom.

d305d9q

Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia. "Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości" - powiedział szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

Według krytyków, taki ruch stanowiłby dyskryminację osób, które nie mogły się zaszczepić i w rezultacie wprowadzałby dwie klasy obywateli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Incydent na pasie startowym. Nie mogli uwierzyć własnym oczom

d305d9q

Podziel się opinią

Share
d305d9q
d305d9q