Trwa ładowanie...

Pierwszy dzień lata. Noc Kupały i Noc Świętojańska

Pierwszy dzień astronomicznego lata w 2022 r. powitamy we wtorek 21 czerwca. W tym tygodniu przypadają także Noc Świętojańska i Noc Kupały. Co odróżnia te dwa święta?

Noc Kupały w tym roku przypada na 21 czerwca Noc Kupały w tym roku przypada na 21 czerwca Źródło: Adobe Stock, fot: Vitalii Petrushenko
d1g7oqt
d1g7oqt

W tym roku astronomiczne lato rozpoczyna się we wtorek 21 czerwca. Już od samego początku lato dało się w tym roku we znaki. W miniony weekend niemal w całej Polsce gościły upały, a z nieba lał się żar. Nie obeszło się jednak bez burz i gwałtownych opadów deszczu.

Przed nami Noc Kupały

Noc Kupały jest pogańskim, słowiańskim świętem ludowym. Obchodzi się je w trakcie letniego przesilenia Słońca. W 2022 r. Noc Kupały przypada w nocy z 21 na 22 czerwca.

Noc z wtorku na środę będzie najkrótsza w tym roku. Nazwy tej używa się głównie na Podlasiu i Mazowszu. Na południu Polski tego dnia obchodzi się sobótkę, a na Mazurach palinockę.

d1g7oqt

Noc Świętojańska

Kościół Katolicki przez lata próbował walczyć z pogańskim świętem letniego przesilenia. Nie udało się, więc ustanowiono chrześcijańską wersję obchodów tego święta.

Tak powstała tradycja wigilii św. Jana, zwana Nocą Świętojańską. Obchodzi się ją w nocy z 23 na 24 czerwca.

Jak obchodzono święto lata?

Obchody związane ze świętem lata charakteryzują ciekawe zwyczaje i obrzędy. Jednym z nich jest m.in. plecenie wianków z kwiatów i puszczanie ich na wodę. Młode kobiety robiły to, wierząc, że niedługo znajdą ukochanego. Później wianki łowili chłopcy i szukali ich właścicielek.

d1g7oqt

Kiedyś nocą paliło się ogniska blisko wody. Świętujący tańczyli dookoła ognia i przeskakiwali przez płomienie. Skok przez ognisko miał odpędzać złe moce oraz chronić przed chorobami i zapewniać pomyślność.

Wakacje 2022. O tym pamiętaj, jeśli wybierasz się do Chorwacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1g7oqt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g7oqt