Trwa ładowanie...

Paszporty szczepionkowe. Unia Europejska przyjęła wytyczne, jednak kontrowersji nie brakuje

Kraje Unii Europejskiej przyjęły wspólne wytyczne dotyczące zaświadczeń o szczepieniach przeciw COVID-19, które mają być wzajemnie honorowane przez państwa Wspólnoty. Certyfikaty mają służyć jedynie do celów medycznych. Są jednak państwa i firmy, które chcą je wykorzystać jako klucz do odblokowania międzynarodowych podróży i turystyki, co budzi spore kontrowersje.

Wszystkim zależy na powrocie do normalności, w tym podróżowania Wszystkim zależy na powrocie do normalności, w tym podróżowania Źródło: Getty Images
d2smfhj
d2smfhj

Kraje UE przyjęły w czwartek 28 stycznia wspólne wytyczne dotyczące certyfikatów o szczepieniach przeciw COVID-19. Część państw UE, w tym Polska, już przygotowała system elektronicznych zaświadczeń. Inne planują je wdrożyć. Choć, jak zaznaczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker, certyfikaty mają służyć jedynie do celów medycznych, budzą spore kontrowersje.

Państwa czy firmy, które żyją głównie z turystyki, widzą w paszportach szansę na szybszy powrót do podróży na szeroką skalę. Wśród zwolenników takiego rozwiązania są turystyczne raje, m.in. Grecja czy Cypr.

Grecja chce paszportów szczepionkowych dla turystów

Premier Grecji Kyriakos Micotakis w liście do szefowej KE Ursuli von der Leyen wprost stwierdził, że akceptowane w całej Unii zaświadczenia o szczepieniach miałyby ułatwić swobodę podróżowania po Europie zaszczepionym osobom. Micotakis zaznaczył co prawda, że dokument nie byłby wymogiem dla przekroczenia granicy, ale dałby pewność zaszczepionym osobom, że mogą to zrobić.

Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia. "Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości" - powiedział szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge. Według krytyków, taki ruch stanowiłby dyskryminację osób, które nie mogły się zaszczepić i w rezultacie wprowadzałby dwie klasy obywateli.

d2smfhj

Covidowe paszporty w liniach lotniczych

Już w 2020 roku informowaliśmy, że zarówno organizacja IATA ( Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), jak i poszczególni przewoźnicy pracują nad cyfrowymi paszportami medycznymi.

Mowa o aplikacjach zawierających informacje o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Bedą w nich także podstawowe informacje dotyczące przepisów i obostrzeń przy wjeździe do poszczególnych krajów oraz lista najbliższych laboratoriów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Incydent na pasie startowym. Nie mogli uwierzyć własnym oczom

d2smfhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2smfhj