Polacy stoją w kolejce po paszporty. Wiele urzędów pęka w szwach
Wszystkie oddziały paszportowe w Polsce odnotowują wzmożony ruch, choć niektóre mogą mówić o prawdziwym "oblężeniu". Oznacza to, że w wielu miejscach trzeba uzbroić się w cierpliwość - dodzwonienie się na infolinię graniczy z cudem, a o otrzymaniu dokumentu szybciej niż po 3-4 tygodniach można pomarzyć. Podpowiadamy, co zrobić, aby nie utknąć w urzędzie i przez proste błędy nie stracić wyjazdu za granicę.
Planujesz pojechać wkrótce na wakacje poza Unię Europejską i kończy się ważność twojego paszportu? Nie czekaj do ostatniej chwili, ponieważ może okazać się, że dokument nie będzie gotowy na czas! Na jego odbiór czeka się do 30 dni, choć wiele osób liczy na to, że uda się go otrzymać znacznie szybciej - nawet po tygodniu. I choć zdarza się tak (najczęściej) w okresie zimowym, teraz można o tym zapomnieć. Trzeba mieć świadomość, że przychodząc w wakacje do urzędu nawet w kolejce do okienka, liczącej nawet kilkadziesiąt osób, czeka się nawet kilka godzin. Interesanci są poirytowani i narzekają, jednak prawda jest taka, że wina w dużej mierze leży po ich stronie. Pokazują to chociażby statystki.
Agnieszka Muchla, rzecznik Wojewody Zachodniopomorskiego, w rozmowie z Wirtualną Polską przytoczyła dane dotyczące liczby składanych wniosków w Szczecinie i podległych mu oddziałach. W styczniu br. było ich w 3662, natomiast w maju już 5343. Jak informuje tylko 19 czerwca w sprawach paszportowych zgłosiło się do ZUW ok. 530 osób, z czego 190 złożyło wniosek.
Istny zalew wniosków jest też w Łodzi. Składa się ich w ostatnich tygodniach nawet 430 dziennie – to o 100 więcej niż jeszcze w kwietniu. Ogromne problemy z "kolejkowiczami" ma Wrocław. W maju w urzędzie paszportowym było ponad 21 tys. osób! Mimo że aż w 13 okienkach można załatwić sprawy paszportowe, czeka się w kolejce nawet kilka godzin.
Nie inaczej jest w Bydgoszczy, gdzie choć w maju złożono "tylko" 2489 wniosków, też się czeka. To dlatego, że pracowników jest znacznie mniej niż np. we Wrocławiu. Już wiadomo, że liczba interesantów będzie w czerwcu jeszcze większa. Także w Toruniu można zauważyć systematyczny wzrost wniosków o wydanie paszportów. W styczniu było ich 3249, w kwietniu 5136, a w czerwcu wyniesie ok. 6 tys.
Próbowaliśmy skontaktować się z kilkoma dużymi urzędami paszportowymi w Polsce – m.in. w Krakowie, Gdańsku, Katowicach czy Poznaniu, jednak dodzwonienie się na infolinię było zadaniem karkołomnym. Rezygnowaliśmy po 10 minutach oczekiwania aż ktoś odbierze, a w przypadku stolicy Wielkopolski elektroniczny głos w słuchawce informował nas: "ze względu na dużą liczbę oczekujących na połączenie proszę zadzwonić później". I tyle, połączenie zostało przerwane.
Łatwiej dodzwonić się do urzędów w mniejszych miastach. I mimo że narzekają na dużą liczbę "petentów", nie przeżywają takiego oblężenia jak miasta wojewódzkie. Ubiegający się o dokument chcą załatwić sprawę jak najszybciej, dlatego często omijają niewielkie punkty. Pracownik Terenowego Punktu Paszportowego w Malborku zasugerował nam, że jeśli zależy nam na czasie, należy złożyć wniosek w Gdańsku.
Wina za opóźnienia leży w dużej mierze po stronie interesanta
Opóźnienia potęgują osoby, które popełniają błędy podczas ubiegania się o paszport. Nieważny dowód osobisty, rodzice składający wnioski dla dzieci bez ich obecności w urzędzie, źle wykadrowane zdjęcia - to tylko niektóre "grzechy". Jednak najważniejszy zarzut to składanie wniosków na ostatnią chwilę.
Jak uniknąć "paszportowych" problemów"?
Przygotuj się do wizyty w urzędzie, aby nie zalewać urzędnika dziesiątkami pytań, co tylko wydłuża kolejkę. W przypadku województwa mazowieckiego wchodzisz na stronę Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. W zakładce „Paszporty” znajdziesz wszystkie potrzebne informacje – i te dotyczące potrzebnych dokumentów, zdjęć, opłat paszportowych, terminów, miejsca składania wniosków i odbierania paszportów. Przez system elektroniczny możesz również sprawdzić stan realizacji wniosku. Wszystkie te informacje znajdziesz również w witrynie obywatel.gov.pl.
Coraz więcej oddziałów paszportowych przechodzi na system elektronicznej rezerwacji wizyty w celu złożenia wniosku o wydanie i odbioru paszportu. Pierwszeństwo obsługi mają osoby, które zarezerwowały przez internet wizytę na określoną godzinę. Oznacza to, że nie będą zmuszone czekać w kolejkach.
Czas oczekiwania - do 30 dni
Pamiętaj, że czas oczekiwania na dokument wynosi do miesiąca, więc minimum na miesiąc i kilka dni przed wyjazdem powinieneś złożyć wniosek paszportowy. Jednak nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Jedynym wyjątkiem są osoby, które mają wakacje wykupione np. na styczeń. Lepiej udać się do urzędu w październiku, a unikniemy stresu związanego z ogromnymi kolejkami, a jest spora szansa, że na dokument poczekamy nie więcej niż 7 dni.
Paszport dla dziecka
Chcesz wyrobić paszport dla dziecka? Pamiętaj, że do wydania dokumentu niezbędna jest pisemna zgoda obojga rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd. Co istotne, przy składaniu wniosku muszą być obecni oboje rodzice. Sam dokument może odebrać jedna z osób po okazaniu dokumentu tożsamości.
Jak szybciej otrzymać paszport?
Jeśli sądzisz, że wystarczy zapłacić więcej, to jesteś w błędzie. Gdy ktoś pilnie potrzebuje nowego paszportu, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny albo z nagłym przypadkiem związanym z działalnością zawodową, można złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Jego wydanie następuje szybciej niż w przypadku zwykłego paszportu. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności - do 12 miesięcy.
Paszport już na ciebie czeka
Warto pamiętać, że 1 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową, bezpłatną usługę, umożliwiającą otrzymanie informacji poprzez SMS lub e-mail, że dokument jest gotowy do odbioru. Usługa obejmuje wszystkie 114 punktów paszportowych na terenie Polski.
– Usługa cieszy się sporym zainteresowaniem wśród naszych klientów - system generuje komunikaty SMS-y do zainteresowanych o tym, że paszport jest gotowy – mówi Agnieszka Muchla.