Picasso w Warszawie. Wystawa przyciągnie tłumy
Przez trzy miesiące można w Warszawie wybrać się na wyjątkową wystawę poświęconą dziełom wybitnego hiszpańskiego artysty Pablo Picasso. Spodziewane jest ogromne zainteresowanie. - Wysoka frekwencja na otwarciu wskazuje na to, że jest on wciąż bardzo popularny – mówił na wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
W trakcie wystawy, która potrwa do 14 stycznia 2024 r., można podziwiać aż 120 prac hiszpańskiego artysty. Są wśród nich grafiki, ceramiki i ilustracje książkowe.
Wystawa dzieł Picassa w Warszawie
Zobaczyć można takie dzieła jak: "Portret kobiety w kapeluszu", "Faun pośród gałęzi", "Jacqueline czytająca", "Śpiąca kobieta". Wystawa podzielona jest na cztery działy: "Odnalezione piękno", "Dziedzictwo mitów" "Ceramiczne oblicza", "Polskie akcenty". - Blisko 60 proc. prezentowanych prac pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso - Muzeum Dom Narodzin Picassa w Maladze, a ok. 40 proc. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" – podkreśliła w wypowiedzi dla PAP Anna Manicka, kurator wystawy.
Szczególnie interesująca wydaje się część wystawy zatytułowana "Polskie akcenty". Nie każdy bowiem wie, że w 1948 r. Picasso, zwolennik ideologii komunistycznej, wziął udział w organizowanym przez reżim w Warszawie propagandowym Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Na szlaku artysty znalazły się także m.in. Warszawa i Kraków. Pamiątką po wizycie w krakowskich Sukiennicach były zakupione przez Picassa haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii "Kobieta w fotelu". W stolicy artysta odwiedził Muzeum Narodowe, któremu podarował kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Uciekli z Warszawy do Hiszpanii. Żyją tam za polską wypłatę
Bilet normalny na wystawę kosztuje 40 zł, a ulgowy 25 zł.
Zachwyty nad Picassem
Wernisaż wystawy odbył się w środę 11 października. - Na co dzień w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowane są m.in. prace Chagalla, a jeszcze niedawno na wystawie czasowej można było oglądać rzeźby Camille Claudel – teraz pora na Picassa – zauważył prof. Piotr Gliński.
Ambasador Hiszpanii w Warszawie Ramiro Fernández Bachiller przyznał, że wystawa dzieł Picassa jest "podarowaniem Polsce kawałka Hiszpanii".
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł zauważył, że dzieła Picassa wpisują się w nastrój współczesności. - Chcielibyśmy żeby Guernica była wspomnieniem tego, co za nami, czyli szaleństwa i nienawiści, ale to wciąż tkwi w Europie. Sztuka jest więc tym, czego musimy się kurczowo trzymać. Cóż innego nam pozostało – mówił.
Czytaj też: Nowa atrakcja w Polsce. Kosztowała 75 mln zł
Nowa odsłona muzeum
Gaweł dodał, że jest w przededniu odbioru pozwolenia na budowę nowego pawilonu Muzeum Narodowego w Warszawie. Pawilon powstanie przy zachodnim skrzydle muzeum, od strony parku przy ulicy Książęcej.
Znajdą się w nim m.in.: pomieszczenia pracowników oraz magazyny. Budynek będzie częściowo otwarty dla publiczności. Trzypiętrowy gmach (z jedną kondygnacją podziemną) będzie miał powierzchnię ok. 6 tys. me kw. powierzchni.