Trwa ładowanie...
d4kvhaw

Polańczyk

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Bieszczady, województwo podkarpackie, zachodni brzeg Jeziora Solińskiego, powiat soliński.

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Malownicze położenie w Bieszczadach, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego sprawia, że Polańczyk upodobali sobie zwolennicy urokliwych kurortów leczniczych oraz wielbiciele pieszych wędrówek po pięknych górach. Od tego czasu miejscowość liczne odwiedzają turyści, dla których stworzono infrastrukturę turystyczną zapewniająca około 1200 miejsc noclegowych i wypoczynkowych.

Polańczyk – wypoczynek nad wodą

Polańczyk to miejscowość, która w pełni wykorzystuje walory turystyczne Jeziora Solińskiego. W ofercie dla odwiedzających miejscowość turystów i kuracjuszy znajdują się liczne propozycje rejsów po jeziorze, połowów ryb, wycieczek na wyspy na jeziorze oraz oczywiście dostosowane do potrzeb turystów kąpieliska, punkty gastronomiczne i plaże. Większa część miejsc noclegowych ma bezpośredni dostęp do plaż.

Polańczyk – noclegi i ceny

W okolicy funkcjonuje wiele pensjonatów, domów uzdrowiskowych, hoteli i całorocznych domków do wynajęcia nad brzegiem jeziora. Domki do wynajęcia w szczególności upodobają sobie rodziny oraz liczniejsze grupy znajomych, z kolei, jeśli planujemy wyjazd samotny lub w niewielkiej grupie, polecamy skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych, gdzie za nocleg zapłacimy już od 30 do 40 zł.

Większość* noclegów w Polańczyku* znajduje się w odległości od 400 do 700 metrów od ścisłego centrum, jednak wiele atrakcyjnych miejsc zwiedzimy także wokół całego jeziora. Polańczyk to drugi po Solinie co do wielkości bieszczadzki kurort.

Polańczyk – walory uzdrowiskowe

Ujęcie wody leczniczej zawierającej pierwiastki zdrowotne zaczęło formalnie funkcjonować w 1999 roku, kiedy Polańczykowi nadano status miejscowości uzdrowiskowej. Leczy się tam choroby układu oddechowego oraz choroby kobiece.

Polańczyk to dobre miejsce na aktywny wypoczynek, miejscowość obfituje w sporą ilość tras spacerowych, z których najbardziej znane to Zielone Wzgórza nad Soliną i Perła Polańczyka. Wstęp na ścieżki jest oczywiście bezpłatny.

Polańczyk – co zjeść?

Bieszczadzka kuchnia jest typową kuchnią góralską, obfitująca w sycące potrawy składające się z prostych składników. Trzeba spróbować tertianyków, czyli po prostu placków ziemniaczanych, które są charakterystyczne dla tego regionu. Charakterystyczne są także hałuszki, czyli gotowane kluski ziemniaczane z jajkiem, pankejki, czyli grube naleśniki podawane ze skwarkami.

Polańczyk – kiedy jechać?

Polańczyk warto odwiedzić zwłaszcza wiosną i latem, kiedy możemy skorzystać z uroków wypoczynku nad jeziorem. Ale oferta turystyczna w Polańczyku na jesień i zimę również zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających turystów, zwłaszcza jeśli zależy nam na spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Polańczyk – dojazd i transport

Polańczyk leży na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego, w województwie podkarpackim, w powiecie solińskim. Z Warszawy mamy do Polańczyka 404 kilometry, jednak latem warto wziąć pod uwagę liczne prace drogowe, więc dojazd do Polańczyka może nam zająć więcej niż planowaliśmy, nawet do 7 godzin. Dość łatwo dostać się do Polańczyka z Rzeszowa, gdzie znajduje się też najbliższe lotnisko.

Lot z Warszawy do Rzeszowa trwa tylko 55 minut. Z Gdańska zamiast kilkunastu godzin w samochodzie możemy wybrać lot z przesiadką w Warszawie na lotnisko w Rzeszowie za około 350 zł albo bezpośrednio z Gdańska do Krakowa bez przesiadek, gdzie lot potrwa krócej niż 2,5 godziny.

Z Krakowa i Rzeszowa bezproblemowo dostaniemy się do Sanoka, czyli najbliżej położonego większego miasta, skąd do Polańczyka jest tylko 30 kilometrów. W samym Sanoku trzeba odwiedzić największy skansen w Polsce.

Polańczyk – okoliczne atrakcje

W okolicy Polańczyka musimy popływać po Jeziorze Solińskim oraz wybrać się do Muzeum Kultury Bojków. Bojkowie to barwna i ciekawa grupa etniczna, o wyjątkowo ciekawej kulturze materialnej. Zamieszkiwali ten obszar Bieszczad od setek lat, a obecnie w muzeach możemy podziwiać pozostałości ich folkloru i sztuki ludowej. Warta odwiedzenia jest też sama Solina i niedalekie Ustrzyki Dolne.

Polańczyk
Przykładowe ceny

Nocleg od 40 zł w gospodarstwie agroturystycznym.
Obiad od 30 zł.

Komunikacja

Polańczyk to niewielka wieś, po której możemy się poruszać pieszo.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

400 kilometrów od Warszawy, 31 kilometrów od Sanoka.

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kvhaw
d4kvhaw
d4kvhaw