MiastaPłock. Browar Tumski, Wzgórze Tumskie i inne atrakcje

Płock. Browar Tumski, Wzgórze Tumskie i inne atrakcje

Płock to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Jako centrum państwa Miecława, potem gród kasztelański, a od 1075 roku siedziba biskupstwa za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego pełnił funkcję faktycznej stolicy całego Królestwa Polskiego. Dowodem na wyjątkową pozycję Płocka w dziejach Polski są zabytki Wzgórza Tumskiego wznoszącego się dumnie nad wodami szerokiej w tym miejscu Wisły. Dużą atrakcją tego miasta jest Browar Tumski.

Płock. Browar Tumski, Wzgórze Tumskie i inne atrakcje
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

16.02.2011 | aktual.: 21.10.2019 14:06

Płock to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Jako centrum państwa Miecława, potem gród kasztelański, a od 1075 roku siedziba biskupstwa za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego pełnił funkcję faktycznej stolicy całego Królestwa Polskiego. Dowodem na wyjątkową pozycję Płocka w dziejach Polski są zabytki Wzgórza Tumskiego wznoszącego się dumnie nad wodami szerokiej w tym miejscu Wisły.

Strażnikiem historii miasta jest dwuwieżowa XII-wieczna katedra Wniebowzięcia NMP i św. Zygmunta z grobami kilku władców Polski, kilkunastu książąt mazowieckich i płockich oraz kopią słynnych Drzwi Płockich. Cennym zabytkiem jest zaniedbany, niestety, zespół opactwa benedyktynów z muzeum diecezjalnym. Spacer wzdłuż skarpy wiślanej w stronę częściowo zawalonego w XVI wieku zamku oraz po rynku i uliczkach Starego Miasta odkrywa bogactwo i urodę dzisiejszego 130-tysięcznego Płocka. Wszystko za sprawą mieszczącej się tu najbogatszej polskiej firmy – PKN Orlen.

Świetna przeszłość miasta oraz obecna dobra kondycja sprawiły, że Płock miał – i podtrzymuje – niebagatelne tradycje piwowarskie. Pierwsze wzmianki o warzeniu tutaj piwa pochodzą z XIII wieku. W XV i XVI stuleciu zajmowali się tym liczni mieszczanie, a także na większą skalę – karczmy szlacheckie oraz zakonne. Piwo nie należało jednak do najlepszych. Kiedy w 1528 roku król Zygmunt I zezwolił na sprowadzanie zamiejscowego piwa wyłącznie do miejskiej piwnicy, w Płocku wybuchły zamieszki. Mieszczanie buntowali się przeciwko takim ograniczeniom – też chcieli pić lepsze piwo i na nim zarabiać. Taki stan trwał przez wiele lat, prawne zakazy jednak omijano i pijano w Płocku piwa dobrzyńskie, piątkowskie i gdańskie. W XIX wieku wzrosła rola browaru założonego przez niemiecką rodzinę Szeferów w podpłockim wówczas Maszewie.

Obecnie płockie piwo można wypić w dwu niedawno założonych browarach restauracyjnych, i nie jest to trunek pośledni. Jak we wszystkich minibrowarach, jest niepasteryzowane i niefiltrowane.

Browar Tumski

Minibrowar Tumski zlokalizowany jest w samym sercu Płocka, w piwnicach Starego Rynku. Numer posesji – 13 – nie jest złą wróżbą ani dla klientów, ani dla właścicieli; wręcz przeciwnie: wygląda na to, że tutejsze piwo docenili mieszkańcy i goście książęcego grodu. Na portalu internetowym ww.browar.biz można przeczytać, że instalację warzelniczą dostarczyła bamberska firma Kaspar-Schulz – ta sama, która wyposażyła browary w Kaliszu, Radomiu i Gdańsku. Kaspar-Schulz dostarcza również Minibrowarowi Tumskiemu wykorzystywane do warzenia piwa słody. Założycielem browaru jest właściciel znanej na lokalnym rynku restauracyjnym karczmy „Pod Strzechą”. Miejscowa kuchnia jest godna polecenia – zwłaszcza dania z grilla. Ceny są przystępne.
Browar oferuje 3–4 gatunki piwa – wszystkie warte grzechu: pils 12%, pszeniczne 12,5%, pszeniczno-miodowe 12,5% i stout 13,8%.

