MiastaPodlasie - najdzikszy region Polski

Podlasie - najdzikszy region Polski

Podlasie - najdzikszy region Polski

Region Podlasia to część Polski północno-wschodniej, w której znajdują się wielkie kompleksy leśne, cztery parki narodowe, trzy parki krajobrazowe, czyste rzeki i jeziora oraz dzikie, nieodkryte zakątki, o których istnieniu wie niewielu. To również mozaika kulturowa i narodowościowa: od wieków żyją obok siebie Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Dziś zapraszamy was w niepowtarzalną podróż po najbardziej fascynujących jego zakątkach!

Region Podlasia to część Polski północno-wschodniej, w której znajdują się wielkie kompleksy leśne, cztery parki narodowe, trzy parki krajobrazowe, czyste rzeki i jeziora oraz dzikie, nieodkryte zakątki, o których istnieniu wie niewielu. To również mozaika kulturowa i narodowościowa: od wieków żyją obok siebie Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Dziś zapraszamy was w niepowtarzalną podróż po najbardziej fascynujących jego zakątkach!

Odkrywanie piękna i niepowtarzalności tego regionu proponujemy rozpocząć od Białegostoku. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc tego miasta jest XVIII-wieczny Pałac Branickich (na zdjęciu) nazywany Wersalem Podlasia i okalający go ogród uważany za najlepiej zachowaną kompozycję barokową w Polsce. Obok Starego Kościoła Farnego znajduje się dominujący nad nim neogotycki kościół katedralny. Niedaleko znajdziemy barokowy Ratusz wzniesiony dzięki rodzinie Branickich. Dziś jest to siedziba Muzeum Podlaskiego. Na uwagę zasługuje również klasycystyczna cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy.


1 / 9

Supraśl

Obraz
© Hachette Polska

Na północny-wschód od Białegostoku znajduje się Supraśl, miasteczko istniejące od ponad 500 lat. Położone w otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej od wieków łączy w sobie naturę, kulturę, historię i sztukę. Jednym z najważniejszych zabytków Supraśla jest Monastyr, w którym znajduje się jedyne w swoim rodzaju Muzeum Ikon. Wiele lat temu w Supraślu odkryto jedne z najlepszych pokładów borowin mających niepowtarzalne właściwości lecznicze. Dzięki temu w 2001 roku przyznano miastu miano uzdrowiska. Będąc w okolicach Puszczy Knyszyńskiej warto wybrać się na Szlak Tatarski. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się meczety oraz mizary (cmentarze). Można tu poznać tradycje i zwyczaje polskich Tatarów, a także spróbować tradycyjnej kuchni tatarskiej.


2 / 9

Park Krajobrazowy Doliny Narwi i Łomża

Obraz
© Jerzy Świerad www.odkryjpodlaskie.pl

W bliskim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Doliny Narwi znajduje się położona na skarpie Łomża. To jedno z najstarszych miast w Polsce ma bogatą historię i nie przestaje fascynować każdego, kto spędził tu choć kilka dni. Warto tu zobaczyć liczący blisko 500 lat Kościół Katedralny, zabytkowy Klasztor i Kościół Ojców Kapucynów, w którym w czasie Świąt Bożego Narodzenia można podziwiać najstarszą w regionie ruchomą szopkę.


3 / 9

Narwiański Park Narodowy i Tykocin

Obraz
© Jerzy Trojanowski www.odkryjpodlaskie.pl

Z kolei w Tykocinie, uroczym miasteczku nad Narwią, zachowała się jedna z najstarszych i największych w Polsce synagog. Warto zwiedzić zrekonstruowany na fundamentach XVI-wiecznej twierdzy króla Zygmunta Augusta zamek, który z pewnością jest unikatową i nową atrakcją na kulturalno-turystycznej mapie Podlaskiego. Niedaleko Tykocina znajduje się Narwiański Park Narodowy zwany „polską Amazonią”. Dobrą okazją do zapoznania się z walorami przyrodniczymi parku jest spływ łodzią pychówką lub kajakiem, a także przeprawa kładką i promami na linach w poprzek doliny Narwi na odcinku Waniewo-Śliwno.


