Trwa ładowanie...
d1nbpvd

Polarne chmury nad polskim niebem. NASA udostępnia zdjęcia

Obłoki srebrzyste, nazywane także polarnymi chmurami mezosferycznymi, można obserwować najczęściej o wschodzie i zachodzie słońca. Szczególnie dobrze widoczne są w czasie, kiedy wiosna przechodzi w lato. Z reguły występują w miejscach położonych powyżej 50. równoleżnika. Czasem jednak widać je także w innych częściach świata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zasięg obłoków srebrzystych na świecie w dniu 12 czerwca
Zasięg obłoków srebrzystych na świecie w dniu 12 czerwca ((NASA Earth Observatory/Joshua Stevens)
d1nbpvd

W tym roku obłoki dotarły wyjątkowo daleko na południe. Widać to doskonale na zdjęciu udostępnionym przez NASA. Na planie centralnym zobaczymy biegun północny, wokół którego rozciągają się błękitne chmury mezosferyczne.

Zdjęcie zostało wykonane przez sondę AIM z NASA, która mierzy ilość światła odbitego w przestrzeń przez chmury wysokościowe. Obłoki, które widać na zdjęciu są chmurami występującymi na najwyższej wysokości, jaką możemy zaobserwować z ziemi. Znajdują się w mezosferze na wysokości ok. 75-85 km.

 Obłoki srebrzyste widziane nad polskim niebem / Wikimedia CC BY-SA 4.0, fot. Kamil Michałowski

Sondę po raz pierwszy uruchomiono w 2007 r. Wtedy też naukowcy odkryli, że chmury mezosferyczne rozciągają się coraz dalej na południe kuli ziemskiej. Zauważono też, że pojawiają się coraz częściej. Liczne dowody wskazują na to, że przyczyną tego są zmiany w atmosferze (m.in. większa kondensacja pary wodnej, spowodowana zmianami klimatycznymi). W czerwcu 2019 r. w mezosferze zaobserwowano więcej wilgoci niż w ciągu ostatnich 12 lat.

d1nbpvd

Źródło TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chmury pełne diamentów

d1nbpvd

Podziel się opinią

Share

d1nbpvd

d1nbpvd