Trwa ładowanie...
dzi9rku

Podróżowanie samochodem

Po Czarnogórze najlepiej podróżować własnym samochodem, gdyż korzystając ze środków komunikacji publicznej, nie wszędzie można dotrzeć.

dzi9rku
dzi9rku

Po Czarnogórze najlepiej podróżować własnym samochodem, gdyż korzystając ze środków komunikacji publicznej, nie wszędzie można dotrzeć. Wariant ten ma jednak dwa mankamenty, które przy jego wyborze koniecznie należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze: kręte i wąskie drogi w górskiej – jak sama nazwa wskazuje – Czarnogórze wymagają dużej ostrożności podczas jazdy, gdyż nierzadko prowadzą nad urwiskami.

Zdarza się, zwłaszcza na odcinkach serpentyn i wąskich tras bocznych, że trzeba zatrzymać samochód, wycofać go i przepuścić pojazd jadący z naprzeciwka. Należy szczególnie uważać podczas manewru wyprzedzania. Znaczącym ulepszeniem dla kierowców jadących ze stolicy na wybrzeże jest oddany do użytku w 2005 r. tunel Sozina, zbudowany na trasie z Podgoricy do Sutomora (2,5 EUR). Dzięki niemu czas przejazdu tego odcinka jest o wiele krótszy, ponieważ tunel omija Petrovacką gorę. Warto także pamiętać, iż od marca 2006 r. w Czarnogórze obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami. Bezwzględnie zakazane jest używanie przez kierowców w czasie jazdy telefonów komórkowych. Nie wolno także jeździć autem z zaciemnionymi i nieprzezroczystymi szybami oraz koniecznie należy zapinać pasy bezpieczeństwa. Warto wziąć sobie do serca te rady, gdyż mandaty w Czarnogórze nie należą do najniższych.

Większość tutejszych samochodów ma już za sobą swoje najlepsze lata i powolna jazda za nimi może irytować. I tutaj również czyha niebezpieczeństwo, bowiem na krętych drogach w obszarze górskim można nie zauważyć samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.

Dość często zdarza się, że policjanci, kierowani chęcią nielegalnego zysku, zatrzymują kierowców, którzy nawet nieznacznie przekroczyli dozwoloną prędkość. Na szczęście panuje tutaj powszechnie stosowany zwyczaj mrugania światłami i ostrzegania przed tego typu „niespodzianką”. Mimo niewielkich odległości należy pamiętać, że Czarnogóra to kraj górzysty i pokonanie 120 km autobusem (jadącym po dobrych drogach) zajmuje nawet 4–5 godz.

Z zakupem benzyny nie ma większych problemów. Stacji benzynowych, ulokowanych głównie w miastach i przy głównych trasach, nie ma zbyt wiele, ale nie dzielą ich aż tak znaczne odległości.

Ważne telefony:
policja: 92,
pogotowie ratunkowe: 94,
straż pożarna: 93,
holowanie: 987,
pomoc drogowa: 698 07 lub +382 81 234635.

_ Źródło: Bezdroża _

dzi9rku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzi9rku

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj