Plaże będą szersze. Więcej miejsca dla turystów
Trwa poszerzanie plaży w Gdańsku Brzeźnie. Prace będą trwały na odcinku półtora kilometra, a do inwestycji zużyty zostanie piasek, który pozostał z prac przy modernizacji układu falochronów.
19.05.2023 | aktual.: 19.05.2023 13:07
Sztuczne poszerzanie plaży
Trwają prace nad sztucznym poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. Poszerzony ma zostać odcinek od Nowego Portu w kierunku molo. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, prace, które rozpoczęły się na początku tygodnia powinny zostać zakończone przed Bożym Ciałem.
Rzeczniczka wskazuje również, że sztuczne zasilanie plaży wzmacnia brzeg morski przed abrazją. Szeroka i odpowiednio wyprofilowana plaża wygasza częściowo energię fal uderzających o brzeg. W efekcie przyczynia się do ochrony zabudowań czy infrastruktury, a dodatkowo ma walory turystyczne.
Piasek z depozytu
Piasek wykorzystany do poszerzenia plaży pochodzi z hałdy, która pozostała po pracach w Parku Brzeźnieńskim, wykonywanych jesienią zeszłego roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Piasek pochodzi z prac czerpalnych w ramach projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym (obrotnica i tor podejściowy wewnętrzny) - powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Kierzkowska.
Jak dodała, odłożenie prac w czasie wynika z uwarunkowań środowiskowych, ponieważ w pewnych okresach nie można prowadzić robót polegających na zasilaniu plaż.
Refulacja, czyli powiększenie plaży
Poszerzanie plaży, czyli refulacja, to często stosowane rozwiązanie. Oprócz funkcji ochronnych, niesie ze sobą także potencjał turystyczny.
W zeszłym roku Urząd Morski w Gdyni poszerzył już plażę w Gdańsku Brzeźnie i na półwyspie Westerplatte. Prace zostały także przeprowadzone na plażach w Kuźnicy, Jastrzębiej Górze oraz Ostrowie. W tym przypadku również użyto piasku "z odzysku" - pochodził on z budowy toru podejściowego wewnętrznego i obrotnicy w Porcie Północnym. Aby poszerzyć plaże, wykorzystano aż 2 mln m sześciennych materiału.
Źródło: PAP