4 / 9

Biebrzański Park Narodowy

Obraz
© Paweł Świątkiewicz www.odkryjpodlaskie.pl

O wyjątkowych walorach przyrodniczych tego regionu nie tylko w skali Polski, ale także całej Europy świadczą zasoby środowiska naturalnego objęte ochroną. Do dziś zachowały się pierwotne puszcze i lasy, jeziora oraz doliny rzek. Biebrzański Park Narodowy chroni największą na Starym Kontynencie przestrzeń torfowisk w stanie naturalnym w dolinie rzeki Biebrzy. Malownicze tereny bagienne, bogactwo świata fauny i flory stanowią jego niepodważalną wartość. Szlaki kajakowe w Dolinie Biebrzy są niezwykle atrakcyjne i często odwiedzane przez kajakarzy.


5 / 9

Kanał Augustowski

Obraz
© JupiterImages/EAST NEWS

Miłośników kajakarstwa przyciąga jak magnes także Puszcza Augustowska, przez którą przebiega szlak wodny Kanał Augustowski (na zdjęciu). Stolicą sportów wodnych i miejscem niepowtarzalnych imprez w tym regionie jest Augustów. Atrakcją miasta jest wyciąg nart wodnych na jeziorze Necko. Co roku w lipcu odbywa się tu Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych oraz Mistrzostwa Świata w Pływaniu na Byle Czym.


6 / 9

Wigierski Park Narodowy

Obraz
© Hubert Stojanowski

Aktywni turyści nie mogą ominąć Suwalszczyzny. Wielkim skarbem „krainy zielono-błękitnej” jest Wigierski Park Narodowy, w granicach którego znajdują się aż 42 jeziora. Jednym z najatrakcyjniejszych szlaków wodnych jest szlak Czarnej Hańczy. Pięknym miejscem, które warto zwiedzić jest Pokamedulski Zespół Klasztorny położony na półwyspie Wigierskim.


7 / 9

Suwalski Park Krajobrazowy i Góra Cisowa

Obraz
© Jerzy Trojanowski www.odkryjpodlaskie.pl

Na szczególną uwagę zasługuje Góra Cisowa, uchodząca za jeden z najpiękniejszych zakątków Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Na jego terenie znajduje się 26 jezior, w tym najgłębsze w Polsce - Hańcza, które od wielu lat jest modne wśród płetwonurków. Na Suwalszczyźnie jest wiele niesamowitych miejsc, do których najlepiej dojechać rowerem. Ułatwią to cztery wytyczone szlaki o znaczeniu międzynarodowym. Najdłuższy z nich - Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny prowadzi przez niezwykle malowniczą dolinę rzeki Rospudy. Jej najpiękniejszym skarbem jest zespół parkowo-pałacowy w Dowspudzie.


8 / 9

Puszcza Białowieska

Obraz
© uploaded on Flickr by vlod007 under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Koniecznie trzeba się wybrać do Puszczy Białowieskiej. To jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, ostatni naturalny las niżowy oraz „królestwo żubra”. To również jeden z najczystszych terenów w naszym kraju. Najstarsza w Europie i jedyna w Polsce prawdziwie pierwotna puszcza przyciąga co roku tysiące turystów i entuzjastów przyrody. W 1979 roku Białowieski Park Narodowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.


9 / 9

Podlasie Nadbużańskie

Obraz
© Jerzy Świerad www.odkryjpodlaskie.pl

Podczas wędrówki po najdzikszym regionie Polski nie można ominąć Podlasia Nadbużańskiego. To harmonijne połączenie walorów przyrodniczych, krajobrazowych, klimatycznych, niepowtarzalnej odrębności kulturowej z bogatą gamą zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Trzy zalewy w Siemiatyczach czy rzeka Bug to raj dla wędkarzy, miłośników kąpieli, żeglarstwa i spływów kajakowych. Na całym obszarze Krainy Bugu zostały wytyczone szlaki piesze, rowerowe oraz przyrodnicze. Każdego urzeknie malowniczy Drohiczyn - miasto koronacyjne z Górą Zamkową, ze szczytu której widzimy urokliwe zakole Bugu z piaszczystymi wyspami i białe mury Katedry - siedziby biskupiej oraz seminarium duchowego z XVII wieku.


białystokłomżamiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)