Trwa ładowanie...

Perła województwa mazowieckiego. Ulubione miejsce elit przed wiekami

Radziejowice mimo swoich małych rozmiarów, skrywają całkiem sporo wartych odwiedzenia miejsc. Największą atrakcją jest pałac oraz otaczający go park. To miejsce, w którym przed wiekami gościli polscy królowie oraz wiele znanych osobistości ze świata kultury.

Pałac w RadziejowicachPałac w RadziejowicachŹródło: Adobe Stock
derm6kf
derm6kf

Radziejowice znajdują się ok. 44 km od Warszawy, dlatego to idealne miejsce na krótki wypad za miasto oraz odpoczynek od hałasu i zgiełku stolicy.

Pałac w Radziejowicach - na zwiedzanie i nocowanie

Największą atrakcją Radziejowic jest pałac wraz z otaczającym go zespołem parkowo-pałacowym. Został wybudowany w XV w.

Na początku istniała tam wieża mieszkalna, a w kolejnych latach został dobudowany do niej barokowy pałac z charakterystyczną arkadową galerią. Budynek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX w., w czasach, kiedy właścicielem całego majątku w Radziejowicach była rodzina Krasińskich. Za nadanie pałacowi klasycystycznego stylu odpowiedzialny był słynny architekt Jakub Kubicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Cały świat zakochuje się w tym miejscu. "To jest kwintesencja Hiszpanii"

Pałac w Radziejowicach jest zachowany w świetnym stanie. Mieści się w nim Dom Pracy Twórczej, z którego inicjatywy organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy, koncerty, a także Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa.

derm6kf

Pałac dysponuje ponadto własnym zapleczem noclegowym, na które składają się apartamenty i pokoje gościnne, wynajmowane zarówno gościom indywidualnym, jak i na wesela oraz imprezy okolicznościowe.

W radziejowickim pałacu od 2012 r. znajduje się także największa w Polsce wystawa prac Józefa Chełmońskiego – znanego malarza oraz twórcy polskiego realizmu. Wystawa ma charakter stały. Galerię można zwiedzać codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 10 do 15 w dni powszednie i od 10 do 17 w weekendy. Oprócz stałej wystawy prac Chełmońskiego, w jej wnętrzach można podziwiać także wystawy czasowe.

Pałac w Radziejowicach Adobe Stock
Pałac w RadziejowicachŹródło: Adobe Stock, fot: Dejan Gospodarek

Zespół parkowo-pałacowy w Radziejowicach

Na terenie kompleksu pałacowo-zamkowego można zobaczyć także inne ważne miejsca. Znajduje się tam budynek nazywany dziś Zameczkiem, wybudowany w miejscu dawnej wieży mieszkalnej Radziejowskich. Zameczek powstał na początku XIX w. i jest utrzymany w stylu neogotyckim. Na uwagę zasługuje fakt, że do jego stworzenia wykorzystano niektóre elementy pochodzące z dawnej wieży mieszkalnej.

derm6kf

Uwagę turystów goszczących w Radziejowicach przyciąga także Dworek Modrzewiowy. To wykonany w drewna budynek, posiadający charakterystyczny dla dawnej architektury szlacheckiej ganek. Dworek można obecnie podziwiać w oryginalnej formie, bez otynkowania. W jego wnętrzach można zatrzymać się na nocleg – znajduje się tam 13 pokoi do wynajęcia oraz piękny salonik z fortepianem.

Modrzewiowy Dworek Adobe Stock
Modrzewiowy Dworek Źródło: Adobe Stock, fot: Dejan Gospodarek

Wszystkie te obiekty mieszczą się na terenie obszernego, bo liczącego sobie 26 ha parku pałacowego. Park utrzymany jest w stylu angielskim i pochodzi z początków XIX w. Na jego terenie znajduje się sporo zieleni, miejsc do odpoczynku oraz dużo przestrzeni na spacery. Podczas zwiedzania parku pałacowego można natknąć się na kilka pomników przyrody – miłorząb dwuklapowy, jesion wyniosły, a także całą aleję lipową. Na jego terenie znajduje się także parkowa galeria rzeźby, w ramach której można podziwiać popiersia znanych polskich twórców – m. in. Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki i Henryka Sienkiewicza.

derm6kf

Królowie w Radziejowie

Pałac i park w Radziejowie przez laty były znanym miejscem w okolicach Warszawy. W czasach, kiedy majątkiem zarządzał Stanisław Radziejowski, jego gośćmi byli królowie Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, a także Jan III Sobieski.

W XIX w. do znanych gości radziejowickiego majątku dołączyli Henryk Sienkiewicz, Juliusz Kossak i Lucjan Rydel.

derm6kf

Cały kompleks istnieje i ma się dobrze po dziś dzień – można więc nie tylko go odwiedzić, ale także przekonać się, dlaczego przed wiekami cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród polskich elit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
derm6kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
derm6kf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj