Trwa ładowanie...

Pierwszy bocian w Żywkowie. Wiosna na całego!

Cztery dni wcześniej niż w ubiegłym roku do jednej z najsłynniejszych polskich bocianich wiosek przyleciał pierwszy bocian w tym sezonie. "W końcu doczekaliśmy się" - napisali przyrodnicy na Facebooku.

Pierwszy bocian w Żywkowie w 2022 r. Pierwszy bocian w Żywkowie w 2022 r. Źródło: Żywkowo Bocianie Gospodarstwo Rolne PTOP
d45mql9

W ubiegłym roku pierwszy bocian w Żywkowie pojawił się 25 marca, w tym już 21 marca. Być może datę wybrał nieprzypadkowo, w końcu to właśnie tego dnia przyda pierwszy dzień wiosny.

Bocian w Żywkowie

Co ciekawe, w poprzednich latach bociany na Warmię i Mazury przylatywały jeszcze wcześniej, bo już w połowie marca (od 12 do 19 marca).

"I w końcu doczekaliśmy się!" - napisali przyrodnicy z Żywkowa na Facebooku. Na zdjęciach opublikowanych w poście widać, że bocian zatrzymał się na jednym z budynków. Konkretnie to gniazdo na dachu gospodarstwa PTOP. - Jesteśmy nowymi opiekunami tego miejsca i może w ten sposób chciał nas właśnie przywitać - mówią w rozmowie z nami miłośnicy bocianów.

d45mql9

Żywkowo - bociania stolica Polski

Żywkowo to jedna z najsłynniejszych polskich bocianich wiosek, przez wielu uznawana dumnie bocianią stolicę Polski.

Znana jest z tego, że tych ptaków jest tam dużo więcej niż ludzi. W Żywkowie mieszka bowiem tylko 25 osób, a co roku przylatuje tam ok. 100 bocianów. Odlatuje ich dwa razy tyle.

Na drzewach, dachach i słupach we wsi znajduje się kilkadziesiąt gniazd i platform pod gniazda. Bywają sezony, że wszystkie są zajęte.

Turyści kochają tę wieś, bo życie bocianów mogą tam podglądać z wieży widokowej, która znajduje się na terenie gospodarstwa nr 7 należącego do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ptaki polujące na łąkach można zaś obserwować poza terenem wsi - na ścieżce edukacyjnej pomiędzy Żywkowem a Toprzynami.

d45mql9

Widoki są tam tam niesamowite, a bociani klekot w sezonie robi wrażenie na turystach. Wybieracie się w tym roku do Żywkowa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nawałnica zniszczyła gniazdo bocianów. Nagranie z interwencji na Dolnym Śląsku

d45mql9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45mql9