Trwa ładowanie...
d5q8say

Place de la Bourse w Bordeaux - Plac Giełdy

Największe atrakcje
Place de la Bourse w Bordeaux - Plac Giełdy
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Place de la Bourse (Plac Giełdy) to aktualnie serce miasta i wizytówka Bordeaux, którą można znaleźć na większości pocztówek i znaczków. Jego okolice to swoiste turystyczne centrum handlowe. Gmach Giełdy to modelowy wręcz przykład architektury XVIII wieku, a jego projekt inspirował nawet architektów w Petersburgu.

Place de la Bourse (Plac Giełdy) – położenie i historia

Plac Giełdy w Bordeaux ma kształt podkowy i powierzchnię 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, a jego lokalizację wybrano pomiędzy rokiem 1730 a 1755. Odchodzi od niego promenada nad rzeką Garoną. W bezpośrednim pobliżu Place de la Bourse znajdują się osiemnastowieczne kamienice, Fontanna Trzech Gracji z 1860 roku, budynek Giełdy, Urzędu Celnego, liczne sklepiki z pamiątkami.

XX wiek to okres zaniedbania Place de la Bourse przed głównym gmachem Giełdy, zwróconego bezpośrednio w kierunku portu. Nie był on obiektem reprezentacyjnym, a jedynie miejscem handlu na portowych straganach. W kolejnym okresie wyznaczono przez niego nawet trasę dla ruchu samochodów.

Place de la Bourse (Plac Giełdy) – projekt

Fontanny wracają do łask. Zwierciadło Wodne z Bordeaux jest doskonałym tego przykładem. W 2006 roku powstał projekt unowocześnienia Placu Giełdy i zainscenizowania go dla mieszkańców oraz turystów. Jean-Max Llorca, architekt z Paryża, stworzył pionierską w Europie koncepcję, będącą nowością na skalę kontynentu. Dodatkowo niezwykle elegancką. Llorca, we współpracy z Michelem Corajoudą, nieżyjącym już urbanistą, zainspirowali się Placem Świętego Marka w Wenecji. Zalewające go bowiem regularnie wody to doceniany pejzaż, idealnie współgrający z zabudową okolicy i charakterem miejsca.

Place de la Bourse (Plac Giełdy) – jak to jest zrobione?

Wzorując się nieco na weneckim obiekcie, wizjonerzy skutecznie odtworzyli efekt wizualny współpracy natury z miejską tkanką, lecz w zupełnie inny sposób. Projekt Place de la Bourse ze Zwierciadłem Wodnym to nowatorskie rozwiązanie i całkowicie skomputeryzowane. Założono oczyszczenie terenu i pokrycie go warstwą czarnego granitu.

Pod ziemią i solidną płytą umieszczono zbiornik na wodę, a w nim maszynerię, której działanie opiera się na mechanizmie pompy. W ten sposób ciecz wypychana jest na powierzchnię setką kanałów oraz otworami w różnych miejscach Placu Giełdy. Tafla wody ma stały, dwucentymetrowy poziom w każdym punkcie.

Place de la Bourse (Plac Giełdy) – kąpiel w fontannie

Woda na Place de la Bourse jest chlorowana, więc bezpieczna do kąpieli, a komputer automatycznie steruje jej temperaturą oraz efektami specjalnymi: biczami wodnymi czy zraszaczami. Lustro Zwierciadła Wodnego z terenu nowego kompleksu wodnego jest na tyle płytkie, że dorośli mogą pozwolić bawić się tam małym dzieciom bez nadzoru. Mgiełka wodna i często włączane zraszacze sprawiają, że wiele osób wypoczywa w pobliżu Placu Giełdowego zwłaszcza podczas letnich upałów, kiedy każda chwila ochłody jest na wagę złota. Dodatkowo w słoneczne dni w tafli na mokrym granicie odbijają się prawie jak w lustrze fasady stojących nieopodal zabytkowych budowli. Od momentu otwarcia atrakcji niezwykle reprezentacyjny Place de la Bourse odżył, odzyskał energię i zgodnie z zamierzeniami twórców nowego projektu przyciąga mieszkańców Bordeaux i turystów, spragnionych orzeźwienia.

Place de la Bourse w Bordeaux - Plac Giełdy
Czas lotu / jazdy samochodem

uzależniony od czasu przesiadki / 20 godzin

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,18 zł)

Orientacyjna odległość

1783 km samolotem, 2171 km samochodem, 2262 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5q8say
d5q8say
d5q8say