Trwa ładowanie...

Pływające domy powstaną w Warszawie

Są popularne m.in. w Holandii, Szwecji i kilku innych krajach europejskich. Powoli ten trend trafia również do Polski. 10 domów na wodzie powstanie na nowym pływającym osiedlu przy Kanale Żerańskim w Warszawie.

Pływające domy powstaną w WarszawieŹródło: Shutterstock.com, fot: cdrin
d4gr69i
d4gr69i

Na początku 2017 r. na odnodze kanału żerańskiego w Porcie Królewskim rozpoczęła się budowa pierwszego w Warszawie osiedla na wodzie. Wkrótce pojawi się tu 10 jednorodzinnych domów o powierzchni ok. 65 m kw., które mogą okazać się prawdziwym hitem (i inwestycyjnym, i turystycznym).

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Apa Ibea

Najwięcej emocji budzą ceny, które te zaczynają się od 4 tys. zł za m kw., więc dużo poniżej średniej ceny za standardowe mieszkania w stolicy (średnio ta kwota na warszawskim rynku przekracza 7 tys.). W przypadku mobilnych, lekkich domów nie trzeba płacić czynszu, a jedyny wydatek to koszty postoju, cumowania oraz użytkowania domu i gruntów wodnych. Oprócz ceny wielką zaletą domów na wodzie ma być bliskość natury, spokojna, cicha okolica i roztaczające się z okien widoki na wylot Kanału Żerańskiego do Wisły. Jakby tego było mało, konstrukcje pływające można zarówno zacumować na stałe przy brzegu, jak i wyposażyć w odpowiednie silniki i przemieszczać się nimi po drogach wodnych. Wygląda na to, że jedyną wadą eksperymentalnych budowli jest to, że nie można się w nich zameldować (nie są to bowiem nieruchomości).

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Apa Ibea

Pływające domy, które mają stanąć w Porcie Królewskim, zaprojektowali architekci Beata Kiełmińska, Aleksandra Machowska i Aleksander Karaś z pracowni Apa Ibea. Zamiast fundamentów konstrukcja ma pływak wykonany z wytrzymałego betonu – to na nim postawiona jest cała budowla. Tak jak w przypadku innych, tradycyjnych budynków, ich aranżacja zależy tylko od projektu i potrzeb jego przyszłych mieszkańców. W środku może się znaleźć wszystko, co jest potrzebne do wygodnego życia, a wnętrza w żadnym wypadku nie przypominają ciasnych kajut na statku.

Czy to zapoczątkuje nowy trend architektoniczny w Polsce? Jak zapewnia deweloper, firma M3 System z Brzeska, "Wyjątkowość tego rodzaju budownictwa pozwala na realizację wymarzonego domu, jak również obiektów biurowych, usługowych czy też apartamentów pod wynajem". Chętnie wynajęlibyście pływające mieszkanie na swój przyjazd do stolicy?

d4gr69i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gr69i