Pokazali zdjęcie z polskiego lasu. "Nie widziałam wcześniej takich ślicznych dziwadełek"
Lasy Państwowe nie przestają zaskakiwać internautów ciekawostkami z polskich lasów. W jednym z ostatnich postów opublikowali zdjęcie, przedstawiające "leśne trąbki". "Są wyjątkowe" - czytamy w komentarzach.
Zdjęcie wykonane przez leśnika Kołodziejczyka przedstawia chrobotka strzępiastego (cladonia fimbriata). "Jest to grzyb w symbiozie z glonem w jednej postaci" - piszą Lasy Państwowe na Facebooku. Ze względu na współżycie z glonami chrobotek zaliczany jest do porostów.
Ciekawostki z polskiego lasu
Chrobotek strzępiasty występuje na wszystkich kontynentach świata z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce pojawia się w lasach na terenie całego kraju. Rośnie najczęściej na drewnie - u podstawy pni, na próchniejących pniakach, ale także na piaszczystej lub próchnicznej glebie.
Chrobotek na podłożu tworzy plechę pierwotną złożoną z trwałych łuseczek o długości do 6 mm i szerokości do 4 mm. Z plechy tej wyrastają podecja o wysokości od 6 do 30 mm i szerokości zaledwie 1-2 mm. Są to właśnie trąbki koloru zielonkawego, których obrzeża charakteryzują się postrzępionym wykończeniem. Zdarza się, że ich barwa przybiera bardziej brązowy odcień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Dość często na brzegach kieliszków wyrastają brązowe apotecja, pojedynczo lub w grupach. Mają średnicę ok. 0,8-3 mm. Chrobotek rozmnaża się wegetatywnie przez urwistki oraz fragmentację plechy.
Internauci zdumieni
Choć chrobotek uchodzi za pospolity okaz w Polsce, nie wszyscy mieli okazję kiedykolwiek go zobaczyć. "Nie widziałam wcześniej takich ślicznych dziwadełek", Bardzo ciekawy okaz", "Jest cuuudowny", "Są wyjątkowe" - piszą internauci w komentarzach pod zdjęciem, udostępnionym na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Oprócz chrobotka strzępiastego w Polsce występują także chrobotki: kieliszkowate, kubkowe, rozetkowe oraz krępe. Rozróżnienie tych gatunków bywa trudne, wymaga dużej wiedzy, porównania morfologii owocników i szczegółów budowy podecjów.
Źródło: Lasy Państwowe