Browar Tumski
Stary Rynek 13
09-400 Płock
(0-24) 268 69 39
www.browartumski.pl

Browar przy hotelu „Płock”

Nieco dalej od Starego Miasta (20 min marszu od rynku), na terenie hotelu „Płock” jest kolejny płocki minibrowar, nieco starszy stażem od Tumskiego. Uważa się go za „pierwszy browar w Płocku w 1000-letniej jego historii” i bardzo podkreśla zalety używanej do produkcji piwa wody oligoceńskiej. Piwo można wypić w hotelowej restauracji (wejście od strony recepcji), a także w piwnicznym pubie (wejście od ulicy). Lokal jest czynny codziennie od 16.00 do 24.00. Proces warzenia można częściowo podejrzeć podczas degustacji. Bar prowadzi sprzedaż piwa na wynos (zgrabne litrowe szklane butelki z firmową etykietą).

Koniecznie trzeba spróbować tutejszych piw – zwłaszcza „Mocnego” z kolendrą (alk. 6,8% obj.) oraz „Krakowskiego Ciemnego” o treściwym, karmelowo-chmielowym smaku (alk. 6,8% obj., ekstr.: 14%). Inne produkty to: „Krakowskie Ciemne Mocne”, „Krakowskie Pszeniczne” i „Krakowskie Jasne” oraz sezonowe piwo aromatyzowane: czekoladowe.

Browar przy hotelu „Płock”
ul. Jachowicza 38
09-400 Płock
(0-24) 262 93 93
www.hplock.plocman.pl

Nietuzinkowy smak piw płockich z obu minibrowarów oraz samo miasto – uroczo położone i pełne nieczęsto w Polsce spotykanych zabytków tak wysokiej klasy – z pewnością zadowolą wszystkich, którzy zdecydują się ruszyć na objazd mazowieckich browarów. Szczególnie warto tu przyjechać w pierwszy weekend czerwca, kiedy zwyczajowo już organizowane są Dni Historii Płocka – radosny festyn pełen koncertów, zabaw na wolnym powietrzu i pokazów kunsztu rycerskiego.

Okolica

Ciechomice – ulice Chmielowa, Browarna i Piwna przypominają o tradycjach miejscowości. Piwo warzono tu nieprzerwanie od XVIII wieku do 1970 roku. Zachowały się tylko magazyny i piwnice.

Gąbin – muzeum w domu, w którym urodził się premier Felicjan Sławoj Składkowski. W XVI wieku działało tu ponoć 26 piwowarów, zaopatrujących wszystkie okoliczne szynki. W XIX wieku znany był tutejszy browar należący do żydowskiego przedsiębiorcy Zylberberga.

Gostynin – w lochach tutejszego zamku zmarł w 1612 roku car Wasyl IV Szujski, wzięty do niewoli przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Łąck – znany przed wojną ośrodek wypoczynkowy (bawił tu m.in. Edward Rydz-Śmigły). Warto zobaczyć Willę Roberta Fuhrmana z 1873 roku, stadninę ogierów, założoną w 1923 roku. Tutejsze plenery przyciągają polskich filmowców (Szatan z siódmej klasy, Stawka większa niż życie, Ogniem i mieczem).

Sanniki – miejscowość, w której spędził wakacje 1828 roku Fryderyk Chopin; przypominają o tym wnętrza pałacu z roku 1890. Słupno – drewniany kościół św. Marcina z 1753 roku. Miejsce odosobnienia biskupów płockich w czasach okupacji niemieckiej.

Staroźreby – osada jeńców tureckich wziętych pod Wiedniem w 1683 w roku. Zespół pałacowo-parkowy z XVIII/XIX wieku i neogotycki kościół św. Onufrego. Wiatrak-koźlak i młyn parowy.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Browary w Polsce

Autor: Aleksander Strojny

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)